Polní cvičení VZS v CZ č.3

Vše co se týká základní služby i služby VZP

Polní cvičení VZS v CZ č.3

Příspěvekod z archivu » 11 zář 2014, 21:44

Poslední divizní hitparáda vojína ZVS.
Koncem měsíce únor a začátkem měsíce březen r 1985, jsme konečně měli uzavřít kapitolu tankysty na cvičení celé divize a pomalu se psychicky připravit na odchod do civilu. Můj ročník měl končit 26.3., ale v mém případě to bylo až koncem září. Nu nic, tuhle epizodu jsem již popsal. Divizní cvičení mělo své místo určení-Boletice. Ty jsem neměl moc v oblibě, protože jsme žili pod stany. Libavá sice nebyla Ko Chang, ale žili jsme ve srubech.
:-)) Jako nabíječe jsem dostal cikána Tolvaje a ten byl chytrý jako delfín. Měl Slovenskou „univerzitu“ i když se její studium moc neuznává, odseděl si jen 3 roky. Ani si nevzpomenu, kde byl tenkrát můj nábíječ. No nic. Po převzetí dýmovnic, dělobuchů a vazelíňáků ráže 100mm se naše rota se zakopala a čekala na rozkazy. První noc se nic nedělo, jen jsem počítal projíždějící tanky v dáli. U čísla 240 jsem toho zanechal a uvelebil se na místě nabíječe. Myšák Tolvaj měl smůlu i když měl něco odsezeno, tak musel na nepohodlné místo střelce:-) Další den byla jen nuda i když jsem ji trochu zahnal, když jsem odpálil dýmovnici v tanku. To jsem snad také popsal jinde. Večer přiběhla spojka a že střelci a velitelé musí na brífink. Mně se zrovna nechtělo a tak jsem za sebe poslal řidiče. Pokuřuji si v klidu v tanku a kde se vzal tu se vzal velitel pluku king kong Trippé. Vylezli jsme z našeho růžového tanku. Ten hňup hned nás začal poučovat co se má a nemá a varoval nás před zítřkem, že prý na nás budou útočit tři tanky a bigoši. Tak jsem ho uklidnil, že to zvládneme a on konečně zmizel. Ráno jsme udělali nejnutnější přípravy. Do vazelíňáků jsme napěchovali prázdný konzervy a čekali na útok. Ten rudej Trippé nekecal, opravdu se před námi vyrojili bigoši a tanky. Když byli asi 250m od nás, tak jsem mezi ně vypustil upravený vazelíňák a to hned 2x. Musím uznat, že střelba splnila účel, bigoši zmizeli. Jenže tanky jeli dál. Zamířil jsem na jeden, co se motal nejblíže a vystřelil. Rychle jsme vycouvali a ve vysílačce se ozval velitel roty a že se máme stáhnou. Těžce na nás tlačil další tank a tak dostal také svůj díl. Na shromaždišti už vše v klidu. Přesunuli jsme se jinam, pro obveselení jsme po sobě házeli dělobuchy. A pak nastala chvíle, kdy Tolvaj prokázal své kvality. Došli nám cigarety a tak on natrhal suché březové listí a ubalil nám kuřivo podobné machorce. To byla síla, jako když šlukuješ výfuk. Skoro jsem vynechal hod ostrým granátem F1 na cíl. Docela se mi nechtělo, protože se házel z tanku od nabíječe, vytrhout pojistku, otevřít poklop, hodit na cíl a zavřít poklop. Ovšem i tak jsem hodil za 5. A přišel zlatý hřeb cvičení a to střelba plnou ráží na Jablonci, ale jsem již také psal. Cesta zpět proběhla v klidu a tak to bylo …. Až na jeden smutný fakt. Kdo nebyl na vojně, tak neví co je kolotoč. Kolotoč je velice důmyslná srací latrína pro 6 až 8 vojáků. Tvar má kruhový a proto kolotoč. Toaletní papír byl tenkrát nedostatkové zboží a prodával se tzv. pod pultem. Vojákům museli stačit noviny. Noviny jsem nosil u sebe neustále a nebylo to tím, že mě komančské rudé právo zajímalo. I dočkali jsme se menšího svátku, když jsme se po 20. ti dnech vysprchovali ve stanu upraveným jako shower:-)) Zima byla ovšem ukrutná.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Polní cvičení VZS v CZ č.3

Příspěvekod z archivu » 11 zář 2014, 21:44

Budu velice rád, jestli už v životě kolotoč nepotkám. To byla katastrofa a stejně všichni chodili do lesa. Stejně by mě zajímalo, jestli bys při své dnešní úrovni mozkových buněk zase ládoval do vazelíňáku konzervy. To mohlo klidně někoho zabít. A čistit kanon po tom sajrajtu, to byla hrůza.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Polní cvičení VZS v CZ č.3

Příspěvekod z archivu » 11 zář 2014, 21:44

Přiznávám, byla o od nás pitomost nacpat prázdný plechovky do vazelíňáků a že nás takových bylo ..... Buňky mi postupně odumírají, ale jestli bych měl ještě na vojnu, tak to raději odejdu do exilu a máš pravdu. Nebezpečný to opravdu bylo, jen pro názornost, do prázného kýble, který byl dnem vzhůru se dal dělobuch a kýbl letěl 10m do luftu, od toho jsem raději prchal. Kanon jsem už nečistil:-)) to bylo jako za slepíma do kulometu. Raději jsem podaroval děti v Bystřici při vagonování, jen abych nemusel čistit kulomet. Děti měli radost a my také. Dnes si občas zapráskám na střelnici nebo ze vzduchovky a jsem rád, že jsem tu vojnu přežil. Většina malérů a zranění se stala během výcviku. Stal se případ, že 1. rota (z našeho praporu) náhodou odjela na noční střelby a jejich stanové ležení srovnala cizí tanková četa při jízdě na infra, jen tak trochu zabloudili:-( Zažil jsem i podstatně horší a nezvratný konec při cvičení a to je pak smutný .....
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Polní cvičení VZS v CZ č.3

Příspěvekod z archivu » 11 zář 2014, 21:44

Jednou jsem viděl magora, který hodil dělobuch do vraku OT 62. Měl štěstí že se přikrčil k pancíři. Urvalo to horní příklop a ten odletěl dobrých 5 m daleko. Kdyby tam někdo stál, tak je po něm.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Polní cvičení VZS v CZ č.3

Příspěvekod z archivu » 11 zář 2014, 21:44

Výcvik do roku 1989 byl někdy dost tvrdý,ale to co jsme zažili na DTC v únoru 1985 bylo doopravdy moc.Celé cvičení,které probíhalo na Doupově se vyvíjelo jako vždy a podle dopředu připraveného scénáře.Až na poslední moc,kdy zahynuli tři vojáci-jeden nadporučík-náčelník PHM,jeden absolovent-velitel čety a řidič BVP.Vraceli jsme se ze cvičení jako z války.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Polní cvičení VZS v CZ č.3

Příspěvekod z archivu » 11 zář 2014, 21:44

Vzpomínám si na cvičení r 87, to už jsem byl "záložka" na Doupově v únoru. Zima ukrutná, až jsem z ní začal opět kouřit. Po skončení cvičení jsme jeli vagonovat myslím, že Vojkovice-Jakubov. Jako vždy se kolem vojáků objevilo mnoho dětí a chtěli nějakou trofej. Jednomu jsem za krabičku startek daroval kuklu:-)) Moje nebyla a on měl radost.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Polní cvičení VZS v CZ č.3

Příspěvekod z archivu » 11 zář 2014, 21:45

pamatuji, byl jsem tam také.... Louny, útvar 1051
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Polní cvičení VZS v CZ č.3

Příspěvekod Pelda » 23 říj 2015, 16:22

Také jsem byl Louny 1051, sice jako bigoš (6 měsíců popa čvo. 101, pak radista vú 4242 Plzeň), ale pamatuji si, že při cviční se střílelo na tanky tzv. "asfalťáky". Tankáni měly pakárnu to škrabat z tanku. Nevraživost mezi námi byla, jen nevím kde vznikla. Myslím všeobecně. Jinak Doupov pamatuji (Sedlec, Jánský vrch, tady jsem asi zakopával BVP), Zvlášť když nějaký pitomec ztratil sapík (údajně nechal na korbě), pak prošlapávat po tankodromu kdejakou kaluž bylo super. Každý srub měl tzv. "předzahrádku", hrabal se písek a skládaly se kamínky. Kolotoč nelze zapomenout, i když si myslím, že byl větší než na 10. Ještě si pamatuji, když jely tanky, tak terče se zvedaly a vybuchovaly dělobuchy, tak mi bigoši(bez BVP a osádek, asi měli plavby na Mělníku) musely házet po nich dělobuchy a střílet z SA (slepý z nástavcem, pak to čištění). Vše pozorovaly z věže. Nakonec zbylo hodně cvičné munice, a nikomu se údajně nechtělo ji vézt nazpět (asi papírování). Prostě se vykopala díra vše dovnitř (cca 1 a půl Tatra 613). Při odpalu to urvalo otevřené dveře UAZu (nešlo s nimi pohnout, prostě vykloubené) údajně propojování těch sraček trvalo skoro den. Vysvětlení bylo, že v terénu neměl zajištěné dveře a urval je o borovici. Řidič dostal pojeb, sebrali opušťák, a po cca měsíci měl další. Takže pohoda. Vše se stalo léto 1988. Může zde někdo mi říci, kde se vzala ta nevraživost mezi tankány a bigoši?
Pelda
 
Příspěvky: 8
Registrován: 09 led 2015, 13:46
Blog: View Blog (0)

Re: Polní cvičení VZS v CZ č.3

Příspěvekod Pepa-Kobyla » 23 říj 2015, 23:29

Jaká pak nevraživost?? Bigoš to měl asi nejtěžší nebo dělomrdi??? Nás rumuny neměl nikdo rád, protože jsme byli odpad armády, ale tak si připadal i bigoš. Zrovna jsem si vybavil podmínky výcviku na Doupově, kde jsme byl jako záložka. Prostě bláto do výše kolen a pak vše přes noc zmrzlo. Raději se trmácet v tanku než autobusem OT a pak seskočit do roje. Bigoš se brodil blátem a neměl možnost se ohřát či usušit. Lampasáci remcali a sralo je to stejně jako nás. Nesmyslný nástupy s polní 2x denně na mrazu a pak konečně nasednout do "zahřátý" mašiny na -10 stupňů a hurá do boje. Pak vykopat okop pro tank a další pí..viny. Ovšem tak či onak, armáda měl svoji sílu a kvalitu. Dnes si "kašpárci" hrajou na válku za prachy v Afghánu či jinde a neubrání či neuhlídají 200 kilomerovou hranici. Neměl jsem nikdy zasranej tank od" vazelínáku". On ten pomyslný "vazelíňák" byl kurva tvrdej. Polní cvičení VZS je můj článek :-)
Pepa-Kobyla
 
Příspěvky: 40
Registrován: 28 zář 2014, 12:35
Blog: View Blog (0)

Re: Polní cvičení VZS v CZ č.3

Příspěvekod Pelda » 24 říj 2015, 11:39

Pro :Pepa-Kobyla
Asi jsem to blbě vyjádřil, jen jsem napsal, co si pamatuji. Např. nošení tzv. "pádla" na opačnou stranu. Vždyť jsme byli všichni na jedné lodi. Někdo mrzl dnes druhý zítra. Jinak se omlouvám, že jsem vstoupil na Vaše území :-). Na vše vzpomínám rád, a jsem vděčen, že existují tyhle stránky. Byla to část života mladého člověka, která dnes chybí. Plně souhlasím s Vaší odpovědí a jsem rád, že se nezapomíná.
Pelda
 
Příspěvky: 8
Registrován: 09 led 2015, 13:46
Blog: View Blog (0)


Zpět na Vojenská služba

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron