vz. 61

Fórum věnované zbraním ČSLA

vz. 61

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 16:16

Dobrý den bylo možné aby samopal vz. 61 byl i ve výzbroji motostřelců třeba u velitelů?? A pokud ano dostávali uton nebo bajonet pro Sa 58?? děkuji za odpověd
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: vz. 61

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 16:17

Samopal vz. 61 byl ve výzbroji výsadkových a průzkumných jednotek ČSLA. Tedy nebyl ve výzbroji motostřeleckých jednotek, kde byla ve velitelském sboru zavedena standartně pistole vz. 52. Nůž Uton byl samostatnou součástí výzbroje výsadkových jednotek, kde nahradil dlouhá léta použivaný nůž VO-7, tedy jednotek které prováděly seskoky padákem, kde bylo podle předpisu Vys 3-1 povinnost mít pří seskoku na padáku nůž upevněný na záložním padáku pro možnost jeho použití při jakékoliv závadě na padáku. Pro to byl nůž vybaven i fixační šnůrkou,aby v případě jeho prudkého vytažení z pouzdra nedošlo k jeho vypadnutí a tím i ztrátě ve vzduchu.K SA-58 patří standartně do soupravy této zbraně bodák vz.58. jafor
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: vz. 61

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 16:17

Sloužil jsem v 80 letech u 15 průzk.praporu Vimperk VÚ 2502 u 1 průzkumné roty jako střelec operátor na BVP a Sa 61 škorpion jsem měl jako osobní zbraň místo SA 58. Ze samopalu jsem střílel jen v příjimači a na PŠ a pak až do konce vojny jen ze škorpíku. Ale neměl jsem žádný ani bodák ani útočný nůž. Škorpiona měli i důstojníci u útvaru - pamatuji si, že s ním chodili do služby "déveťáka". Pokud vím tak u kečupů - rota hloubkového půzkumu měl škorpiona i odstřelovač. I když to byl kamoš za boha si nepamatuji zda měl bodák k Dragunovu, nebo útočný nůž, ale z logiky by při seskoku měl mít nůž. P.S. při službě velitele stráže, nebo při zrychlených přesunech byl fakt, že Sa 61 byla moje osobní zbraň docela příjemný.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)


Zpět na Zbraně ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků