Vzduch pro osádku tanku a jiných obrněnců č.18

Vše co se týká tanků, obrněných vozidel, automobilů atd.

Vzduch pro osádku tanku a jiných obrněnců č.18

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 22:59

Mám takový dotaz: najezdil jsem v tanku a BVP několik desítek kilometrů a nikdy mě nenapadlo, kde se bral vzduch potřebný k dýchání pro osádky. Zní to asi hloupě, ale kudy se vzduch dostal do uzavřenýho bojového prostoru.

Příklad:

1. Osádka jede v bojovce bez zapnutýho ventilátoru pro odsávání povýstřelových plynů, zakrytý kanon, kulomet a TŠ gumovými kryty.

2.osádka jede v bojovce na střelnici se zapnutým ventilátorem pro odsávání povýstřelových plynů.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Vzduch pro osádku tanku a jiných obrněnců č.18

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 22:59

Ahoj,pro mě velmi zajímavý dotaz-FVZ je jasný,u T-72 se spouštělo při výstřelu z kanonu nebo tlačítkem na jističové skříňce střelce.Ale bez spuštění FVZ-filtroventilačního zařízení?Vzpoměl jsem si,že u řidiče tanku je tlačítko,kterým se ovládá klapka na motorové přepážce mezi věží a motorovým prostorem přes ventil EK48.V případě brodů se klapka zavírá,jinak je otevřená,takže zásobování vzduchu přes ventilátor -větrák v motoru.Ale nejsem si úplně jistý.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Vzduch pro osádku tanku a jiných obrněnců č.18

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 23:00

Hezký den všem, T 72 neznám-škoda ... ? Jenže u T55 byla motorová přepážka zavřená a ovládala se manuálně z bojového prostoru u podlahy.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Vzduch pro osádku tanku a jiných obrněnců č.18

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 23:00

A já zase bohužel neznám tak dobře T-55,ale nějak to muselo být vyřešeno i u pětapadesátky...
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Vzduch pro osádku tanku a jiných obrněnců č.18

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 23:00

Byl jsem celkem dobře s tankem obeznámený, ale opravdu nevím kde se bral vzduch u 55. Nikdy jsem po tom nepátral, bral jsem to jako běžnou záležitost a hle ... po dlouhý době .... Motorová přepážka se otvírala jen při brodění, jinak byla zavřená.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Vzduch pro osádku tanku a jiných obrněnců č.18

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 23:00

Vzduch se ve vozidle objevuje přirozenou cestou. V případě zapnutí filtroventilace jde o nadměrné čištění bojového prostoru, ale teď mám trochu mezeru a nevím jestli to funguje jako odsávání. V tomto případě se vzduch do tanku přirozenými mezerami nasává zvenčí. U ochrany proti ZHN to funguje tak, že přes filtry se vzduch tlačí do bojového prostoru a vzniká přetlak. Ten nedovoluje kontaminovanému vzduchu zvenčí přirozený průnik do vozidla. Motorová přepážka slouží pro brody, protože motor je jinak dokonale utěsněn. Spotřeba motoru je vysoká a proto komínem přes přepážku doslova proudí vzduch. V normálním provozu není spotřeba osádky vysoká a tak stačí filtroventilace. Jen si pamatuji, že se to nějak přepínalo pro použití v normálním prostředí a pak při ochraně proti ZHN. Pokud by byl tank utěsněn dokonale, nemusela by se provádět příprava na brody tak zdlouhavě.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Vzduch pro osádku tanku a jiných obrněnců č.18

Příspěvekod Vladimír Franěk » 03 led 2019, 20:41

Při střelbě z tankového kanonu vnikly do vnitřního prostoru tanku spaliny a nabíječ musel zapnout ventilátor.Pokud to neprovedl,byl problém.
Vladimír Franěk
 
Příspěvky: 3
Registrován: 29 zář 2014, 18:53
Blog: View Blog (0)


Zpět na Technika ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník