Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Fórum věnované zbraním ČSLA

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:40

Tak je to Roger Ford - Nejslavnější tanky. S něčím souhlasím a s něčím ne. O IS -3 napsal: " Několik jich bylo ve výzbroji Sýrie ještě za války s Izraelem v roce 1973, a Izraelci zjistili, že je stále těžké je zničit". Ta kniha je dost všeobecná a každý tank popsal jen velmi krátce.Mimochodem za nejlepší tank minulého století považuje CENTURION a T 55 řadí na druhé místo. Chválí hlavně jeho účast v bojích na Golanských výšinách v r.1973. Je to z roku 1998 a to jsem se stále o tanky zajímal. Koupil jsem to jako dárek a letmo přečetl. Zase je to o popisu tanků a ne o jejich zařazení v boji, taktice jednotlivých armád a stupni vycvičení. Rozbory bitev bych musel hledat jinde.

Jambrex
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:40

No, já našel jen nasazení JS-3 u Egypské armády a moc slavné to s nimi nebylo. Z celkového počtu 100, jich moc aaaaaa Pošlu ti odkaz, snad to nevadí :-))

Pepa-Kobyla
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:41

Ahoj kluci,jen taková poznámka-já osobně si myslím,že velmi důležitým faktorem-jestli ne nejdůležitějším je vycvičenost vojáků-osádek.Američané např. tvrdili,že pokud by si s iráčany vyměnili techniku,tak by stejně vyhráli.Cituji z knihy Abrams versus T-72.V polovině devadesátých let vrámci výměny mezi Francouzi a našimi vojáky se ukázalo,že naši VZS ve střelbě z PTŘS mají lepší výsledkynež Frantíci.Stalo se u 23.mpr na střelnici na Bahnech.Naši stříleli Konkurzy a Frantíci Milany.

Libor
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:41

No a to je právě to co si myslím. Ve většině moderních střetnutí není vůbec započítána taktika, výcvik, fenomén letecké převahy. Například WW2 teoreticky nemohlo Německo nikdy vyhrát v okamžiku spojenectví USA+SSSR. Takže ten kdo to ví může válku dopředu naplánovat, někoho do ní zatáhnout, ale to spojenectví nesmí být hned na začátku jasné. To je jasný poměr hrubé síly a posléze materiální převahy. V případě zálivu je to kvalitní výcvik, technika a drtivá letecká převaha. To dávalo USA možnost výběru typu a doby boje. V podstatě všechny taktické prvky na straně USA. O vítězi je rozhodnuto dopředu. Jenom blázni doufali jak jim Sadám nakope prdel. Roger Ford tvrdí, že amíci v zálivu rozbili Sadámovi 3.500 tanků. Já jsem se ale nikdy nedopátral kolik v přímém boji tank proti tanku. Navíc podle některých zdrojů byla většina tanků opuštěná a úroveň výcviku velmi špatná a to i u gardy. Bez podpory ze vzduchu, bez šance. Pochybuji, že T 72 Abramsovi vůbec neublíží, tak jak to bylo po konfliktu v zálivu prezentováno. To samé je Izrael. Jsou chytří, dobře vycvičení, dobrá technika a správný způsob použití. A to dělá hodně. Jeden vlk asi dobrého býka nezabije, ale pět vlků to zvládne. IS 3 ve své době nemělo moc slabin, kromě malého palebného průměru. Při dobrém použití mezi středními tanky a s jejich podporou by asi udělalo hodně práce. Jsem naprosto přesvědčen o velmi špatném výcviku Egyptských nebo Iráckých osádek. Navíc ve spojitosti s určitou národní povahou. Takže si myslím, že západní typ válečnictví bude na bojištích ještě dlouho vyhrávat.

jambrex
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:41

Souhlasím, ale dovolím si věcnou připomínku k válkám na blízkém východě. Nelze srovnávat rok 1967 a 1973. V 67 měl izrael absolutní vzdušnou nadvládu a Egypt jen nevycvičenou armádu. Rok 73 byl už jiný, vzdušnou nadvládu měl Egypt i Sýrie a podobné to bylo s obrněnci. Izraelci dost podcenili způsob boje a odhodlání jak na Sinaji, tak i na Golanech. Tankové osádky měli solidní vycvičenost a důkazem je i to, že v noci používali infra. Což např. K.Dohnal uznal, jako velice těžký úkol pro osádky. Blb ve fezu by to nezvládl. Určitě výcvik je zárukou úspěchu, ale moc nechybělo a .... Izraelci vedli palbu na 1500m a více, Arabové něco kolem 1000m. Sýrie měla asi 400 tanků T 62, měl mého dobrý kanon, ale bohužel automat. A nesmíme zapomenout na jeden velice důležitý faktor. Poradcem na straně Egyptu a Sýrie byl SSSR, překročení Nilu bylo kopií cvičení Dněpr?? To si nejsem jist a hledat se mi nechce:-)) Nu a závěr, to že by amíci dokázali stejné výsledky s T 72 jako Ambramsem je jen americká nebubřelost a ješitnost:-)) S Abramsem vedli střelbu na cíl od 2800 do 3200m, to ještě Iráčan nevěděl, že je ráno:-)) A tak jsme se dostali z Boletic až do Asie

Pepa-Kobyla
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:42

V sérii velkých tankových bitev jsem narazil na záliv (nevím jestli I nebo II). Neměl jsem moc času tak jsem to viděl letem světem. Irácké tanky stály v jakési nesmyslné kruhové obraně nezakopány. Jediný který byl zakopaný tam ukazovali v nějaké souvislosti s transportérem, který stál přímo nad ním. Záhada jak se tam dostal. Střelba na minimální vzdálenost. Přišlo mi to trochu divné. Jako by v těch T 72 ani nikdo nebyl. Musím se na to mrknout znovu. Nemám zmapovaný tamní terén, ale 2.800m bez nějakého převýšení ( duna atd.) to je divné. Na tu vzdálenost můžeš střílet buď na úplné rovině, nebo z kopce na rovinu. Dobře zakopaná T 72 je kousek nad terénem ( do 80 cm). trefit něco takového na 2.800 - 3.200 m je neuvěřitelná přesnost kanonu jako zbraně vůbec, bez ohledu na kvalitu optiky. Věřil bych naváděné střele na nasvícený tank, to jo. Škoda, že moje zkušenosti jsou omezeny pouze na boje v okolí Mětikalova a to je pro svět dost málo. I když já po válce vůbec netoužím. A dodatkem jsem viděl dokument o nějakém souboji vrtulníku s tankem. Dost to dramatizovali a chválili velitele tanku. Vypadalo to jako T 55. Doteď mi vrtá hlavou, čím po tom vrtulníku střílel, protože to vybuchovalo ve vzduchu jak protiletadlová munice. Já o žádné takové v tanku nevím. Trošku jsem měl pocit, že z nás autor dělá blbce.

jambrex
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:42

Musím ti "poděkovat", abych trochu fundovaně mohl odpovědět, tak jsem musel rychle přečíst M1 vs T 72. To je ta co zmiňoval Libor. Ovšem počátek všeho-konfrontace je někde v dávných dobách,M 48, M 60 či Challenger 1 atd. Sovětské tanky a ty je znáš velice dobře, já jen T 55, zrovna prostorem pro osádku nehýřili a opět kvantita měla přebít kvalitu i když není všemu tak. Na T 55 měl jen jeden Evropský tank, Centurion, jinak nebyl konkurent co do kvality. V kvantitě opět vítězí T 55 a do dnes straší v Africe:-)) Pokud se zpětně podíváme na operaci Desert Storm, tak zde najdeme jednoznačného vítěze, alianci NATO. Nechci se moc rozepisovat a tak ve zkratce: 1.Střela u M1 obsahuje ochuzený uran vs T 72 wolfram-rozdíl hustoty je skoro 120%, stupeň ochrany v panzer M1 vs T 72 3:2, 2.Tlak v nábojové komoře M1 vs T72 5650 bar : 4600 bar,(i proto má střela M829A1 průraz 460mm na 4000m odhadem)- jak prohlásil kpt. Gerges: dokonce ani na vzdálenost 3600 až 4000m nebylo zapotřebí oprav při zamíření, projektil měl plochou dráhu letu, 3.Střelci v M1 rozeznali ve svých zaměřovačím Irácká vozidla na vzdálenost více jak 3000m i když je zrakem neviděli. Nenašel jsem úsťovou rychlost u střely z M1, ale u T 72 je 1800m/s-starší typ munice. Pokud si vzpomínám, tak u T 55 úr byla něco kolem 1000m/s. Americká střela překonala navršený písek a bez problému zničila zahrabaný T 72. Nu a závěr, M1A1 velice dobře sekundoval Challenger 1. Doba ovšem pokročila a je zde král Challenger 2.

Musím se přiznat, že jsem v Jom Kippurský válce taky četl o sestřelení helikoptery tankovým kanonem, jestli ji nakouřil přímo, tak to je náhoda i když to chtěl, ale nevím, jestli jsou šrapnelové střely do tankových kanonu. Možná ano ...

Když jsem letěl nad Irákem a Iránem, tak kromě hor je to skoro rovina.-)), mám fotky. Pákystán je už velice hornatý:-)) V knižkách jsou fotky z pohledu tanku a opravdu "stůl".

Pepa-Kobyla
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:42

Asi to odpovídá. Škoda je, že si nemůžeme cvičně prásknout z M1. Při té rychlosti musí být to balistické zakřivení opravdu minimální. Ale jak jsem psal už dřív. Je to hlavně o nákupu. Myslím, že velké státy dobře vědí co na trhu prodávají. Takže je velice pravděpodobné, že zvítězí ten , kdo si tanky sám vyrábí, a ne ten kdo je zastaralé kupuje. Technika se vždy prodává v podstatě zastaralá o 5-10 let. Navíc u Iráckých T72 ani nevím, jestli byly původní, nebo modernizované. Např. přídavné pancéřování jsem nikde neviděl. K tomu vrtulníku. Mělo to být z Iráku. Tank se schoval mezi domy a vrtulníky lítaly někde okolo. Autor asi chtěl zdramatizovat moment střelby z tankového kanonu, tak použil efekt jak u protiletadlové munice. Jestli budu mít chvilku tak to zkusím někde najít. Teď si musím rychle sehnat M1 vs T72. Těch 20 let je opravdu moc a já tady kluci s váma nějak ztrácím dech.
jambrex
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:43

To je nápad:-)), nevím jak se jmenuje CZ zástupce v NATO, ale mohl by nás dostat na střelnici v D, máme to kousek a vyzkoušet si M1 či Leo2. Amíci sami byli v šoku, protože při cvičných střelbách měla střela větší křídla (aerodynamický brzdy). T 72 do Iráku dodávalo Polsko cca 1000ks. Kvalita munice byla staršího provedení atd. Opravdu jezdit v T 55 či T 72 v oblasti jako je Egypt či Irák, museli být pro osádky peklo. Mě stačilo léto v Čechách. Iráčani sice měli rušičky na naváděné střeli, ale amíci přeladili frekvence a bylo vše jinak. Nevím jak lze využít tankovou střelu jako protiletadlovou. Nastavit citlivost ano, ale časovač?? Jenže ty máš výhodu, jen provedeš "abgreid" znalostí :-))

Tak jsem hledal a našel: střela M830\A1 (tank M1A1) má volitelný spínač na hrotě a lze ho nastavit před nabitím. I proto lze střelu použít i proti vzdušným cílům. Tohle samozřejmě u starší munice nešlo (T 55, T 72, Leo 1 atd.) Úsťová rychlost střely je o 100m/s vyšší, než u předchozí 829. Kolik to celkem je nevím:-)), ale dle mého kolem 2400m/s. Tuhle střelu lze s úspěchem použít i proti zástavbě či bunkrům. Jen pro představu čtenářů: rychlost zvuku je 300m/s

Pepa-Kobyla
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:43

Ahoj spolubojovníci,podle údajů co mám ,Vomunice podkaliberní u M1 a T-72 je téměř stejná-asi 1800m za sekundu.U starší ruské munice se rychlost střely podstatně snižovala délkou letu a tím i průraznost.Nová ruská munice už tuto slabinu nemá.Zažil jsem střelbu novou podkaliber. municí v Přáslavicích v r.2000 na vojskových zkoužkách moderniz.T-72 a je to fofr.Jednou taková rychlost než na jakou jsme byli zvyklí.Tuto munici vyvinuli v Semtímě ve spolupráci s Izraelem.Čelní tlouštka věže u T-72 je 400mm,u T-72M1 je 560mm.Doopravdy si nedokážu představit střelbu na 3000m,já střílel na 2000m právě v Přáslavicích a to už ten terč moc velký nebyl.Co se týče časování munice tak u T-72 by to při nabíjecím cyklu nešlo,to je mžik a je nabito.Jinak podkaliberní munice nemá zapalovač a tak se nedá časovat.Zapalovač bude na nějaké OFstřele.
Libor
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

PředchozíDalší

Zpět na Zbraně ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků