Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Fórum věnované zbraním ČSLA

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:20

Já jsem nikdy nepochopil, jak by v té rychlosti nabíječ přetáčel na OF zapalovač, ale bylo normální součástí výcviku, že na srub nebo bunkr se střílelo se zpomaleným zapalovačem. Samozřejmě se to necvičilo, byla to součást výuky. Teoreticky měla střela prorazit a vybuchnout uvnitř. Nerad bych teď lhal, ale u T 72 to představovalo přerušit nabíjecí cyklus a po otočení zapalovače ho znovu aktivovat. Stejně se mi zdá, že tady máme nejdelší téma na webu. Ale vzpomíná se na to dobře. Asi je nutné pochopit, že výcvik je na čas a je to dril. Samotná akce by asi probíhala jinak, pokud by nešlo zrovna o útok. U toho zvířeného prachu už to popisoval Libor, ale když nastřeloval každou mašinu tak to byl zážitek. Zbrojíř si změřil brzdu i vratník, udělala se rektifikace a šel to nastřelit. Kdyby udělal chybu v prvním kroku tak s ním mohla uletět věž. Bác, oblaka prachu a pozorovatel mu hlásil kam to šlo. Jak praví klasik: "Když se dým poněkud rozplynul", tak to zaměřil na zásah a pokračoval. Dnes se tyto úkony myslím neprovádí. Mašina přijede nastavená z výroby a tak už zůstane. Ideální byly podmínky po dešti. To byla stopovka krásně vidět. Ale rozdíl mezi výstřelem T 55 a T 72 je obrovský.

jambrex
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:21

drobné upřesnění ohledně OF střel-na každém zapalovači OF střel se nachází tzv.kukla a přepínání O nebo F.Aby střela fungovala O-tříštivá musí být sundána kukla a přepínač na O..Bez sundané kukly přestože nastavíme O střela funguje jako F-trhavá. Jestliže máme nasazenou kuklu a na zapalovači F-funguje jako trhavá zpožděná.V T-72 je obrovský problém v boji manipulovat,jestli O nebo F kvůli nab.automatu.Střelba plnou ráží byl pro mě adrenalin,který asi již nezažiju-prostě paráda.

Libor
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:21

To prostě nešlo za jízdy změnit nastavení u JOF, proto se určitě musela nastavit v klidu "za bukem" i když by to možná bylo v zápalu případného boje jedno. Nabíječ měl plný ruce práce již s nabíjením a ukládáním prázdných nábojnic do šachet. Nemohl nechat prázdný hilzny na podlaze. Uvědomte si, že teplota nábojky byla kolem 50 až 70 st. C +-. odhadem. To je docela dost na dotyk:-) s dlaněma. Libore K, máš pravdu s tím adrenalinem, já měl strach, aby to dobře naládoval a neřachl zápalkou o nějakou hranu-u T-55, nebo nějaký jouda nenakouřil náš tank. Byl to fakt mazec dívat se jedním okem co se děje venku a druhým sledovat kanon jak ho nezkrotily brzdy a ještě v zákluzu. Každý tankový střelec po vystřelení prvního kila, měl nárok si ohnout kanony u označení na límci:-) Nu již nikdy se to nezopakuje, tak navštívím střelnici a snad se trefím do papíru :-)

Pepa-Kobyla
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:21

Tak jsem se pánové o víkendu potkal s dvěma výzbrojními náčelníky tankového pluku a položil jsem jim otázku co mi poví o dalekých střeklbách s tanku a nočních střelbách plnou ráži.A sdělli mi toto.

1.Daleké střelby se prováděly jen vyjimečně (se zmenšenou prchovou náplní) a to jen ve dne za velice tvrdých bezpečnostních opatření.Před vlasní střelbou museli výzbrojní náčelníci osobně kontrolovat nastavení libely v tanku a počítat a kontrolovat výstřely,zda šly do cílové plochy.Každý říkal,že je za dobu své služby zažil jednou,nebo maximálně dvakrát.

2.Noční střelbu plnou ráži si z nich nikdo nepamatujke a říkali mi,že tato střelba byla zakazaná.

Jinak Pepo Kobylo,si je třeba uvědomit,že při vlasním boji,by se zase tak rychle nestřílelo jako na střelnici.kde tato střelba byla limitovaná časem.Stačí,pokud jste střílel BOS (bojové ostré střelby)roty nebo praporu plnou ráží,tak víte,že každý tank vystřílel různý počet náboju.Jinak si myslím,že před vlasním bojem si šlo nastavit JOF na ruzné druhy a ty si v tanku rozložit.Mělo to jednu chybu-musel si nabiječ pamatovat,kde má jakou munici uloženou. 0,

K.Dohnal@email.cz
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:22

U T-72 nelze do dopravníku rozložit munici OF na O a na F,technické důvody a plnou ráž jsem v noci naposled osobně střílel v roce 1999 ve Strašicích na Bahnech.Bylo to v zimě a střílel jsem asi okolo 19.hod.,na osvězlené cíle.Byla tma jak v pytli.
Libor
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:22

Děkuji panu K.Dohnalovi za upřesnění, měl jsem asi naprosto jedinečnou šanci střílet na větší vzdálenost než ostatní střelci z tanku. Opravdu je to dávno, ale něco jsem si z toho zapamatoval. V noci jsme stříleli jen vloženou "dvacku". Libor K. je ovšem jiná třída a "těžký" profesionál, takových zde moc není ..... škoda! No a dovolím si přidat ukázku ze střelby z T-55 http://www.stvgroup.cz/novinky/ukazkove ... tanku-t-55 a z T-72 http://www.survivor.cz/strelba-z-t-72-m ... ni-zalohy/

Pepa-Kobyla
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:22

Ahoj pánové,děkuji Pepovi-Kobylovi za toho supertankistu-ale to jsem nikdy nebyl a stojím si za tím,že koncem 80.tých let byl výcvik alespoň u 1.td tak intenzivní,že naše osádky byly doopravdy sehrané a výsledky střeleb ,jízd atd.bývaly doopravdy velmi dobré.Mluvím o osádkách na T-72,kdy výcvik v poli byl asi třetinu z roku.Docela mne ale mrzí jiná věc-dnešní profesionálové jsou vyzdvihováni téměř do nebe a každé zranění a ztráta jsou medializovány a absolutně se zapomnělo na ty,kteří zahynuli na vojně za minulého režimu.Taky jsem jich pár znal-co rozvinout debatu na toto téma???
Libor
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:23

Zdravím všechny slušný občany. Libore, ty jsi takovým příkladem bývalého vojáka co prožil kus života v terénu, kterých jsem si vážil i když jsem na vás nadával a nejen já. Tankový prapor byla taková slepená rodina ze všech národností, intelektu a názoru. Vzpomínám na velitele rot Rybka, Mečiar, Končok, Kadlec, kteří své řemeslo uměli dokonale, po nich přišli jiní Vymětal, Bubeníček, Firla i oni se snažili a uměli. Neměl jsem s nimi problémy. Cvičili jsme opravdu intenzivně a snad proto mám ještě nějaké znalosti uchovaný v paměti. Nejdelší cvičení v kuse co jsem absolvoval trvalo 28 dní, Libavá-Boletice. Problém nastal, když nějaký vocas ze štábu vč. velitele pluku narušili zajetý řád a navalili na nás větší zátěž tj. častější cvičení, údržba techniky od půlnoci do 3. hodiny ranní a zákazy vycházek či dovolenek, zkrátka buzerace. I ten velitel roty byl v podtatě jen rohožka. Moje sestra se vdávala a já nedostal dovolenku i další vojáci měli prostě pech ... Tak jsme se zapřeli i za cenu represe jsme nesplňovali výsledky střelby, řidiči nejezdili atd.. Ano, dnes je armáda jen zlomek té původní a většina se hlásí do ciziny jen pro zisk, ......., ale .... Jestli máš nápad na nějaký téma, tak se velice rád přidám, ale byl jsem jen VZS

Pepa-Kobyla
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:23

Libore K.také jsem za dobu své služby u tankových vojsk zažil několik mrtvých vojáku při výcviku,nebo při stážní službě,ale i Ty kteří spáchali sebevraždu-někteří byli mí podřízení.Ale nejvetší ceres jsem dostal v roce 1973,kdy tp.v Týně/nad Vltavou dál výzvu útvarům ZVO o vzorný útvar (kdo si ještě dnes na tyto akce vzpomene).V létě daného roku jeden voják,u útvaru utekl na černo na vycházku-kdo zná kasárna v Tyně nad Vltavou ví že tam par metru za plotem teče řeka Vltava.A daný vojíák při zpáteční cestě se utopil.No a by to nebyl průser pluku vyzyvatele,tak se opravily plukovní rozkazy (zfalšovaly) a voják byl 3.dny před svou smrtí převelen k našemu útvaru a zde převelen na mou tankovou rotu.No a já vojáka ani neviděl,ale byl jse nejhorší velitel tr v ZVO a zároveň nepřímy viník smrti daného vojáka.

Nejsmutnější na všem je to,že před rokem 1989,se nikdy nesmělo nikde psát a ani mluvit,že v v dané posádce a v daném útvaru zemřel násilnou smrti nějaký voják.Totéž se týkalo ztráty zbraní-a co jsem jich zažil a nikde v novinách a ani ve sdělovací prostředcích o tom nebyla ani zmínka.Včetně osádky tanku,která zahynula při cvičení Krkonoše a tak by se dalo pokračovat.Dnes tyto věci nejsou tabuizované a tudíš se o nich více píše a je více v povědomí veřejnosti.

Závěrem pánové Pepo-Kobylo,Libore_K,ale i další,chci Vám a Vašim rodinám popřát krásné a spokojené prožití svátku Vánočních a v Novém roce hodně zdraví štěstí a životní pohody.

K.Dohnal@email.cz
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:23

Děkuji vám všem za nejvíce prodiskutované vlákno, jambrex to ví nejlépe :-) a přeji všem slušným lidem K.D., L.K., j., S., a další ... zdraví, štěstí a klid od těch "pseudopolitiků". A doufám, že budeme opět příští rok opět ZDE.

Pepa-Kobyla
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

PředchozíDalší

Zpět na Zbraně ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků