Pistole vz.82

Fórum věnované zbraním ČSLA

Pistole vz.82

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 22:21

Asi jste už slyšeli nebo četli na novinky.cz článek Zastaralé pistole ohrožují životy českých vojáků v Afghánistánu, tvrdí Barták. Jaký je názor uživatelů a odborníků na tuto zbraň. Skutečně je to natolik špatná a nepoužitelná zbraň?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Pistole vz.82

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 22:22

Nejsem odborník. Uživatel tak trochu, bo vlastním civilní verzi, tzn. CZ 83.

Nevystřílím 10 000 nábojů ročně, ale zatím jediné selhání, co jsem u své zbraně zažil, měl na svědomí lehce ušpiněný náboj, který zůstal napolo zasunutý do komory.

V tamním extrémním prostředí (prach, změny teplot a vlhkosti) jistě dostávají zabrat všechny zbraně, nejen naše PI 82. Je otázkou proč PI 82 selhávají.

Ta zbraň byla zkonstruována podle požadavků tehdejší doby a ty se hold změnily. Pokud tam nafasovali kusy, které byly celé roky v oběhu, pak je samozřejmé, že selhávají. Asi neexistuje zbraň, která by vydržela být používána 20 let (ikdyž jsou prováděny opravy a kontroly dle itineráře od výrobce).

Dovolím si tvrdit, že kdyby jim vydali zbraně, které byly až do současnosti uloženy ve skladech (tak jak mají být skladovány), byl by počet selhání mnohem nižší.

Další otázkou je možnost vybavit PI 82 taktickými doplňky (baterka,...) nebo krátká záměrná, bo se jedná o relativně malou zbraň.

Kompatibilita munice a náhradních dílů je také důležitým aspektem každé zbraně používané jednotkami kooperujícími s dalšími ozbrojenými silami.

PI 82 plnila své úkoly se ctí, ale její éra již zřejmě končí.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Pistole vz.82

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 22:22

ja osobne považujem Pi 82 za spoľahlivú zbraň používal som ju u armády i u polície od roku 1984 do roku 1995 a mal som iba dve zádržky.A to som napr. v rokoch 1993-1994strieľal každý týždeň tak 20 kusov nábojov.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Pistole vz.82

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 22:22

Měl jsem tuto zbraň jako služební asi 10 let a považuji za spolehlivou zbraň. Je pravda že je dnes už morálně zastaralá, nebyla určena k tomu, aby se na ni dávaly nějaké doplňky. Rozhodně bych nemohl tvrdit, že je zcela nepoužitelná.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Pistole vz.82

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 22:22

15 let jsem měl tuto zbraň jako služební a nikdy podotýkám nikdy nebyly problémy (každý 1/4 rok střelby ) - pokud ano tak neodbornou manipulací . Je možné že novodobí vojáci se cítí jako John Wayne a pak třeba ta pistole nestíhá ale nevímmjak jí naše složky používají .
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Pistole vz.82

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 22:22

Čo sa týka presnosti streľby, spoľahlivosti, počtu porúch tak si myslím, že je to veľmi dobrá zbraň. Strieľam z nej občas doteraz.Jediné negatívum je nemožnosť podvesenia príslušenstva. Na druhú stranu to je to osobná zbraň jednotlivca a nie špec. jednotiek. Môžem zodpovedne prehlásiť, že som videl a strieľal s tak opotrebovaným vývrtom hlavne-takmer hladký bez drážok a napriek tomu nedochádzalo k zasekávanie nábojov a s touto raritou do cca 15m ešte bolo možné trafiť terč-stojacu figurínu.Videl som aj kusy ktoré sa takmer nečistili a boli funkčné.

Podľa mňa je to zase o obchode, podobne ako s novými útočnými puškami pre AČR. Ráž a výkon víťaznej a objednanej zbrane je už teraz nedostatočná a neperspektívna. Vojaci v Afg. volajú po vykonnejšom náboji než 5,56mm, dokonca občas používajú koristné zbrane AK v ráži 7,62mm. Ale zase je to dobrý kšeft prezbrojiť na neperspektívnu ráž 5,56mm a potom objaviť ameriku a prezbrojiť-zmodernizovať znovu možno na ráž 7,62mm. Nehovoriac o tom, že zmodernizovaný Sa vz.58 by bol min. konkurencie schopnou zbraňou na ďalších 20 rokov. Lenže to by niekto musel chcieť rozmýšľať ekonomicky a to ako obvykle, zase nie je vôľa.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Pistole vz.82

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 22:22

Měl jsem možnost několikráte použít tuto zbrań během VZS a potom i v civilu.Souhlasím.že je to spolehlivá a poměrně přesná zbrań.

Její zásadní slabinou je podle mě její málo výkonný náboj 9mm Makarov.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Pistole vz.82

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 22:23

Všeobecne je ráž 9mm u krátkych palných zbraní považovaná za minimum k efektívnemu zastaveniu útočníka. Ide skôr o druh použitého streliva-konkrétne strely a v tom je 9mm Makarov s voj.strelou s oceľovým jadrom celkom dobrý.Prestrelí bežne používanú balistickú ochr. vestu bez prídav. ochranných plátov. I preto je používanie voj. streliva v civile zakázané. Boh ochraňuj príslušníkov ozbroj. zborov v ich bežne používaných vestách ak sa stretnú s páchateľmi vyzbrojenými voj. strelivom so strelami s oceľovým (volframovým a pod.) jadrom.

Nevýhoda Pi.vz 82/83 je len v tom, že je relatívne dlho vo výzbroji ( tzv. morálna zastaralosť, nie technická ), má ruský náboj vyrábaný u nás ( podľa dnešných chorých teórií čo je ruské je zlé ) a nedá sa na ňu podvesiť príslušenstvo ( inak s tým by si výrobca-úpravca zbrane úplne hravo poradil, viď úpravy Pi vz.75 ).
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Pistole vz.82

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 22:23

kalda:
Měl jsem možnost několikráte použít tuto zbrań během VZS a potom i v civilu.Souhlasím.že je to spolehlivá a poměrně přesná zbrań.

Její zásadní slabinou je podle mě její málo výkonný náboj 9mm Makarov.

S tým MAROVom dávam absolútny súhlas.

9x19 LUGER a 9x18 MAKAROV sú neporovnateľné.

Keď tu ludia tvrdia že je v celku presná, tam mám pocit (netvrdím že to tak je) že nestrieľali z ničoho iného.Zbraň je už konštrukčne nevyhovujúca. Používam tú zbraň 18. rok, a neprišiel som jej na chuť. Za tento čas som mal pridelených asi 5 rôznych kusov. Min. 2 boli poruchové. Na oboch zlihal DA mód. Uzavriem to tým že je MORÁLNE ZASTARALÁ.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Pistole vz.82

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 22:23

kalda:
Měl jsem možnost několikráte použít tuto zbrań během VZS a potom i v civilu.Souhlasím.že je to spolehlivá a poměrně přesná zbrań.

Její zásadní slabinou je podle mě její málo výkonný náboj 9mm Makarov.

S tým MAROVom dávam absolútny súhlas.

9x19 LUGER a 9x18 MAKAROV sú neporovnateľné.

Keď tu ludia tvrdia že je v celku presná, tam mám pocit (netvrdím že to tak je) že nestrieľali z ničoho iného.Zbraň je už konštrukčne nevyhovujúca. Používam tú zbraň 18. rok, a neprišiel som jej na chuť. Za tento čas som mal pridelených asi 5 rôznych kusov. Min. 2 boli poruchové. Na oboch zlihal DA mód. Uzavriem to tým že je MORÁLNE ZASTARALÁ.

Nie je náboj ako náboj. Pre Pi vz.82 bol určený 9mm náboj vz.82 ( nie 9mm Makarov ). A ten má inú konštrukciu, vyššiu úsťovú rýchlosť a pod. Samozrejme, že sa dá strieľať aj Makarovom 9mm. Dovolím si tvrdiť, že pokiaľ ide o bežnú streľbu je to veľmi presná a spoľahlivá zbraň.Záleží hlavne na strelcovi. Na závodnú streľbu by som použil samozrejme inú zbraň, ale tú "závodnú by som zase nechcel do boja ( terén, prach, blato, nemožnosť často čistiť atď. ).
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Další

Zpět na Zbraně ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron