T-72

Vše co se týká tanků, obrněných vozidel, automobilů atd.

Re: T-72

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 22:50

Když probíhali vševojskové zkoušky T 72CZ na tankové střelnici v Přáslavicích,tak naše tanková rota měla ostré bojové střelby ze „starých“ T 72.Vojáci základní služby spolehlivě plnili úkoly střeleb a trefili se bez problému.Na vedlejší dráze probíhali střelecké zkoušky právě modernizovaného T 72 CZ.Zde pracoval buldozer aby jí uvedl do krásné rovné dráhy.Bylo ostudou,že odborníci co stříleli z modernizovaného T 72 se chodili dívat jak se naši trefují a oni nemohli trefit nic.Byla to ostuda do nebe volající.Tak neví jak se trefují dnes.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: T-72

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 22:51

Na otázku kvality a presnosti systému riadenia paľby T-72CZM4 by nám mohli odpovedať súčasný prof. vojaci, prípadne tí, čo na týchto tankoch slúžili.Osobne ich prosím aby prispeli do tohto fóra.Ale vzhľadom na to, že bola porušená základná logika východnej tankovej školy, rozsiahle zmeny na korbe vozidla, posun ťažiska atď. nerobím si ilúzie o presnosti a hlavne spoľahlivosti tohoto systému aj keď by sa malo jednať o systém 3 1/2 tej generácie tankov.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: T-72

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 22:51

Zavádění T – 72 do výzbroje ČSLA :

1978 : dovoz prvních 31 kusů ze SSSR ještě s optickým dálkoměrem TPD – 2 - 49
1981 : ověřovací série a poté zahájení licenční výroby T 72 s laserovým dálkoměrem TPD – K - 1
Do roku 1985 : výroba T 72
Od 1985 do 1986 : výroba T – 72M se zdokonalenou sedačkou řidiče, novým nočním optickým pozorovacím přístrojem, bočními pryžovými ochrannými štíty pojezdového ústrojí, zadýmovacími granátomety na čele věže a a zvýšenou zásobou střeliva ze 39 na 44 kusů
Od 1986 : T – 72M1, zdokonalený horní čelní pancíř korby, nová odlévaná věž s keramickými vložkami „kapsami“ na čele
Od 1985 : výroba velitelské verze T – 72MK, později i T – 72M1K
Od 1988 : výroba vyprošťovací verze VT – 72 a VT – 72B

Počty jednotlivých verzí :
T – 72 : 556 kusů, T – 72M : 251 ( podle jiných údajů 175 ), T – 72M1 : 338 ( podle jiných údajů 358 ) : celkem 1145 kusů, jiný zdroj uvádí celkem 917, další 973. Nemohu se dopočítat, tak kdo by věděl víc, tak mě opravte.
T – 72K, MK, MK1 : 60 kusů, jiný zdroj uvádí 31
VT – 72, VT – 72B : uváděno 50 kusů, pokud uvažujeme jeden na tankový prapor, + pět u roty oprav techniky tankového pluku ( na stupni divize do roku 1989 nebyly zavedeny ), tak celkem u 1. a 9. td by to vycházelo
V roce 1991 byly evidovány tyto počty : celkem 815 bojových tanků, z toho 783 základních bojových verzí ( 556 T – 72 a 127 T – 72M a M1), 32 kusů T – 72K, VT – 72 nezjištěn

Harmonogram přezbrojování konkrétních útvarů a svazků
V průběhu 1. poloviny 80. let : 1. td
1981 : jedna rota 1. tp Strašice
1982 : zbývající dvě roty 1. tpr 1. tp Strašice
1983 : zbývající dva tpr 1. tp Strašice a zahájeno přezbrojování jednoho tpr 2. tp Rakovník
1984 : zbývající dva tpr 2. tp Strašice a tpr 3. msp Louny
1985 : 21. tp Žatec, tím bylo dokončeno kompletně přezbrojení 1. td, zavedení T – 72K k 1. tp a 3. msp
1986 : zavedení T – 72K u zbývajících útvarů 1. td

V průběhu 2. poloviny 80. let : 9. td
1986 : 14. tp
1987 : 17. tp a zavedení T – 72K k 14. tp
1988 : 18. tp a tpr 79. msp, dále zavedení T – 72K u zbývajících útvarů 9. td

Výcvikové jednotky : Původně navržen 33. tp Přáslavice, ale toto nebylo uskutečněno. V roce 1982 předáno 20 kusů k 60. tp Kežmarok a v roce 1986 zřízena výcviková rota u 10. tp Martin. Pro výcvik se používaly původní dovezené T – 72 s optickým dálkoměrem, to by odpovídalo 20 kusů u 60. tp + 10 kusů u roty 10. tp.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: T-72

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 22:51

Pozrite si aj pekný obrázok mladšieho brata T-72 a to T-90 v príspevku "Armáda bez tankov". Ktosi o tomto tanku T-90 na obrázku povedal, že je to pohľad diabla, alebo oči diabla.

Pre komisaře: PŠ (poddôstojnícka škola) na T-72 aj u 33.tp v Přáslavicích skutočne bola. 33.tp sa zúčastnil s T-72 aj pražskej vojenskej prehliadky v roku 1980.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: T-72

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 22:51

Zdravím,

napadlo mě jestli měly T-72 dopravní palivová a vstřikovací čerpadla mechanická nebo elektrická?

Předem děkuji znalcům těchto strojů za odpověď.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: T-72

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 22:51

K systému BASTION. Sloužil jsem na kladivech u tank. pluku v Podbořanech. Zde byly díly systému Bastion v některých tancích namontovány. Jednalo se o ovládací skříňky k řízení raket. Jinak to bylo zcela nefunkční, podle vyjádření "lampasáků" to tam bylo zcela náhodou. Na náš zájem odpovídali ať se nestaráme, že to stejně nebude fungovat. Ani nás na to neškolili, jenom řekli, k čemu to je. Jinak na poddůstojnické škole ( Kežmarok ) nic takového nebylo.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: T-72

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 22:52

Zdravím všechny fandy T-72,ale i T-55/54 a samozřejmě T-34,jelikož jsem měl tu možnost s těmito tanky ,,pracovat".Na dotaz ohledně čerpadel u T-72,motor byl převzat z T-55,byl vylepšen(zmodernizován),takže mechanická.Když se vyndá motor z T-72,to samé z 55/54 a 34,tyto motory se postaví vedle sebe,budou,,skoro" stejné,rozdíly mezi nimi samozřejmě jsou,ale to je na dlouho.V příspěvcích se dotazujete,jak asi dnes fungují T-72M4CZ?,mohu odpovědět.Tak jak se vytváří něco nového,vždy jsou problémy a potíže,nic není hned dokonalé,plně funkční a bez závad,mohu říct,že jak jsem byl pesimista ohledně modernizace T-72 u nás,tak se modernizace docela zdařila,dětské neduhy se podařilo odstranit a tankisti v Přáskách jsou s CeZetama spokojeni.Netvrdím,že je tato modernizace to pravé ořechové,ale jelikož sloužím u tankistů v Přáskách a protože v době kdy se tyto T-72 modernizovaly jsem pracoval ve VOP Nový Jičín,podílel jsem se na vývoji,výrobě a zkouškách,tak vím o čem mluvím.U T-72M4CZ dochází díky zvýšené hmotnosti a velkému výkonu motoru k většímu opotřebení pásů,poj.kol,tlumičů a rozet,ovšem nový motor a aut.převodovka daly tomuto tanku takovou sílu a dynamiku při jízdě v terénu,(rozdíl v zátížení řidičů je moc velký)že ač patriot jsem na naše stařenky,je CeZeta hodně moc dobrá!!,a systém řízení palby(SŘP) se podařil vyladit,takže kluci na funkcích střelců a velitelů ohrňovali nos nad SŘP CHARLENGERU,když nám britští tankisti v Irácké Basře umožnily nakouknout do těch jejich těžkotonážních mašin.V jednom příspěvku je zmiňován prostor v T-72,přál bych vám ogaři skusit se nasoukat k řidiči do čalenčžru-otřes!!!!(měřím 186)a boj.prostor ve věži taky nic moc,do 72ky vlezu v pohodě,ale CeZeta už toho místa uvnitř má méně,jak říká už to není to!Na můj první příspěvek si myslím,že to stačí a pokud chcete se dozvědět něco o posledních tankistech v AČR a taky T-72M4CZ,najeďte si http://www.73tankovyprapor.army.cz/ a počtěte si,jsme poslední hrstka tankistů.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: T-72

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 22:52

Jak jsem již dříve psal,tak jsem se podílel na vojskových zkouškách T-72CZ4 a zvláště systém řízení palby byl značně poruchový a nepřesný.Za dobu 2měsíců jse v Přáslavicích poznal dost kamarádů,od kterých jsem měl informace,jak to s modernizovanými tanky vypadá.Dostával jsem informace o značné poruchovosti tanků,o dosti velkém počtu tanků ve VOP 025.Cílem vedení armády bylo to ,aby se technika u útvaru téměř neopravovala a veškeré opravy prováděl Nový Jičín.Mě osobně o tom informoval gen.Šíba,který byl z tohoto systému nadšen-je to systém americký a to ,že jsme byli dříve mnoho oprav schopni odstranit u útvaru byl systém sovětský a proto špatný.Idůsledkem toho bylo nuceno odejít z armády mnoho odborníků-hlavně občanských zaměstnanců-i z Přáslavic.Snažím se i nadále sledovat dění v armádě,hlavně u tankistů.Jakmile se dnes na nějakém cvičení sejde víc než 100vojáků,jsou toho plné sdělovací prostředky.Na internrtu se dočtu ,že se takisté připravují na mise-jako pěšáci,že lezou po stěně Jakub,že cvičí na trenažérech.Chci se zeptat-kolíkrát jste stříleli plnou ráží,kolik řidiči najezdili v terénu,byli jste s tanky pod vodou?Výcvik na trenažérech je vhodný k získání návyků,ale nemůže nahradit výcvik na technice.Musel jsem se zasmát,když jsem v novinách četl,že pan ministr Barták chce poslat tanky do Afgánistánu.Zapoměli mu asi říct,že by s tanky za současné situace musel poslat i VOP 025 Nový Jičín,který by je udržoval bojeschopné.Můj příspěvek není zaměřen proti hajtrákovi,protože ten za současný stav nemůže,ale tankisti,kteří necvičí s tanky nejsou tankisti,ale nákladněji vycvičení pěšáci.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: T-72

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 22:52

Chci se zeptat-kolíkrát jste stříleli plnou ráží,kolik řidiči najezdili v terénu,byli jste s tanky pod vodou?

za sebe mohu napsat že jsem strávil za 2 roky ( 86-88) 2 tankový pluk Rakovník cca kolem 700 km v tanku jako řidič , na Labi jsem brodil s osádkou 3x a plnou ráži pokud mě paměť neklame jsme střílel ( Bahna , Bělá pod Bezdězem a Metikalov jo a jedno velké cvičení v lednu 88 na Doupově ) cca 4-5x jinak se bilo s vložkou a nebo kulometem ( Mimoň ) -- ale mám malý dotaz pamatuji se že slánská divize kde byly včleněny tankové jednotky - Strašecí , Louny , Žatec a Rakovník byly rozlišovány kosoúhelníky kolmo ke znaku na věži jedne byl prázdný druhý vyplněná a další dva polovyplněné s tím rozdílem že jeden měl půlku prázdnou nahoře a druhý dole ale za boha si nemohu vzpomenout kdo jak byl označovám tedy útvar .
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: T-72

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 22:52

Označení tanků u 1.td bylo následující-1. tank.pluk Strašice-prázdný kosočtverec,2.tank. pluk Rakovník napůl zatřený,26.tank.plukŽatec plný kosočtverec,tankový prapor 3.mspLouny dva plné trojůhelníky.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

PředchozíDalší

Zpět na Technika ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků