Člun kapsa

Vše co se týká prostředků

Člun kapsa

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:15

Známý se mi před časem zmínil, že vojáci ČSLA měli ve výbavě jakýsi člun kapsa. Je to tak a co to vůbec je za člun?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Člun kapsa

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:15

"Kapsa člun " patřil skutečně mezi doplňkovou výstroj výsadkářů a průzkumníků až do poloviny sedmdesátých let. Byl obdelníkový, vyrobený z tenkého pogumovaného textilního materiálu ( balonové hedvábí ? ), dvoukomorový - komory byly příčné ( přední a zadní ). Bylo nutno s ním pracovat opatrně, protože se snadno protrhl. Rozměr byl přibližně 150 x 80 cm po nafouknutí obou komor. Na tištěné tabulce s varováním bylo zdůrazněno, že není určen k použití v mořské vodě. ( Sám jsem jej proto na moři vyzkoušel a dopadlo to dobře, nerozpustil se).

Problém nastal, když se protrhla přední komora, protože ve člunu ležící výsadkář potom těžce držel hlavu nad vodou. Sloužil k přepravě přes malé vodní překážky ( osobně jsem na něm přeplul Jizeru nad jezem u Mnichova Hradiště a Moravu mezi slovenskou Holíčí a moravským Hodonínem. Ještě v letech 1972 - 1975 jsme cvičili jeho použití při letních soustředěních na Vltavě v prostoru Rožomberk - Větřní.

Člun byl uložen ve větší kapse s poutkem pro zasunutí opasku.Nosil se vlevo v zadu. Velikost kapsy zhruba v - 25, š - 17, h - 15 cm, kapsa byla ze stejného materiálu jako člun, patřily k němu rukavice na celou paži, zakončené gumovou objímkou. Usnadňovaly veslování. Mezi fotografiemi se v nejbližší době objeví. Myslím, že v mém archivu alespoň jednu najdu. Čejen
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Člun kapsa

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:16

Pavle, díky za koperaci, mohl by si upřesnit rozměry, když člun vlastníš ?. Docela by mne zajímalo, jak můj mozek uchovává informace po 35 letech?. Ani jsem nedoufal, že by se mimo Vojenské muzeum vůbec zachoval. Čejen.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Člun kapsa

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:16

Tak udávané rozměry člunu sedí naprosto přesně, 150x80 cm. Rozměry kapsy samotné bez člunu jsou: výška 19 cm, šířka 15,5 cm a hloubka 6,5 cm, měřeno v místech švů. Chlopeň uzavírající kapsu má 17cm. Po nacpání člunu do kapsy se rozměry kapsy samozřejmě o něco zvětší v závislosti na tom jak dobře je složen. Kapsa je pak pěkně baculatá.

Ještě bych dodal, že v kapse se nachází vpředu nad sponou malá kapsička na záplaty pro opravu člunu. Asi zde mělo být i nějaké lepidlo, i když ta kapsička je dost placatá.

Člun se mi podařilo sehnat už před lety. Samotná kapsa, jak je vidět i na obrázcích je v horším stavu, dost prodřená. Člun je ale v celkem dobrém stavu i když tedy zejména jedna půlka hodně uchází. Do vody to není. Přemýšlel jsem o opravě člunu přiloženými záplatami, ale bojím se experimentovat se současnými lepidly. Přeci jen by to byla škoda zničit.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Člun kapsa

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:16

Co zkusit lepidlo na opravu OPCH-70?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Člun kapsa

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:16

Abych řekl pravdu, tak právě toho "zkusit" se bojím. Bylo by škoda to zničit víc než to je.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Člun kapsa

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:17

Bohužel jsem ten člun neměl v ruce ale podle toho co tu říkáte o látce z které je vyrobený, usuzuji že bude dosti choulostivý. Hmm a co třeba lepicí páska ze stejného materiálu?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Člun kapsa

Příspěvekod MilasPce » 13 říj 2014, 19:56

Foto viz. Obrázek
MilasPce
 
Příspěvky: 44
Registrován: 22 zář 2014, 23:26
Blog: View Blog (0)

Re: Člun kapsa

Příspěvekod Jari » 15 čer 2016, 23:39

Kde lepící pásku ze stejného materiálu sehnat?
Mám hluboko do kapsy.
Jari
 
Příspěvky: 1
Registrován: 30 dub 2016, 13:04
Blog: View Blog (0)


Zpět na Výzbroj ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron