Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Fórum věnované zbraním ČSLA

Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:27

Nevím, jaké kdo má zkušenosti ze střeleb při prověrkách, ale z vlastní zkušenosti vím jak se dělali výsledky. Měli jsem to za několik týdnů do civilu, když se "náš" tankový prapor a pluk musel ukázat před šéfi z divize. Střelby plnou ráži na "Jablonci" v Boleticích. Velitel praporu zavelel k nástupu a začal výběr osádek pro střelbu. Asi lampasákům na výsledcích hodně záleželo :-)) Velitelé rot vzali stranou schopné střelce, kupodivu i mě a dali nám na výběr koho chceme jako nabíječe. Žádného myšáka jsem nechtěl a vybral jsem si střelce feferóna Fefi Csapaie, byl stejně dlouho na vojně jako já a věřil jsem mu, že neudělá nějakou hloupost. A tak jsme mi dva při nástupu u tanku na dráze vždy vyměnili ty "horší". To se dělo i u ostatních vybraných osádek tanku. Opravdu jsem si docela vydatně zastřílel, celkově jsme prostřídali asi 5 střelců a 5 nabíječů, jejich jména již neznám. Řidiči tanku dostali ode mne ponaučení, že nesmí trhat rajčáky dokud nevystřelím a velitel tanku nahlásil vždy jiné jméno střelce. Pak za námi přišel asi po 5 jízdě velitel pluku king kong Trippé a pochválil nás :-)) Tak tebe jsem potřeboval vidět k...te: řekl jsem si a příští rundu jsem již nejel, prostě jsem to zabalil. Jeho "rudý" ksicht nikdy nezapomenu!

Když jsem se v článku o "Muničákovi ktp. Molnárovi" zmínil mjr. Piklovi, tak něco málo o něm. Byl ve věku kolem 50. let, střední postavy a drsného zevření :-)) a neustále žvýkal. Mladý voják si nebyl nikdy jistý, když ho potkal co ho čeká, prostě jednou nechal myšáky "vyšůrovat "buzerák", protože se mu nezdál uklizený, to byl ve službě co by "deveťák" :-)). Proslavil se tím, že ve službě nosil v pouzdře dřevěnou pistol. Měl obrovskou autoritu mezi VZS i důstojníky. Co se tenkrát šuškalo mezi vojáky, tak měl zaražený postup za svá negativa :-)) Rád na něj vzpomínám. A pokud máte zájem poznat co jsem zažil před prověrkami .......

Pepa-Kobyla
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:28

Pepo-Kobylo s Vašim názorem na vedení prověrkových střeleb plně souhlasím a na Jablonecké střelnici,jsem si též své odstřílel.Ji když jsem už důchodce a 20 let jsem už v civilu,přesto jste mi připoměl mladá léta ve VVP Boletice.Přesně,jak píšete Vy,pokud jsem chtěl s rotou uspět,tak jsem nechal schopné lidi-míněno střelce (vel.tanků s větší části si to byli schopni splnit sami-i když i mezi nimi se občas vyskytli určití omezenci) odstřílet a za Ty s menším IQ jsem si to odstřílel sám.Ostatní systém fungoval přesně,jak ho popisujete.Nevím jak za Vás,ale v 70 letech se na Jablonci plná ráž střílele pouze na třech drahách s deviti.Takže v rámci praporu měla každá rota jednu dráhu.Hlavní úspěch spočíval v tom,že člověk si musel poctivě s rektifikovat kanon-což jsem si dělal vždy osobně.Nabiječi,jak píšete Vy,tak ty nikdy plnou ráži nestříleli a ani VLH 20.mmm nikdy prověrkově nestříleli.Horší už byla noční prověrková střelba VLH 20.mm infra,neboť si seřídit infra reflektory-tkzv.Lunu s infra zaměřovačem,tak to bylo umění-dodnes před sebou vidím pouze zelené obrysy.Při jednom takovém záskoku při noční střelbě v první runndě,jsem musel při střelbě ještě seřizovat zaměřovač,ale splnil jsem-za největšího odborníka několikrát trestaného střelce na výtečnou.Při střelbě za vlastní osobu,stříleli vel.a střelci,jsem nějak pohořel.Dodnes vzpomínám na dnes už zesnulého vel.divize-pozdějšího gen.Mikana,jak na vyhodnocení,vykládal,jak rota splnila na výtečně,kde i střelci jsou schopni provádět opravu své střelby.Ale až na vel.roty,jehož jediným kladem střelby bylo to,že byla vedena směrem západním.Dotyčný vítězný střelec dostal hodinky a VOP a já tvrdý poj.. No,ale i takový byl vojenský život.

K.Dohnal@email.cz
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:28

Přeji hezké časy a jsem rád, že jste mi potvrdil stav věci :-)). Asi jsme tenkrát opravdu jezdili jen tři dráhy, ale to je už tak dávno..... seřídit si TŠ-optický zaměřovač s kanonem a zastřelit kulomet jsem tenktrát uměl. Mnozí si asi myslí jak snadné to je, ale není. S kanónem nelze pohnout do stran, protože je pevně uchycený a tak se musí seřídit TŠ a vyloučit derivaci kanonu což je 1m na 1000m- vpravo, pokud se nepletu, tak příčinou je drážkování hlavně asi 38 či 42 drážek-nevím již. Do komory se strčil takový zaměřovák a na konci hlavně se udělal nitkový kříž a pak se šroubama u TŠ točilo, až se našla spojnice na značce vzdálené 1000m od tanku. Věž i kanon se musel pro přesnost ovládat manuálně. Nejlépe by tento postup mohl popsat pan Libor_K a byl bych mu za to vděčný. Mnozí si zde myslí, že se skočí do tanku a jede se bojovat:-)) U infra jsem to jednou zkoušel, ale jak to dopadlo fakt nevím. Používal se takový klíč ve tvaru L či T ..... Řidič měl vlastní infra s lunou L1 a střelec a velitel měl vlastní infra a společnou lunu L2. Snad jsem ty luny nepřehodil:-)). To zelené světlo bylo nepříjemný a zkreslení "impozantní". Sranda byla, když jeden velitel se střelcem zapoměli sundat kryt s luny a měli tmu:-)) před očima. U mé hajtry jsem měl problém se stabilizátorem a technik Venca Holub se snažil a snažil a prostě to byl starý šrot i když Up s vyorávačem. Celkem si oživuji svoji pamět:-)), ale nikdy nezapomenu na tu pakárnu:-((

Pepa-Kobyla
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:29

Byl jsem Pepou-Kobylou vyzván k popisu rektifikace a tak odpovídám.Předem upozornuji,že již 10let nejsem v armádě a některé věci jsem mohl zapomenout.Bez precizní rektifikace a nastřelení zbraní tanku nemohou být dobré výsledky střeleb.Rektifikace-sesouhlasení osy hlavně kanonu s osou zaměřovače.Provádí se na rektifikační terč nebo na vzdálený bod.My jsme používali rektifikaci na vzdálený bod.Tento bod byl ve vzdálenosti asi 1500m od ústí kanonu.Byly to střední vzdálenost ,na kterou se střílela plná ráž z T-72.Terče byly ve vzdálenosti 1400-1700m na kterou se vedla střeelba.Jak již Pepa napsal,na ústí kanonu se připevnil nitkový kříž,ze záěru se vyndal úderník,doklínu se vložil rektifikační dalekohled a střelec navedl pomocí náměr. a odměr.točítek osu kanonu na vzdálený bod.Střelec pomocí rektif. klíče navedl zaměř. značku v zaměřovači taktéž na vzdálený bod.Nastavená dálka na zaměř. byla nula,protože se seřizují optické osy.Rektifikace kulometu probíhala tak ,že střelec navedl pomocí točítek zaměřovač na bod vzdálený asi 500m od tanku ,do ústí kulometu se vložil rektif.dalekohled TCHP a velitel pomocí rektif. šroubů na lafetě kulometu navedl osu hlavně kulometu na bod,na který mířil přes zaměřovač.Po rektifikaci bylo nutné provést ještě nástřel na terče na vzdálenost,na kterou se pak střílelo jak z kanonu i kulometu.Pokud je můj popis nesrozumitelný tak se omlouvám.

Libor
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:29

Děkuji vám pane Libore_K, pro mě naprosto srozumitelný postup a doufám, že mnozí pochopili, jak se provádí nastřelení kanonu a kulometu. Nic není snadné a pokud někdo hraje hry typu WoT a už si myslí, že je skoro tankystou, tak není tomu tak:-)) To je skoro býti ponorkářem, ztráty velice podobné:-))

Pepa-Kobyla
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:30

Kdyby hráč ve WoT musel provádět všechny úkony jako skutečná osádka, tak to nikdo ani hrát nebude. Jen mi nesedí ta vzdálenost. Na Mětikalově jsme rektifikovali na takový kostelík, a já bych řekl, že byl tak 2 km daleko. U T72 je trochu problém nacpat se do ramky, takže jsem tam seděl na bobku a snažil se najít dalekohledem nitky na hlavni a cíl.Rektifikace systému Kladivo je ještě složitější. Tam se dělá i laser. To je ta krabice nad hlavní.
jambrex
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:30

Když už tady byl zmíněn systém řízení palby Kladivo.... mohli byste nějak srozumitelně netankystovi vysvětlit co to byl ten systém řízení palby Kladivo vlastně zač? Já všude čtu: Byl zaveden systém ří... atd, po zavedené systému ří... atd., díky zavedení systému ří... atd., u T72 nebyl zaveden systém ří... atd.

Ale nikde jsem nenašel co to vlastně bylo. Nějaká krabička která něco počítala? Systém jak něco spočítat? Ovládací zařízení k...?
Satrapo
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:31

Vysvětlení vzdálenosti vzdáleného bodu od tanku-zaměřovač aa kanon jsou od sebe vzdálené ve věži asi 60cm-toto berte jen orientačně.Sesouhlasení znamená,že osy zaměřovače a kanonu se protnou v určité vzdálenosti-tj.ideální dálka,na kterou se střílí,proto vzdálenost asi 1600m,pak se osy zase rozcházejí.Kdyby se střílelo na 2000m,tak by se také na 2000m rektifikovalo,ale na takovou vzdálenost se střelba z T-72 neprováděla.
Libor_K
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:31

Pokusím se trochu přiblížit to, co se nazývá T-55 Kladivo. Původní optický zaměřovač TŠ 22 B u T-55 již nestačil a proto se začalo experimentovat s laserem. Sověti byli tak trochu o několik let v zavádění leseru při zaměřování tanku před NATO. Kdo nevěří, tak ať si to dohledá :-)) V tanku T-55AM2 jsem jezdil po Doupově co by záložák v únoru a to je 25 let. Pamatuji si toho již málo a nestřílel jsem z něj. Nad kanonem byla naistalovaná krabice, což byl laserový zaměřovač, na konci věže bylo sklopné čidlo, které měřilo rychlost větru a detekovalo ozáření laserem-od protivníka. Střelcovi tímto přibyla práce. Musel ovládat odolný počítač, který vyhodnocoval získané ůdaje, rychlost cíle, vzdálenost, rychlost větru atd. A to byl opět problém, k rumunům se bralo vše co mělo nohy a ruce, ale intelekt někdy chyběl. Kdo chce vidět fotky a něco více přečíst tak http.forum.valka.cz Jen několik vět o zastřelování kanonu a metné vzdálenosti. Metná vzdálenost při střelbě z T-55 je 1500m u T-72 je 2000m. U T-55 je nutné vyloučit derivaci, protože má drážkovanou hlaveň a T-72 to není nutné, protože má hladkou hlaveň. :-))
Pepa-Kobyla
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:31

Systém řízení palby Kladivo je modernizace tanku T 55. Jeho součástí je SDIO - systém detekce a identifikace ozáření laserem. To je takový válec na věži, který má po stranách malá okénka a nad ním je zařízení pro kontrolu rychlosti větru, které je součástí SŘP. Na T 55 AM1 je identifikovateln SDIO na věži vzadu a nad kanonem krabice laseru. U verze AM2 jsou dodána pouze přídavná pancéřování, takže má tento typ poněkud olověné nohy a není to žádný sprintér. SŘP je vlastně balistický počítač s možností nouzové střelby klasickým způsobem. Tank je uvnitř vybaven množstvím čidel a další povinné hodnoty zadá do počítače velitel pomocí terminálu. Velitel má dále před sebou speciální zařízení, kterým simuluje do počítače směr pohybu nepřátelského tanku (něco jako rakurs do leteckého zaměřovače). Střelec má v zaměřovači na ohniskové destičce kroužek, kterým zaměří cizí tank, otevře klapku laseru, provede zaměření a zadání do počítače. Počítač to vyhodnotí a objeví se červený kříž. Tímto se zaměří přímo cíl a provede výstřel. Chvilku trvá, než se ty knoflíky naučíte ovládat, ale při správné funkci se s tím střílí excelentně. Dá se s tím zaměřit i boční rychlost. Čidlo větru se kvůli citlivosti vypínalo. SDIO hlásí při nasvícení vlastního tanku laserem směr odkud bylo provedeno a do kukly dává posádce varovný signál. Při výcviku měla posádka asi 4 sec. na skrytí za terénní vlnu nebo opuštění vozidla. Ale je to už víc jak 20 let a možná se někde pletu. Metná dálka, pokud se nepletu je údaj z balistiky a znamená vzálenost, při které střela (vrchol křivky) nepřevýší výšku cíle. To se mění s každým typem kanonu a druhem střeliva. V podstatě velkou výhodu historicky představují kanony s rychlou a lehčí střelou. To nahrává západu. Rusové se spíše orientovali na větší ráž a těžší střelu. Ovšem současnost je asi jiná.
jambrex
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Další

Zpět na Zbraně ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků