Spací pytel

Vše co se týká prostředků

Spací pytel

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 22:16

Dobrý den, potřeboval bych poradit. Našel jsem ve sklepě spací pytel. Má skladovou značku ČSLA (zkřížené meče) plus nečitelné označení roku. Vnitřek spacáku je khaki a z vnějšku je kamufláž: na světlém khaki podkladu jsou olivově zelené skvrny a čárky, místy zřídka černé skvrny a čárky. Vzor maskování je prakticky totožný s druhoválečným německým maskováním "bahňák", avšak místo na německém vzoru užité hnědé barvy je na tomto pytli užita černá barva. Pytel ve složeném stavu je válec cca 90cm x průměr 45cm. Rozložený je obdélník, lze ho rozepnout úplně jako deku. Na vnějšku je jedna malá kapsa, velikosti asi bloku A6. Zapínání spacáku je na velké dřevěné knofílky (podobné jako na celtách, ale mnohokrát větší). Je to pěkný kousek, ale nevím kam ho zařadit. Poradíte mi? Pokusím se ho nafotit, ale nemám foťák, budu muset někomu říct. Já bych mohl spáchat akorát tak nekvalitní dokumentaci webkamerou. Díky za radu. S pozdravem, Jan Pávek.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Spací pytel

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 22:16

co tak tady vlozit foto? To rekne vice nez 100 slov.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Spací pytel

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 22:16

není to spacák s kamufláží "dub"?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Spací pytel

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 22:17

Zdarvím, ten příspěvek nahoře byl ode mně, ale nebyl jsem regnutý, tak to sem dal admin. Fotky už mám, nahlédnout do nich můžete: http://bobopavek.rajce.idnes.cz/Spacak/ prosím o radu, určení co je zač. Kdyby byl zájem, je k mání, ale na spodní straně je vyspraven záplatou v jiném maskáči. Kdyby něěkdo chtěl detailní foto, mohu udělat :-)
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Spací pytel

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 22:17

On by to neměl být spacák klasický na spaní. Co jsem o tom slyšel, mělo by to sloužit zdravoťákům k převozu raněných, aby zůstali v teple. Pokud je to kachna, tak to někdo vyvrátí. Viděl jsem toto v kamufláži i v khaki.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Spací pytel

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 22:17

To je dost zajímavý názor, o tomto využití jsem nic neslyšel. A pokud by existovala nějaká zmínka v předpisu, nebo v nějaké příručce, dobová fotografie nebo cokoli, byl bych vděčný za splupráci :-) Můj otec to chtěl vyhodit, nebo si z toho ušít vaťák na zahradu, ale já myslím, že by určitě mohl udělat radost nějakému sběrateli, což by bylo pro mě přijatelnější řešení, než přešívání na vaťák :-)
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Spací pytel

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 22:17

Zdravím,

já se přikláním k příspěvku od Lukyho. Podle mě jde o tzv. odsunový pytel (spacák), jenž sloužil zdravotníkům. Také jsem to někde viděl avšak v klasické khaki barvě. Tohle je podle mě nějaká starší verze a dost možná ještě ušitý z kořistního materiálu.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Spací pytel

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 22:17

Máte pravdu, je to skutečně "pytel zdravotnický odsunový", učili nás to na VVŠ ( výstrojní směr).
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Spací pytel

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 22:17

Dobrý den chtěl jsem se jenom zeptat mám spacák tohoto typu Spacák CZ důstojnický s lehátkem OLIV a jak je ta lega přes ten zip (nebilo takova jakoby chránička přes zip)tak v tom jsou dane tři *** hadičky a nevim k cemu tam jsou mohl byste mi to prosím prozradit? předem děkuju Holík
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Spací pytel

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 22:18

Ty jsou tam k postavení konstrukce moskytiery,přes kterou se pak přetáhla. Je to taková síťka a měla by být uložená uvnitř spacáku v takové malé kapsičce v místě kde máte hlavu. Přiložil bych i nějaký návod na sestavení,ale bohužel žádný nemám. Ale snad se najde někdo kdo něco mít bude. :-)
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Další

Zpět na Výzbroj ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron