Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Fórum věnované zbraním ČSLA

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:14

Nemám důvod ti nevěřit,jen se mi nezdá OF redukovaná,jakou stupnicí jsi střílel?
Libor
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:15

Zvláštní, tak to bych chtěl vidět.
jambrex
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:15

Musím se přiznat, že TŠ jsem neviděl dlouho a měla snad 4 stupnice, v době mého vojančení jsem ji znal dokonale a použili jsme určitě tu pravou, ale o to ani nejde. Když dáš max. elevaci a stejně střela nedoletí, tak je něco jinak. Čekám na vyjádření pana Dohnala. Znám jednoho, který by to ještě možná věděl, v té době ovšem nebyl u našeho pluku, por. Petr Bubeníček no tenkrát byl jen poručík :-)
Pepa-Kobyla
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:15

Na internetu jsem našel ,že existovala OF s redukovanou náplní,jejíž Vo byla jen 600m za s. oproti klasické s Vo 900m zas.,takže podstatně nižší dostřel,ale nevím.
Libor
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:15

Tak nějak jsem z toho "jelen". Inspiroval jsi mě a taky jsem prohledal a ............... výsledek jen tohle-zatím:

http://www.rucevzhuru.cz/index.php/tech ... unice.html

Pepa-Kobyla
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:16

I když jsem se to kdysi podrobně učil a před dvaceti lety to i uměl, tak na redukovanou tříštivou si nevzpomínám. A to jsme to značení museli sypat z rukávu.
jambrex
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:16

Konečně jsou mé fotky zde zveřejněné: VÚ 5944 Čáslav 1983 až 1985. Na jedné fotce je cvičné kilo JOF, pro představu jak vypadalo a jakou mělo velikost. Děkuji tímto webu csla.cz
Pepa-Kobyla
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:16

Pánové,nemohu si pomoci,i když už jsem od tankových už cca 30 roků,tak si dobře pamatuji,že vždy se při střelbě plnou ráži střílelo cvičnou 100 mm střelou,která měla autodestrukční střelu,která se po určité vzdálenost cca 1200m sama zničila.Jinak střelbu plnou ráží střelbu JOF se nikdy neprováděla (alespoň jsem se s ní za dobu své služby nikdy nesetkal),a to s důvodu,že v žádném VVP ČSSR,nebyla tak velká tanková střelnice,kde by se tyto střelby daly provádět a bylo velké riziko,že by střela skončila někde v civilním sektoru.Velmi dobře si pamatuji,že když probíhaly střelby plnou ráži,že se musela rozvážet stráž,která nedovolovala vstup do cílovém plochy.Třeba na VVp Boletice rozvoz této stáže trval cca 4.hod

Též si nepamatuji,že by ostrá 100 mm munice byla označovaná s plnou a sníženou náplní.Jedině co si pamatuji,bylo na bednách v kterých nám vozili 100mm střelivo byly značky buď 3(nebo 2 ) mínusy,nebo 3 (nebo 2) plusy,a vždy se na jednu střelbu dávaly náboje se stejnými znaky.Naštěstí u nás v městě ještě žije kmarád byvalý dělostřelecký náčelník našeho tp,tak se s ním spojím a nechám si nějaké věci upřesnit

K.Dohnal@email.cz
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:17

Četl jsem Vaše starši články a opět musím konstatovat,že na větší vzdálenost než 1 200 m se nikdy nestřílelo.Znovu opakuji,že jsem byl účastníkem mnoha střeleb včetně BOS (bojové ostré střelby roty praporu i pluku (ukázka pro Iránského Pahlavího),ale vždy se střílelo jen střelou s autodestrukcí.Musím upozornit,že střelec s tanku vlasní střelu těžko mohl pozorovat,neboť po výstřelu se zvedl oblak prachu,tak že nebylo nic vidět střelbu většinou opravoval důstojník na řídicí věži..Jinak pokud se nemýlí, na na TŠ se pro střelbu používala stupnice druhá z leva pro protipancéřové střely.Noční střelby se vždy střílely VLH 20 mm a to ještě terče byly osvětleny svíčkami,ale i tak měliá střelci s menším IQ obrovský problém přes infra najít cíl.
Též jsem nepochopil,jakou by měla cenu příma střelba na velké vzdálenosti,jak se zde uvádí 4.km,když optimální střelba s tanku je 1 200 m (metná dálka),neboť pak už střela bere balistickou křivku a nikdy se nepočítalo s vedením boje,někde v pouští,nebo na velkých rovinách.Jinak pro většinu střelců by to byl obrovský problém vest palbu na tak vzdalené cíle.
Jinak ostrá JOF se nemohla používat s jediného principu,že by se poničila technika,která zvedala cíle a zaznamenávala zásahy.Dobře si pamatuji,jaké bylo zle,když to můj jeden střelec plnou ráži praštil po pojizdném cíli pro kulomety-pojízdné zařizení bylo celé rozbité a celu byla též velká škoda.
Střelbu na daleké cíle se nacvičovala,pokud se nemýlím jako vějířovitá palba (palba na vzálený neviditelný cíl-přehradná palba),ale ta se nastavovala na libele kanonu.Osobně jsem to zažil pouze na škole ve Vyškově,a jednou u útvaru,ale že bychom toto stříleli už se nepamatuji.Pokud se nemýlím tak redukovanou náplň používali dělostřelci.

K.Dohnal@email.cz
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsledky střelby z tanku T55,T72 a .....

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 08:17

Nechci s vámi polemizovat ohledně střeleb plnou ráží z T-55,přestože jsem u pětapadesátek sloužil 3 roky,tak mé vzpomínky zastínily zkušenosti ze střelby z T-72 a za tím si stojím.jak vzdáleností cíle,tak použitou municí,což jsem již v předešlých příspěvcích popsal.

Libor
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

PředchozíDalší

Zpět na Zbraně ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron