Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Fórum věnované zbraním ČSLA

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:12

Zalovím trochu v paměti, redukované kilo mělo menší "prachovou náplň" prý to byly granule v pytlíkách-nevím. Na drahách jsme používali tenhle náboj-tvarem bylo shodný jako protipancéřová, ale výkon menší. Na velké vzdálenosti cca 4000 m jsme požívali redukovaný tříštivý, velikostí byli stejné jako ostré. Možná se někde označovali jako cvičná munice, to ovšem nezaměňovat s pískovím nábojem sloužící k výcviku nabíječe. plnou ráží jsme stříleli rovněž. Pro střelbu plnou ráží musela být vhodná střelnice. Na Libavě jsme většinou používali redukovaný, ale to je ...... teď nevím jestli na jaké střelnici. Mám fotku jak jeden Pepík drží tříštivý pískáč, ale jak ho sem dát?? Pro představu zájemců azvědavců. Poslal jsem v únoru fotky do galerie a do teď tam nejsou
Pepa-Kobyla
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:12

Prachová náplň se skládala u T 72 z dutých tyčí a sedmikomorových granulí (sedum je počet děr v granuli kvůli rychlému prohoření), podobné to bylo i u nábojů do T 55. Možná Libor bude znát váhu cvičného náboje, ale ta byla asi u 72 podobná jako bojové náboje. U 55 byl problém v tom, že náboj byl klasický a nedělený. Takže munice pro kila byla vždy označována jako cvičná. Ale v podstatě šlo o normální kilo, jen ta hlavice byla myslím autodestrukční a nebyla v ní náplň jako v protitankové. Pochybuji o tom, že ta munice pro střelby byla nějak dál redukovaná. U 72 vypadal náboj jako ostrý tříštivotrhavý. Jinak ani vypadat nemohl, protože proti tankům už byl jen kumulativní a podkaliberní. T 55 pamatuje ještě klasický protipancéřový náboj. S tvrdším jádrem a podpůrnou náplní. Na 4000 m jsem střelbu nikdy neviděl, vím jen, že T 55 cvičily na 2000 m salvu v četě z místa. U T 72 jsem to neviděl. Možná šlo o zesílení palby ráže 100 mm na větší vzdálenost při obraně. Ty kanony byly na tankový boj v té době už těžce pod limitem. Tak si myslím, že jste někdy možná vystříleli něco ze zásob (skladů) a jinak standartně používali cvičnou na střelnici a té říkáš redukovaná.
jambrex
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:12

No jo máš pravdu, teď jsi mi připomněl, že hlavice měla autodestrukci, jednou to jsem již psal, omylem naládovali do tanků ostrý tříštivý a to byl mazec :-) Myslím, že to bylo za salvy v četě, pak jsme půl dne hasili les. Střelbu na 4000 m jsem již někde psal ..... Byl jsem jen rumun do počtu v ČSLA, více znají "muničaci".
Pepa-Kobyla
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:13

Při střelbě plnou ráží u T-72 se několik let používala střela normální ostrá OF,u které se pouze vyměnil zapalovač nárazový za autodestrukční,aby při zásahu střela nezničila cíl i se zdvihákem.Střela prošla terčem,odrazila se a většinou explodovala ve vzduchu.Problém byl,že se občas při dopadu tento hlavový zapalovač ulomil a střela zůstala vcelku.Tento problém po letech vyřešila cvičná munice s ozačením IDA,která měla hlavový i dnový zapalovač,takže střela byly každém případě asi po 2,8s zničena.Nábojka je stejná pro všechny druhy munice.Také OF střela je bez stopovky,IDA má dvě.
Libor
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:13

A jak mi zdůvodníš fakt, že jsme při střelbě na velké vzdálenosti nedostřelili na posunutý terč. Stříleli jsme tříštivou a T-55 má dostřel +-16 km. Cíl jsem v TŠ viděl, ale nedostřelil :-) Musela být menší gramáž pr. náplně, nebo ....
Pepa-Kobyla
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:13

Rektifikace?
jambrex
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:13

Proč jste nedostřelili k terči fakt nevím,sice jsem u pětapadesátek sloužil tři roky,ale už si to moc nepamatuji-mám za to,že za tu dobu,co jsem u pětapadesátek byl,jsme na vzdálený terč nestříleli.U T-55 se běžně plnou ráží střílelo municí protipancéřovou cvičnou,která měla autodestrukci a ta by explodovala asi odhadem po 3000m letu.Jinak si myslím,že klasická OF by měla dostřelit 16km.Ale většinu mé služby-asi 20 let jsem složil u T-72.
Libor
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:13

Ne tanky byly zastřelený, jeli jsme rovnou z útoku rozvinuté roty (nevím jak se to přesně jmenuje)- střelba plnou ráží na Libavě, terče údajně posunuli den předtím pro helikoptéry o několik km dál a nevrátili je zpět. Vybrali jen 3 tanky z roty mezi nimi i mě a ti se přesunuli na jiný palpost cca 3km. Jména si nepamatuju

Pepa-Kobyla
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:14

Jestliže jste měli v tanku naloženou munici z předchozí střelby-100JPCvSv,tak je možné,že munice autodestrukcí explodovala,než doletěla k cíli.
Libor
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:14

Ne ne. Tři kila jsem vystřílel na konci dráhy do hadrových terčů, neměl jsem možnost vystřelit za jízdy, protože jsem byl krajní tank 3. čety a dráha vedla v kopcovitém terénu a ještě se moje dráha křižovala s druhým tankem. Pak jsme absolvovali přesun cca 3 km na jiný palpost. Tam jsme dostali tři tříštivý a zaparkovali na palebné čáře. Stříleli jsme bez stabilizace, což nebyl problém, tanky stály s vypnutými motory. Vystřelil jsem první kilo a překvapení, k cíli mi chybělo odhadem 1 až 3 km. Dal jsem max. elevaci a prostě opět před cílem se jen rozprskla zem :-) To se stalo u ostatních osádek. Terče prostě přemístili pro heli M 24. Prý se jednalo o redukovanou munici, nekecám
Pepa-Kobyla
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

PředchozíDalší

Zpět na Zbraně ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků