Pistole vz.82

Fórum věnované zbraním ČSLA

Re: Pistole vz.82

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 22:23

Vystřídal jsem u útvarů několik těchto zbraní a nikdy jsem neměl kus, který by byl nespolehlivý. Nezažil jsem žádnou poruchu a střílelo se mi s ní lépe než z pistole vz 75 D. Myslím si, že haló kolem těchto zbraní je vyvoláno uměle, aby se zdůvodnilo přezbrojení na nový typ a nediskutovalo se zda to je nutné či nikoliv.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Pistole vz.82

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 22:23

Pistoli vz 82 jsem používal ve službě, ale převážně soukromě (armádní výprodej - polygonální hlaveň), naprosto spolehlivá a přesná zbraň (černý střed mezinárodního terče na 25m z ruky), vystříleno několik tisíc nábojů, před prodejem za jedno odpoledne cca zbylých 700ks Nb vz 82, žádná zádržka za celou dobu vlastnictví. Doporučuji si přečít pojednání o jejím vývoji z knihy Československé pistole 1918-1985, mohu poskytnou skeny, kde se pojednává o důvodech vzniku této zbraně v době všeobecně známého faktu, že náboj 9mm Makarov je pro "bojové" použití nedostačující, nicméně naše příslušnost k Varšavské smlouvě jasná, tudíž v pistoli musel být pro dosažení požadovaného "bojového" účinku, vyvinutý i nový náboj 9mm vz 82, včetně na Slovensku speciálně pro tento náboj vyvinutý střelný prach (krycí název projektu KOSA). Pokud byl tento náboj používán, tak na krátkou vzdálenost (pro použití pistole optimální) dosahoval, díky střele vyrobené spékáním ocelových pilin, vlastností náboje 9mm Luger - proto polygonální vývrt. V rámci unifikace bylo možno samozřejmě používat všechny vojenské Makarovy ostatních členských zemí Varšavské smlouvy. Problém například naší Policie byl ten, že jim nikdo vojenské náboje k pistoli nedodal, tak se potom divili, že jsou vyzbrojeni zbraní, která s nábojem SB z obchodu neprostřelí pneumatiku ujíždějícího vozidla.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Pistole vz.82

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 22:24

Příslušníci SNB i SNV a jejich nástupci (Policie a VS) dostávali vojenské náboje vz.82, rozhodně dokud jsem sloužil, to je do roku 1999. Tytro náboje byly zakázány pro civilní používání.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Pistole vz.82

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 22:24

"Doporučuji si přečít pojednání o jejím vývoji z knihy Československé pistole 1918-1985, mohu poskytnou skeny"

tu knizku sa mi nepodarilo zohnat, mohol by som moc pekne poprosit o sken materialu o vz.82 (vratane naboja) a cz83 ? Dik. Adresa: maklu2ki@gmail.com
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Pistole vz.82

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 22:24

Děkuji za rychlokurs. Vzpomínám si na střelbu z vz.82. Jednou jsme dostali nějaké jiné náboje s tím, že jsou naší výroby. Ten rozdíl byl okamžitě vidět. Silnější zpětný ráz. Dalo se to krásně rozeznat. V té době mi to ale nikdo nevysvětlil. Tohle dává smysl. Ten náboj vypadá jinak už na první pohled.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Pistole vz.82

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 22:24

Jo jo stříkačka vz.82, tak lepší než 52, ale jinak??? Nevím jestli zde funguje akční hrdina Pišta Segal, ale prostě majitelem zbrojovky CZ není Český vlastník a ani stát. Ano, udržují určitý standard, ale to je vše. Na střelnici jsem mohl porovnat CZ vz.82 a H-K a nechtěl bych CZ omylem. A co je velice smutný, že tenhle stát, který díky politice, kterou jim umožnili soudruzi (1989 a dokázali asimilovat) dle dohody pánové Havel, Klaus, Zeman, Dyba, Schwarzenberg a další tuneláři dostali na kolena. Armáda vždy byla a měla mít své krédo, ale to co je zde děje je shite. A myslím si, že předlistopadový poslední generál pan Vacek se nestačí divit.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Pistole vz.82

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 22:24

No, já na takovou CZ-75 nenechám dopustit. Ale máte pravdu, že v případě pi vz. 52 a 82 to bylo šlápnutí vedle....
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Předchozí

Zpět na Zbraně ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron