Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Fórum věnované zbraním ČSLA

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:55

Pánové, tak já jsem opravdu mimo realitu, ovšem pokud bych skočil do starý hajtry T55 tak bych věděl, protože vše kolem jsem absorboval celkem kvalitně. A víte, že bych si zapráskal z hložky 20mm. Nic na tom není, jen si člověk udělá restart. Opravdu jsem zanevřel na armádu jako takovou, ale technika a ta obrněná, to je jiný kafe.
Pepa-Kobyla
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:56

Z klasiky jsem nestřílel, jen z Kladiva. U T72 jsem musel střílet načerno, nebyl jsem v tabulkách pro střelbu. Jen vím, že jsem to mastil bez laseru. Podmínky jsem znal a po první dávce jsem jen provedl mírnou opravu. Vložná hlaveň 20 mm mi přišla lepší na obsluhu. 14,5 mm měla chodit automaticky a se zásobníkem, jenže to byla teorie. Automaticky se nastavil největší zpětný kanálek, a za chvilku se to stejně ucpalo. Po výstřelu se natáhl velitel nad vložku, střelec aretační tyčí odrazil závěr (když to bylo hodně špatný) velitel natáhl a střelec mu to pomohl pravou rukou dorazit. Velitel potom nabil a ukázal nad kanonem obě ruce, v tom okamžiku mohl střelec znovu zaměřit a vystřelit. Sehraná dvojka to zvládala na úseku 50-70 m. Na 300 m to byly 3 výstřely na maketu tanku. Když jsem poprvé vystřelil z T 55 vložnou 20 mm, tak jsem udělal humbuk, že je selhaná. Vůbec mi nedošlo, že 20 mm ani nehne s kanonem. Jediná možnost byla sledovat stopovku. Letos to bude 25 let, co jsem naposledy vystřelil z hajtry. Jen si nevzpomenu jak se 20 mm nabíjela. Tam se myslím muselo pracovat se závěrovým klínem?
jambrex
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:56

Aha, to jsme zapomněli napsat. Při cvičné střelbě vloženou hlavní, byla do kanonu 100 mm vložená cvičná hlaveň, která se náležitě upevnila v komoře. Znám vloženou hlaveň 7,62 -pro kulometné náboje a 20 mm. Vložená hlaveň se opět musela "zastřelit" před samotnou sřelbou. Protože při výstřelu vložkou byl tlak v komoře velice malý, tak musel nabíječ ručně otevřít po každém výstřelu nábojovou komoru-závěrový klín. Zasunout kulomeťák v šeru do malé díry byl problém:-)), dvacka šla lépe, po zasunutí náboje nabíječ upozornil velitele, že je nabito a ten mechanicky zavřel komoru. Pro doražení náboje se měl požívat nabíjecí kolík. Stávalo se, že nábojka při kodrtavé jízdě povyjela a klín ji rozmačkal. Ovšem realita byla jíná. Můj nabíječ poznal sílu mechanizmu klínu a přišel o článek na ukazováku. Prostě klín mu ho ustřihl jako padací núžky na plech:-)) Opravdu při střelbě vložkou nebyl zákluz žádný, to u kila kolem půl metru i s kouřovým a ohnivým efektem. Pokud můžu porovnat, tak mě přišel výbuch u dvacky pronikavější než u kila.

Nácvik na nasednutí do tanku na čas byla šaškárna a pointa celého nácviku žádná. V létě to ještě šlo i když s maskou a VOPem pověšenou na krku blbě. V zimě ve vaťákách s debilním kongem velice špatně. Časové normy v létě a v zimě se lišily o několik vteřin. Střelec to měl opravdu nejhorší, někdy mu musel velitel pomoci menším přišlápnutím. :-)) A protože jsem docela vtipálek, tak jsem sklopil sedačku střelce a velitele a ti chlapci si dřepli na otočnou podlahu:-)).

Trochu jsem to doplnil.
Pepa-Kobyla
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:56

Nabíjecí kolík vzpomínám, teď se mi to osvěžilo. Závěrový klín byl potvora, buď pěstí, nebo prsty k sobě, jinak stříhal.
jambrex
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:57

Ahoj pánové,pár zajímavostí ohldně střeleb VH,VZ.Napíšu to tak,aby rozuměli i ti,co to nezažili,takže odborníci omlouvám se,že píšu to ,co již znáte.U T-55 se střelba na tankové střelnici prováděla hlavně vložnou hlavní,u T-72 vložnou zbraní.Rozdíl je zásadní.U pětapadesátky se do kanonu vkládala vložná hlaveň a od ústí kanonu byla spojena přes bajonet tzv.kouřovodem.Závěr 100mm kanonu sloužil též jako závěr VH.Jen pro zajímavost VH 20mm byla původně hlaveň Pl kanonu Flak 20mm němců za 2.sv.a rovněž používaná munice byla německá.U T-72 to bylo jiné,do kanonu byla vložena poloautomatická zbraň,to znamená že z ní střílet i mimo tank.Za mé kariéry u T-72 se používaly tyto VZ-2CH15-bubínková na 6 nábojů ráže 14,5 dále 2ch30 také na6 nábojů ,které byly uchyceny také jako bubínek,2ch 35 náboje 6 ks v rámečku plněné shora-všechny ruské konstrukce a nakonec VZ vz85čs.konstrukce-6 nábojů v zásobníku zboku zbraně.Čs zbraň byla nejvíce poruchová hlavně kvůli zásobníku.Byla vyvíjena VZ vz90,ale ta snad ani nebyla přijata do výzbroje.
Libor
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:57

A teď tomu nerozumím ani já:-)), ne pravda, opominul jsem to jak píšeš, hlavní kanonu procházely montované trubky pomocí bajonetu asi 5 či 6 ks? Nu, když už jsi upřesnil označení 20 mm náboj- za to díky, vím jen že patřil do plk. Slyšel jsem názor, že průraznost 20. ky byla celkem obstojná a mohla by prostřelit zadní část věže u T55.

To mi připomnělo jednu historku co jsem slyšel když jsem byl co by záložka na cvičení. Prý při střelbách sousední tank na dráze pokropil kulometnou dávkou stojící tank. Nabíječ hlásil veliteli, že na ně někdo klepe. Velitel prozíravě jen lehce vykoukl a prohlásil: ty ko..te to po nás střílejí :-))
Pepa-Kobyla
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 07:57

Ahoj Pepo-Kobylo,upřesni mi,čemu nerozumíš,budu se snažit odpovědět.
Libor
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:03

Zdravím tě, ne ne rozumím-nezlob se:-)), jen jsem trochu žertoval, ale jak to je s tou dvackou? Je to možný či ne. To mi tenkrát řekl jeden z rozumných velitelů.
Pepa-Kobyla
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:03

Tady budu jen hádat-jelikož hlaveň i munice jsou z pl zbraně,tak se dá předpokládat docela velká vélká počáteční rychlost a tímpádem průraznost.A pancíř věže zezadu jak u T55 i T-72 je dost slabý.Proto platilo pravidlo natočená věž k nepříteli vždy i při couvání.Myslím si,že je možné 20mm prostřelit věž T-55 zezadu.
Libor
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:04

Občas jsem viděl při nočních střelbách jak šla dávka do druhého tanku, jednou i 14,5 mm. Volové zapadli na dráze a zapnuli si světlomet. Naštěstí to jen cinklo. Když člověk stojí za drahou a vidí jak zmizelo zadní modré(většinou kopírák) věžové světlo, tak je to důvod k určitému hledání úkrytu, jen tak pro jistotu. Jednou ztratil střelec orientaci na horní točně a podíval se na nás kanonem. Já šel na držku a s jedním tady diskutujícím to ani nehlo. V Přáslavicích jednou montovali vložku 20 mm a zrovna jsem tam byl na návštěvě a něco takového svět neviděl. Zbrojíř nikde, technik na to sral, velitel to neznal a až to vojáci konečně namontovali sami, tak zjistil, že to dali do jiného tanku. Jeden kolega střílel na měsíc a myslel jak ten cíl je pěkně vidět. Já to jednou zkoušel odhadem přes periskop střelce a tak dále....Většina omylů skončila dobře, horší je když si anděl strážný dává někde dvacet.
jambrex
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

PředchozíDalší

Zpět na Zbraně ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků