Identifikační známka

Vše co se týká samotné armády

Re: Identifikační známka

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:09

Je nom doplním že původní známky s vyraženým ČSSR a 7 místným kódem na jedné straně byly nahrazovány, aspoň v těch knížkách do kterých jsme nahlédl již zmiňovaným druhým typem u dříve vydyných knížek v letech 1976 a 1977 roky se u dalších knížek moho lišit.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Identifikační známka

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:09

Tak tie posledné známky majú pozdlzne vyrazene ČSSR a na druhej strane desat miestne cislo .. sest cisel hore styri dole a je to rodne cislo ...presne jak ste spominali
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Identifikační známka

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:09

Měl bych dotaz, ještě trochu jsem hledal a pokud jsem nenarazil zrovna na vyjímky tak u knížek vydyných před rokem 1964/1965 byly bez známek, které od toho data (zhruba) byly dplněny. Je to možné?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Identifikační známka

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:09

Honza Č.:
Ve vojenské knížce vydané MNO v roce 1963, kterou mám doma, je na provázku kovový štítek cca 1x3 cm. Na něm je vyraženo "ČSSR" a sedmimístné číslo.


Nemohl bys mě prosím ofotit stranu dvě a tři a poslat na rumbuk01@seznam.cz?? Teda jestli je vyplněná. Fotku můžeš začernit. Zajímali by mě kolonky ,,Název OVS, která knižku vydala, podpis vydávajícího a ověřovacího náčelníka, vojenská hodnost - datum povýšení - číslo rozkazu. Díky. A ještě jedna věc. Hodnost vojín se zapisovala ihnet po nástupu na vojenskou službu? respektive když mám knížku z roku 1963, tak jestli tento rok byla ihned automaticky i hodnost vojín (teoreticky jo) a po jaké době byl svobodník. Díky.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Identifikační známka

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:10

Zdravím, bohužel tahle nebyla nikdy použitá.

Vojín je vojenská hodnost se kterou začínala většina vojáků ZVS (mimo absíky apod). Takže je logické, že jim vojína zapisovali do VK hned po nástupu na vojnu. Jak by je oslovovali ostatní pokud by neměl v VK specifikovanou hodnost?

Hodnostní postup nebyl automatický po uplynulé době, člověk si povýšení musel zasloužit a něco umět (v teoretické rovině, praxe mohla klidně vypadat jinak.

Lžu-li, pak ne úmyslně a budu samozřejmě rád, když mě někdo opraví.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Identifikační známka

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:10

Honza Č.:
Zdravím, bohužel tahle nebyla nikdy použitá.

Vojín je vojenská hodnost se kterou začínala většina vojáků ZVS (mimo absíky apod). Takže je logické, že jim vojína zapisovali do VK hned po nástupu na vojnu. Jak by je oslovovali ostatní pokud by neměl v VK specifikovanou hodnost?

Hodnostní postup nebyl automatický po uplynulé době, člověk si povýšení musel zasloužit a něco umět (v teoretické rovině, praxe mohla klidně vypadat jinak.

Lžu-li, pak ne úmyslně a budu samozřejmě rád, když mě někdo opraví.





Díky, díky. Já myslel, že hodnost svobodník se dávala automaticky po nějaké odkroucené době (půl roce, roce)?? Tak asi ne.. :D
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Identifikační známka

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:10

Za mě jako VZS (Voják Základní Služby) v letech 1991-1992 na IZ (Identifikační Známce) z dob ČSFR bylo na jedné straně vyraženo ČSFR (dříve ČSSR poté ČR) a na druhé bylo je RČ (Rodné číslo). Vojenská známka byla buď z nerezu, z chirurgické nebo podobné ocely. Vojenské Knížky (VK) byli šedé, ale několik kluků (většinou těch starších) měli VK červené

Mimo soutěž dodám že dnes VZP (Voják Z Povolání) AČR mají stejnou známku jaká byla v ČSLA kde je na jedné straně vyraženo ČR a na druhé straně vyraženo OČ (Osobní Číslo). Tuto známku ale v ČR většinou nemívají u sebe, ale je uložena na patřičném místě. VZP si také nechávají dělat známky své a nebo jim je nechá vyrobit útvar před misí. Tyto známky jsou většinou podobné známkám US Army. Na těchto známkách bývá OČ, krevní skupina, jméno, datum narození, stát a někdy i náboženství. Na misích se nosí většinou na krku, botě (popřípadě obojí). Nosí se také u sebe v dokladech či jinde. Jsou ale samožřejmě vojáci co je u sebe nenosí. VZP dnes VK nemají, mají místo VK služební průkazy.

K těm hodnostem. Pamatuji se že u nás byl i jeden VZS ´těsně před odchodem do civilu povýšen na rotného. Čím větší hodnost tím byli větší výhody (občas i nevýhod) a větší tvz. "žold" . Samozřejmě ne všichni VZS měli vyšší hodnost za zásluhy a taky jich bylo hodně co se jim vyhýbalo (za mé vojenské služby jako VZS). Razilo se tehdy hodně heslo, jako vojín jsem přišel a taky jako vojín odejdu. Ve filmu Tichá bolest to je ke konci filmu hezky ukázané proč někteří nechtěli být povýšeni na svobodníka a výš, ale to je trochu z jiného roku i soudku :-) .
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Identifikační známka

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:10

Je pravda, že hned první den nástupu na vojnu jsme fasovali vojenské knížky, kam jsme se podepisovali s "voj." před jménem. Ale pamatuji si, že nám velitelé družstev tvrdili, že právoplatnými vojíny se staneme až po přísaze. Jak přesně to bylo myšleno nevím, tenkrát jsem to neřešil. Je pravda, že po dobu příjmače jsme neměli ani propustkové knížky a o vycházkách jsme si mohli jenom nechat zdát.

Co se týká povyšování na poddůstojníky, kromě nějakých mimořádných povyšování, záleželo na tabulkovém zařazení, ke kterému byla přiřazena nejvyšší možná hodnost. Pokud byl tedy někdo zařazen tabulkově na velitele družstva motostřelců, ČVO 101, č. funkce 783, mohl dosáhnout až na hodnost četař. Viz. předpis Org-8-1 Přehled vojenských odborností a funkcí vojínů a poddůstojníků Čs.lidové armády.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Identifikační známka

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:11

Vojenskou knížku by měl mít každý voják. Vystavuje mu jej příslušné KVV, dříve OVS. Co se týče známky, ta je zhotovena z nerezivějící žáruvzdorné oceli a slouží pro identifikaci. Je součástí vojenské knížky, kterou má voják mít za bojové situace u sebe. Pokud padne, jsou doklady odebrány, známka se oddělí a vloží se padlému do úst.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Identifikační známka

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:11

tzv. známka je identifikátor, který měl v případě zranění či smrti idetifikovat mrtvolu. Známky vojáků ČSLA byly tvořeny kovovým štítkem s dírkou ( na provlečení provázku či řetízku), v bojové situaci se měl zpravidla nosit na krku. Na štítku bylo vyraženo ČSSR a na druhé straně devítimístné či desetimístné číslo. Toto číslo bylo totožné s rodným číslem osoby. Rodné číslo bylo přidělováno každé osobě narozené na území ČSR, ČSSR, a osobám, které získaly čs. občanství. Rod..č. se skládalo z dvojčíslí -rok- měsíc-den narození a pořadové číslo. Toto pořadové číslo bylo ověřitelné vzorcem, dalo se z něj určit i místo narození (Čechy, Morava, Slovensko). Dále r.č. rozlišovalo i pohlaví, kdy druhá dvojice čísla(měsíc) u žen byla povýšena o -50-. Osoby narozené od 1.1.1953 měly čtyřčíslí na konci, osoby narozené před tímto datem měly trojčíslí( proto starší měli jenom 9 číslic). Rodné číslo je jedinečný identifikátor pro každého občana, pod tímto číslem ho lze najít v jakékoliv databázi, proto je třeba jej nesdělovat, kvůli zneužití. Voj. zákl. služby tento štítek měli mít jinak na provázku ve VK. Ještě bych podotknul, že služební průkaz příslušníka PČR a dalších služeb má mimo jiné v plastových deskách i úzký vlis, do kterého se tento štítek zastrkoval, rovněž pro identifikaci ( v minulosti se nenosily ma uniformě štítky s osobním číslem, v civilu žádné odznaky nebyly-odznak kriminální služby měl číslo, ale jiné-taky se podle něj dalo identifikovat.)
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

PředchozíDalší

Zpět na O ČSLA všeobecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků