Postřehy a chyby ve filmech

Diskuze o filmech, knihách nebo i PC hrách s tématikou ČSLA

Postřehy a chyby ve filmech

Příspěvekod z archivu » 05 zář 2014, 18:56

Všímáte si při sledování filmů (s tématikou ČSLA samozřejmě) nesrovnalostí, chyb či naopak zajímavých záběrů? Např. že ve filmu Copak je to za vojáka vyskakují výsadkáři tzv. na ostro ačkoliv v předchozím záběru z vrtulníku si připínají lano pro automatické otevření padáku ...
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Postřehy a chyby ve filmech

Příspěvekod z archivu » 05 zář 2014, 18:56

Je to o to veselejší, že skáčí na kombinaci OVP/ZVP-80, která neumožňuje jiné otevření, než lanem, tj. průběžku nebo zádržku.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Postřehy a chyby ve filmech

Příspěvekod z archivu » 05 zář 2014, 18:56

Pokud se počítají i výstrojní chyby tak si pamatuji na toto :

Tankový prapor - neoriginální brigadýrky

Copak je to za vojáka... - mjr. Průcha ( Vítěslav Jandák ) sice má služební stejnokroj 62, ale na sobě má boty vz. 60 ( černé kanady ) místo správných bot vz. 62 .

Zobani - celý film jsem neviděl, ale z ukázek jsem poznal, že jakýsi podporučík má typ hvězd z let osmdesátých, tzn. plnokovové . Avšak film se odehrává v roce 1968 a to pokud se nemýlím byly pouze ražené hvězdy.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Postřehy a chyby ve filmech

Příspěvekod z archivu » 05 zář 2014, 18:56

V "Chlapcích a chlapech" mi přijde, že málokdy z BVP-1 vyleze komplet družstvo.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Postřehy a chyby ve filmech

Příspěvekod z archivu » 05 zář 2014, 18:57

Seriál Vyprávěj - díl vojna (http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/2 ... 2-vypravej). Odpustím si celkové hodnocení, je to prostě poplatné době. Zlý a křičící důstojník držící zatoulané dítě pár metrů za bránou kasáren, táta k němu nemůže protože mu brání voják na stojce ačkoliv dítě před tím projít nechal - ale budiž. Šňůry dozorčího si však mohl pověsit na správnou stranu.

Nevím jak ten, kdo byl na vojně, obdržel povolávací rozkaz, ale mě pokud si dobře vzpomínám přišel v obálce ještě s nějakým přáním k čestné vlastenecké povinnosti. Ale to byl konec 80tých let. Možná v lednu 1970 to skutečne roznášeli jen složené do čtverečku. Zajímalo by mě, do jaké míry byly košer skříňky na oděv. My měli klasické dvoudílné, jako jsou např. v seriálu Chlapci a chlapi nebo Copak je to za vojáka. Ty jsem našel i v katalogu vnitřního zařízení používaného v ČSLA z roku 1971. Ale možná se v té době používali i skříňky použité v seriálu - máte někdo více informací? Perličkou asi bude desátník s peckama vedle sebe, viz.obr. níže. Nebo je to jiná šarže? Asi kouzlem se tam též hodnostenky dostaly na levou stranu. Dobrý je i soudruh desátník bez pecek na blůze na konci dílu jestli jsem nekoukal špatně. Nesrovnalostí tam asi bude více, shlédnul jsem to jen zběžně. Je to spíše pro zasmání než se tím nějak hlouběji zabývat.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Postřehy a chyby ve filmech

Příspěvekod z archivu » 05 zář 2014, 18:57

To vypadá, že některé záběry jsou zrcadlově převrácené - podle zapínání kabátu, takto by to bylo pro dámy. A asi i u toho předchozího.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Postřehy a chyby ve filmech

Příspěvekod z archivu » 05 zář 2014, 18:57

A všimli jste si ve filmu Váhavý střelec o výsadkářích z roku 1956, že vojáci tam nosí útočné nože VO-7 na pravé straně stupidně obrácené?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Postřehy a chyby ve filmech

Příspěvekod z archivu » 05 zář 2014, 18:57

Na www.csla.cz jsem ve filmech narazil na fotku z Rajonového blues, takhle se opasek k čerňákům nosil nebo je to jen filmařská fantazie?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Postřehy a chyby ve filmech

Příspěvekod z archivu » 05 zář 2014, 18:58

Asi to nebude jen taková filmařská fantazie, protože pokud mám pravdivé informace, podílela se na tomto filmu i osoba, která má v této oblasti bohaté znalosti a tak předpokládám, že dotyčný z něčeho vycházel (mimochodem si i zahrál toho tankistu ;). Nicméně podle stejnokrojového předpisu z roku 1980 i Vševojsk-16-1 Ústroj vojáků ČSLA při výcviku a v poli, by se měl tento pracovní oděv nosit bez opasku. Stejně tak i např. v dobových filmech Já BVP 815 a nebo Chlapci a chlapi se k tzv. čerňákům opasek nenosí.

Navíc je otázka, na kolik je vůbec použití čerňáků v této scénce košer. Nevím, jestli si ji pamatuji dobře, film jsem viděl jednou před léty a zrovna mě dvakrát nenadchnul. Nicméně se v této scénce tuším jednalo o nějaké veřejné producírování tanku s opilým (jak jinak) důstojníkem ČSLA na laufu tanku. Čerňáky se ven, tedy mimo areál kasáren moc nenosily. Přece jen se jednalo o pracovní oděv. Na cvičení do VVP apod. i tankisté většinou nosili jehličí, jak už bylo někde zde na fóru zmíněno Liborem, který u tankistů sloužil dlouhá léta. Ale možné je všechno.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Postřehy a chyby ve filmech

Příspěvekod z archivu » 05 zář 2014, 18:58

Pravdu mají v podstatě všichni. Jen upozorním že předpisy ani v tomto případě nelze brát jako jedinou pravou víru. Pokud jde o konkrétní pasáž filmu Rajonové blues, tak šlo o malou přehlídku a čerňáky se u tankistů na přehlídky používaly (netvrdím že vždy) zkrátka proto, protože to vypadalo pěkně a ze stejného důvodu je tam i ten opasek. Navíc na přehlídkách se leckdy upřednostňovala "paráda" před předpisovostí. Pochopitelně to ale bylo podle rozhodnutí velitele přehlídky či příslušného velitele jednotky, která se přehlídky účastnila.
Pokud jde o ústroj tankistů při výcviku či v poli, tak platí co napsal Pavel V., ovšem v tomto případě bych se neodvolával na stejnokrojový předpis 1980.
Ve filmu jsou i další chyby způsobené jak nedostatkem materiálu, nepřítomností odborné kontroly ve chvíli, kdy se točily ty "chybné" záběry, tak i filmařskou licencí. Kupříkladu celým dvěma četám navlékl zbrojíř na opasek na přehlídku bodák i se sumkou a to ještě vzhůru nohama, protože to tak bylo snazší. To se ještě podařilo zastavit včas...
Obecně je ale vhodné na všechny tyto chyby ve filmech poukazovat, aby si je někdo nevzal za vzor. Snad i to napomůže tomu, aby se na vojensko-historických akcích přestali objevovat jedinci i jednotky ve výstroji neodpovídající danému období či s nekompletní výstrojí, vlasáči a vousáči, obézní průzkumníci, exoti kombinující výstroj všech možných armád a období aby to hlavně vypadalo tvrďácky atd...
Inu, společnému cíli, i když máme většinou rozdílné cesty, zdar! :-)
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Další

Zpět na ČSLA ve filmu, literatuře apod.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron