Munice 100mm T-55A č.6

Fórum věnované zbraním ČSLA

Re: Munice 100mm T-55A č.6

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 22:20

Dovolil bych si poznámku - SGMT byl tankovou verzí kulometu SG-43 (Станковый Горюнова образца 1943 года). Byl u nás v licenci vyráběn od přelomu 40. a 50. let do konce let 50. Uvedená verze SG-43 používala kolový podstavec. Verze SGM už měla trojnožku, u nás se nepoužívala ani nevyráběla. Odlišnosti samotné zbraně v pěchotní verzi od tankové byly minimální (spouštění mechanicky palcem střelce).

Kulomety PKT se u nás nevyráběly a byly k nám pouze dováženy. Měly elektromagnetické spouštění.

Tak mě napadá - nepoužívaly SG/SGMT a PKT stejné nábojové pásy?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Munice 100mm T-55A č.6

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 22:20

V jednom tanku jsem měl právě ten "hranatý" a již konstrukčně starý kulomet vz. --, "tělo" v kovové barvě, jeho rozborka a sborka byla celkem složitější i když fungoval spolehlivě, ovšem v tancích jich už bylo málo. Protože jsem během služby na praporu vystřídal asi 4 tanky, vím, že převládal PKT podstatně novější konstrukce-zaobloné tvary, "tělo" v černé barvě. Jeho rozborka byla velice snadná. Kovové nábojové pásy byly pro oba kulomety stejné, ve schránce pro kulomet bylo 100 nábojů. Celkem 10 schránek pro kulomet. Pod kulometem byl plátěný pytel na zip, do kterého se zachycovaly prázdné nábojky. Sranda byla, když se při střelbách porouchalo el. odpalování pro kulomet, během několika vteřin neměl střelec čím střílet. To se stalo Fefimu:-)) co to je 35 nábojů při cvičných střelbách, jenže většinou jsme si napáskovali 50 ks.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Munice 100mm T-55A č.6

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 22:20

Na škole jsem se učil všechny tři typy spřažených kulometů. V praxi jsem poznal jen PKT. To byl hoblík jedna báseň. Lehká a rychlá údržba, nesekal se. Jen jednou mi zůstal v hlavni náboj. Nějakou náhodou se další neodpálil, nebo skončil pás. Celkem mě to zaskočilo, když jsem z hlavně ten náboj dostal. Jinak rád čtu ty tvoje příspěvky. Docela se u toho bavím. A děkuji Liborovi, že nezklamal. Překvapil i s PSU a KSU. U T 72 už to sice nebylo, ale zažil jsem si s tím u OT 62 a BVP. Na zbrojíře dobrý výkon. Někdy bych rád poznal někoho od tanků s takovou praxí jak má on. Jen abych ty zkušenosti porovnal. Na tomhle fóru je celkem super, že se občas sejdou rozumní, kteří něco zažili. A když dají něco k dobru, tak si to rád přečtu.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Munice 100mm T-55A č.6

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 22:21

Ještě k PSU a KSU. Jestli se nepletu tak šlo o Planetové Směrové Ústrojí a Kombinované Směrové Ústrojí. PSÚ v podstatě fungovalo tak, že při první poloze rajčáku se sepnul první pás, který zabrzdil korunové kolo planetové řady a ta v tom okamžiku šla do záběru. Při poloze rajčáku úplně dozadu se vypnul kroutící moment a velký brzdový pás otáčení úplně zastavil. V první redukované poloze tak pás zpomalil a při druhé poloze zabrzdil. Toto fungovalo bez ohledu na rychlostní stupeň v převodovce. KSÚ už jsem viděl jen z rychlíku u OT 62. Hlavní rozdíl spočíval v tom, že při neutrálu v převodovce a zatažení za rajčák šel jeden pás dopředu a druhý dozadu. U PSÚ při neutrálu můžeš tahat za klacky jak chceš a nic se neděje. PSÚ bylo instalováno hlavně u T 55 a BVP. T 72 používá úplně odlišný systém.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Munice 100mm T-55A č.6

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 22:21

Tak to je opravdu dobrý :-)) já jen VZS, který má celkem solidní znalosti a pro někoho až neskutečné zážitky-u mého psaní se jen bavíš :-)) a znalec nad znalce Libor_K, TO NEPŘEHÁNÍM, stačí číst jeho články je pochválený před nastoupeným FÓREM? Je pravdou, že dnes se člověk musí při vzpomínce nad vším pousmát i když mě ta vojna strašně sr.la a i dnes bych tohle období nejraději vymazal z paměti. Technika je něco jiného. Zřejmě jsi byl technikem. To byla zvláštní sorta kliďasů :-)) Pamatuji na rotmistra Švadlenku, jak opravoval s řidičema ta hajtry, takový prasklý spojovák, to byla lahůdka :-)) Nu a protože skoro patřím mezi "barona Prášila s družinou Černýho pera", jenže to vše je pravda, tak přidám něco z ošetrování techniky. Vrátili jsm se z vyvedení a nastal ten nejkrásnější okamžik tankysty-ošetření techniky. Osádka sice měla 4 členy, ale prostě makali jen starší vojáci. Já měl na starost optiku, spojení, interiér a to nejlepší i zbraně. Jelikož nebylo stráže schopných vojáků nazbyt, tak se u tanku sešla jen banda "blbů" a my. Řidič se hrabal v motoru, doléval olej jako do friťáku, měnil baterie atd. K pomoci mu byl nabíječ. Jednou jsem čistil kanon sám a docela dřina :-)), už jen sešroubovat ty klacky a trefit se do "smrtící díry" byla dřina. Jenže jsem tenkrát nebyl žádný "ořezávátko" :-)), jednou rukou jsem zvedal činky o váze 43kg nad hlavu ze země. A protože jsem měl uloženku, tak společně vyklepat pásy, což znamená rozebrat, natřít a složit. Dobrý,ale tenkrát se zaváděly nové-prý keramické uložení a šroubovací čepy. Žádný narážecí čep! To bylo děsný. Ovšem NUMBER ONE při údržbě získala parta záložáků. Svěřené tanky museli totálně vyčistit, jinak že jim prodlouží cvičení-standardní zastrašování. A tak se záložky snažili jako včela Mája s Vildou a motorový prostor umyli technickým benzínem :-)) a ten byl vždy v hojném počtu. Řidič skočil k rajčákům, nakopl motor a světe div se, "dragster" na pásech. Motor nasál benzínové výpary a otáčky motoru letěly nahoru jako Apollo 13. Z výfuku plamen dlouhý 3 m a všichni jen čuměli i já :-)) Po chvilce byl ovšem konec, motor dostal infarkt. Prostě naftový motor nemá rád benzínovou injektáž. Pro záložky to dopadlo dobře, ale motor byl po smrti. A pak přišlo to nejlepší, školení. Nechal si nás rumuny nastoupil technik pluku pplk. Pezolt a přikázal nám, že v případě podobné nehody máme zakrýt výfuk prknem:-)) Kde to prkno tak rychle najdeme a který vůl se má obětovat nám ovšem neřekl. Přeji hezké časy
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Munice 100mm T-55A č.6

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 22:21

Trošku jsme se nepochopili, to bavím se bylo skutečně. Nemyslel jsem to ironicky. Číst některé příspěvky to člověku vrací všechny vzpomínky v přímém přenosu. V podstatě jsem začal znovu psát proto, že reaguji konkrétně na tvoje příspěvky. A proč u Libora ta pochvala? Znám ho. Jako vynikajícího zbrojíře. Taky nebyl zrovna párátko. Překvapil mě s tou odpovědí na PSU. Do podvozků se nikdy nehnal. Mimochodem, když se vrátil prapor z divizního cvičení tak proběhla přesně ta činnost jak ji popisuješ, včetně vyklepávání pásů. Ztráty věder a zásobníků 12,7 mm byly velké. Každý se posadil na něco z toho a začal klepat. Poté došlo k popojetí tanku. Zajímavé bylo, že každý vstal ukázal řidiči a to na čem seděl tam zapomněl. Když se vypáskovali po 89 uloženky, našlo se pár rozebraných nábojek. Nevím jestli máš tušení jak vypadá slož v nábojce T72, ale je s tím celkem zábava, teda když nevíš co by se ti mohlo stát. Ale v tom věku člověk zkouší všechno.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Munice 100mm T-55A č.6

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 22:21

Omlouvám se, jsem tak trochu extrémista-rececista a rád použivám ironii. Pochopil jsem tě a vůbec, ale vůbec se nehněvám:-))_ T-72 jsem viděl jen v terénu a uvnitř jsem nikdy nebyl, ale myslím si, že automatické nabíjení kanonu u T-72 není zrovna ideální. Možná Leclerc to má "vychytanější", ale není nad ruční práci nabíječe. Něco málo o T-72 vím, o dělené munici již méně. Podle mě to nebyl tank, který by získal převahu nad dnešními spojenci-NATO. Pamatuji se, když k nám přišli poručíci ze školy, na některé si občas vzpomenu a bylo s nimi celkem veselo. Tenkrát mě dostal do kolen por. Firla s konstatováním, že naše 100mm kanony nejsou sto, prorazil panzer u tanku Leopard či M60. Tušil jsem v případě tankového souboje porážku. Množství tanků u ČSLA bylo ohromné, ale ....... A to, že píši své zážitky z vojny bystří moji pamět. Již stárnu, což znamená, že ztrácím pamět, sílu a ideály:-)) Když si to po mě někdo přečte, tak jsem rád, protože hlavně chci občana pobavit jak vše u armády bylo absurdní a imanigární, ale nemystifikovat.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Munice 100mm T-55A č.6

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 22:21

V pohodě. Jen pro informaci, automat v T72 je poměrně spolehlivý, ale musíš udržovat tank v pořádku a dávat pozor při střelbě. Jednou jsem viděl na kilech jak při třetím výstřelu Libor zpozorněl a zdálo se mu, že tank nevyhodil zbytek nábojky. Jenže přijeli soudruzi z Německa (Bundeswehr) a divizní zástupce pro výcvik nás nepustil k prohlídce tanku, včetně spousty blbých keců. No a co myslíš? Měl ji tam. Pod kanonem. Jenže ona je poměrně tvrdá a při elevaci to nevydržel kryt motoru pro zvedání rámečku. Takže automat zkolaboval. Němci byli instruováni ať mají oči doširoka otevřené protože pojede nejlepší z nejlepších. Jel, ale kanón ani nevzdechl. Do smíchu mi při té blamáži moc nebylo. Po všech stránkách to nasere. Ale když jsem viděl toho vola jak z toho tanku vylezl tak jsem se smíchy neudržel. Samozřejmě, že to sváděl na nás. Ale toho si člověk pamatuje hodně. Na to co jsem posral sám vzpomínám nerad, lepší je být za borce. Ale to máme všichni společné. Všichni tvrdíme, že Rusové dělají zbraně pro mužiky, ale když jsem viděl co z některýma mašinama udělali naši tak jsem nechápal.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Předchozí

Zpět na Zbraně ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků

cron