Nošení nestandardních krátkých zbraní důstojníky z povolání

Fórum věnované zbraním ČSLA

Nošení nestandardních krátkých zbraní důstojníky z povolání

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 16:03

Různé zdroje (pamětníci, literatura) se zmiňují o nošení nestandardních (tj. v armádě oficiálně nezavedených) krátkých zbraní důstojníky z povolání. Nemám na mysli poválečné doby, kdy se tu asi nechalo setkat se vším možným, od zbraní Spojenců po kořistní. Nejčastěji se v těchto případech prý mělo jednat o pistole tuzemské produkce v rážích 6,35 a 7,65 mm. Existovala na takovéto nošení nějaká výjimka?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Nošení nestandardních krátkých zbraní důstojníky z povol

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 16:03

Asi od 50 tých let mohl být každý voják z povolání držitel soukromé pistole, což mu umožňoval statut profesionálního vojáka, který byl standartně vycvičen ve střelbě a tak měl "nárok" být držitelem krátké zbraně, většinou se jednalo o pistole ČZ ráže ,6,35 a 7,65, někteří měli v soukromém držení pistoli Walther PK, PPK rovněž ráže 7,65 a tyto zbraně se mohli nosit do výkonu dozorčí služby vojáka z povolání jako byl dozorčí útvaru, jeho pomocník,dozorčí posádky a pomocník, pořádková hlídka a další služby, kde byl určen voják z povolání.V těch letech tedy nemusel mít zbrojní průkaz, zbraně byly registrováný u výzbrojního náčelníka daného stupně - útvar, divize atd.a tuto zbraň měl zapsanou ve svém osobním průkazu vojáka z povolání, což byl jeho jediný průkaz totožnosti, občanské průkazy pro voj. z povolání nebyly. Podotýkám,že se jednalo o všechny voj. z povolání,tedy jak důstojníky ,tak praporčíky.Postupem doby se toto povolení o nošení soukromých zbraní do výkonu služby zrušilo, protože docházelo jak k úrazům,tak i smrtelných nehodam při použití soukromých zbraní. Ve své praxi jsem byl svědek příhody, kdy pomocník doz. útvaru přišel do služby a měl pistoli Duo 6,35 v chromovaném provedení a jeho nadřízený dozorčí ho požádal aby mu ji ukázal a při vytahování z pouzdra vyšla rána,kulka prostřelila křeslo v kterém seděl nový dozorčí útvaru, kterému ta kulka prolétla rozkrokem do křesla naštěstí jen přes kalhoty pár cm od přirození. Prostě průšvih s dobrým koncem.Já jsem osobně "koupil"v 70 létech parádní pistoli Walther PPK 7,65 za láhev rumu od vojáka, který šel do důchodu, přepsalo se to do průkazu a za 3 minuty byla moje.Dlouhá léta jsem byl u speciální služby, kde byly standartně ve výzbroji služební pistole ráže 7,65 zn. Walther a Beretta, takže i v 80 a 90 létech byla v ČSLA nestardantní výzbroj. jafor
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)


Zpět na Zbraně ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron