Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Fórum věnované zbraním ČSLA

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:36

Pepo-Kobyla,četl jsem několik knížek o Jom Kippurské válce,ale nikde ani zmínka o tom,že by arabové používali v masivním měřítku infrazaměřovače.Jedino pravdou je to,že Izraelci,když se v noci stala situace velmi kritická a vzdálenost mezi tanky činila již jen cca 50m,nařídili Izraelci rozsvítit "xenonová pátraci světla a blikače"pro identifikaci vlastních strojů.Následně vydaný rozkaz k protiútoku spustil tak razantní protizteč dolů s kopce,že to Syřany vyvedlo tak s rovnováhy,že se dali na ústup-a tím noční krize skončila.V dalších dnech už poučeni Izraelci vedli balbu na větší vzdálenosti,neboť jejich střelci byli daleko lépe vycvični než arabové.

Osobně se Pepo-Kobylo nedovedu představit jak arabové pomoci infrazaměřovaču útočili na zakoponého nepřítele.Jak už jsem psal,mnohokrát jsem střílel noční střelby na infra a vím, že každí cíl byl osvětlen slabším světlem a ve středu cílové plochy stálo světlo pro lepší orientaci střelců a přesto měli střlející problém se orientovat.Nevěřím,že Syrské jednotky byly nějak kvalitně vycvičené pro boj přes infrazaměřovače.Naopak si myslím,že Izraelci přes Infradalekohledy měli daleko lepší operační přehled o postupu nepřítele.
K.Dohnal@email.cz
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:37

For: pan Dohnal Přeji hezké svátky a odpovím vám. Mám asi 5 až 6 knih o Kippurské válce a dalších bojích mezi Araby a Izraelci. Dohledám to a kopii stránky vám pošlu na váš E-mail, jestli vás tímto nebudu obtěžovat. Musím přečíst cca 50 až 100 stránek, než to najdu, ale proč ne, je i tak zajímavé, co si opět připomenu. Máte pravdu, A. Kahalani a ostatní vedli boje na 50m, jenže vůbec neměli tušení, že jsou Syřani tak blízko ...... prostě infra .... Xenony-stroboskopy-těmi si Izraelci ujasňovali své pozice. Izraelci nepoužívali okopy, ale rampy, které svým umístěním nad terénem byly naprosto ideální ke střelbě max. deprese kanonu.

Pane Dohnale, poslal jsem vám již kopie z kniny, jen doufám, že váš E-mail funguje K.Dohnal@............. Hezké čtení

Pepa-Kobyla
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:37

Pepo Kobylo-díky za články,které jsem si poctivě prostudoval pouze mi tam nehraje,že daný velitel píše,že nařídil zapnout infra světla-tudíž musel mít i přístroj,přes který se koukal.Je jen škoda,že se už nikde daný velitel nezmiňuje o dalších infra přístrojích.Dále mne zaráží,že velit.praporu a ani jeho podřízení neslyšeli v noci blížíci se tanky.Jinak problémy daného vel.chápu,neboť jsem se sám prováděl několikrát noční Bojové ostré střelby (BOS) roty a vím jak těžké je se noci orientovat-a to jsme sříleli pouze VLH 20 mm.

Jinak co jsem zatím nastudoval k většímu rozmach přístroju pro noční vidění došlo až ve drhé polovině 80 let minulého století.V době Jomkippurské války,ještě ani špionážní družice neměly takovou techniku,která by umožňovala kontrolu pohybu vojsk za tmy,což bylo izraelcům známo a využili toho k dosažení výhodnějších pozic před zastavením bojů.A jedna perlička na závěr.V Jomkippurské válce byli na straně izraele použité i bývalé těžké tanky IS 3-kdy v Šesti denní válce Izrael ukořistil 70 těchto tanku.A 33 těchto strojů bylo zbaveno pohonných jednotek a byly z nich vybodovány stabilní pohraniční pevnůstky.

Pokusím se sehnat bývalé kamarády-bývalé techniky a zbrojíře,zda by mě k tomu neposkytli nějaké další podrobnější informace.
K.Dohnal@email.cz
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:38

Zde došlo k omylu, Izraelci měli jen infradalekohledy. Máte pravdu, že střelba na infra a to vím ze své zkušenosti byla jen vložená 20mm. Přiznám se, že šlo o zvyk a neměl jsem s infra problém, možná proto, že jsem noční pták:-)) Podobné pocity měli i řidiči tanků, díra se jevila v infra tmavá a atd. Podle mého se nebyl problém naučit použití infra, ale vše je v lidech. Několikrát jsem nastřílel v noci za 5-což bylo velice uchazející:-)) o JS 3 nic nevím na straně Izraelců, nebo jsem zapomněl? Šestidenní válka byla tenkrát procházka. .....PAK PŘIŠEL JOM KIPPUR-SVÁTEK. Pokusím se dohledat. Hezké sny
Pepa-Kobyla
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:38

Najdu autora který napsal, že IS 3 byly pro Izraelce v té době velkým překvapením(tvrdým oříškem), takže o jejich kvalitách v podobě stabilního opěrného bodu nepochybuji. Typ(tvar) a kvalita pancíře a kanon. Nepříjemný stroj v obraně.
jambrex
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:38

Ano, to je velice známá realita, že SSSR a její vazalské státy dodávaly svoji vojenskou vojenskou techniku Arabům. Tank JS-3 byl rovněž ve výzbroji např. Egypt, Kuba atd. Jenže pan K.Dohnal píše, že tyhle tanky zařadil do své obranné strategie i Izrael. Možná jich několik bylo použito na hranici s Egyptem, myslím si , že na krátkou dobu, ale opravdu nevím. Problém byla asi munice a náhr. díly. Prohlédnu své knihy, které napsal např. S.Dunstan či D.Eshel a další autoři, ale .... Jambrexi, sezeň si knihu od D. Eshel- Kočáry pouště. To je opravdu perfektní čtení o použití tanků na blízkém východě a vlastně Izrael vs Arabové. D.E. popisuje další "Kursk" na po 30. letech ............. Tank T-55 byl určitým standardem ve výzbroji u Izraelské armády pod jménem Tiran 5 s kanonem L7 ráže 105mm. Dle mého Izraelci velice zdokonalili původní T-55 a to je i důkazem, že T-54 a 55 byl nadčasový tank. Což si nemyslím u jeho následovníků .... A na závěr, tank JS-3 byl u nás k vidění ještě v r 1968, když si udělali piknik v ČSSR armády VS:-))
Pepa-Kobyla
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:39

Pokusím se. Já si vzdělání v těchto oborech moc nedoplňuji a vycházím z praxe 20 let staré a všeobecných vědomostí. Pro odlehčení doporučuji na youtube scénku "Irák musí zaútočit na Polsko" a " Long Jones o Iráku". Možná to znáš, ale mohlo by to pobavit.
jambrex
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:39

Pánové ještě k doplnění IS-3-První serie IS-3 opustila továrnu koncem května 1945,což znamená,že proti Německu už tanky nebojovaly.Výzbroj tanku byl kanon D-25T ráže 122 mm s poloautomatickým nabijením.Munice byla dělená a palba nepřevyšovala 2-3 rány za minutu.Střelec používal teleskopický zaměřovač TŠ-17.Zásoba munice činiloa pouze 28 ks.

V letech 1962-1967 bylo do Egypta prodáno celkem 100ks těchto strojů.Během šestidenní války již v prvních dnech v oblasti Rafahu se IS-3 s těžkého tankového praporu ze 7.egyptské divize utkaly s izraelskými tanky M-48 Patton ze 7.tankové brigády plk.Uri Baroma a celkově bylo jejich nasazení velkým zklamáním.Izraelci prokázali podstatně lepší výcvik a v průběhu zuřivého boje vyřadili 15 IS-3,později ničili další dva a několik T-34/85 a SU 100.I přesto byly IS-3 obávanými protivníky,neboť jejich mohutný čelní pancíř odolával ručním protitankovým zbraním izraelských pěšáku a vysadkářu.Nejnebezpečnější byly IS-3 v obraně.Naopak v boji na otevřených pláních měly navrh M48A2,protože byly pohyblivější a vyznačovaly se mnohem vyšší rochlostí střelby,která IS-3 deklasovala.

Další oblasti,kde došlo ke střetu IS-3 s Izraelci během šesti denní války bylo v oblasti Shaik Zubejdu,kde skupina izraelských středních tanku M51 Isherman,vyzbrojena francouskými kanony ráže 105 mm pod velením plk.Menachema Avirama dostala do kontaktu s více než dvaceti IS-3.Během krátké doby byly egyptské těžké tanky v plamenech.Totéž se odehrálo i 7.června,kdy izraelci u Nahlu vyřadili značné množství tanků egyptské 125.brigády,mezi nimi bylo více než tři desítky IS-3.

Během šestidenní války ztratili arabští spojenci 820 tank,z toho bylo 72 ks.egyptských IS-3.Izrael uvádí,že přišel o 120 ks tanků.

Egyptské IS-3 v síle jednoho pluku se účastnily i války Jomm Kimpur v roce 1973,ale už jen okrajově.Tyto stroje sloužily v egyptské armádě do konce 80.let,kdy byly s výzbroje vyřazeny.

K doplnění služby IS-3 na straně Izraele,jen tolik,že je dokladováno,že 16 těchto strojů bylo rozmístněno na takzvané Bar Levově linii v pásmu opevněných valů.Do jaké míry jejich osádky zasáhly do bojů,jsem se už nikde nedočetl.

Jen k doplnění Pepy-Kobyly pokud je mi známo tak po šestidenní a Jomm Kipurské válce dokonce Izrael ukořistil tanky T-54 a T-55,které modernizoval,např Tank Tiran -4Š,kde vyměnil 100mm kanon za kanon Sharir 105 mm.U T-55 byl 100mm kanon vyměněn za britský kanon ráže 105mm a pod. a pak je prodával do dalších afrických státu,včetně svých instruktorů

K.Dohnal@email.cz
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:39

Já jsem začal psát do tohoto fora, protože se zde řešilo, kolik knoflíků má kongo (to mě nikdy nezajímalo a jeho tahání mě štvalo, kus hadru co neplnil funkci) a jestli Tonda Koudelka seděl v tanku:-)) , to sem sice patří, ale jen okrajově. Z počátku jsem se tomu skoro smál, ale vlastně dnes ti kluci jen střílejí kuličky a hraji si na vojáky. Určitě to je lepší, ale 1 rok vojny by skoro potřebovali:-)) Také vytahuji vzpomínky jako holuba z nosu:-)), ale myslím si, že si připomeneme a mnohým ukážeme, jak to před "koncem světa" bylo. Musím se samozřejmě odprostit od té šaškárny a pakárny, kterou jsem zažil. Dnes v civilu se celkem solidně potácím životem:-)) a do baru si někdy zajdu na radost co si udělám, když je mi smutno, ale to málo kdy, jsem smějící se pesimista. Zrovna teď jsem si vzpomněl na jednu historku:-)) a tu někdy přidám. Ano, IDF-(stát Izrael) mělo ve výzbroji několik JS-3, ale jen tak na obranu. Bar Levova hranice padla jako Bastila, ale ne proto, že by byla nedokonalá, ale proto, že měla být nepřekonatelná. Tiran 4 (T-54) u něj zůstal původní kanon, Tiran 5 (T-55) L7 105mm a lepší infra i když ...., teď nevím jestli pluk či prapor vyzbrojený Tiranem 5 totálně deklasoval Syrské útočníky na Golanech. A to je ono, když dva dělají totéž, není to totéž. U tanku Centurion Šot-hebrejsky zn. bič, je dokázaný, že nebyl problém zasáhnout cíl na 11 000m!

Pepa-Kobyla
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:40

Jambrexi, děkuji za za doporučení na videa a musím uznat, že přesně sedí to co se říká o cvičení v Ománu-Irák musí zaútočit na Polsko. Takovou zatěžkávací zkoušku své techniky, možná i díky podcenění a neznalosti terénu, žádný jiný stát asi neprovedl. Britský humor je dle mého nejlepší. Pak stačí pustit si Hallo hallo ... Fakt dobrý.

Pepa-Kobyla
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

PředchozíDalší

Zpět na Zbraně ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků