T-72

Vše co se týká tanků, obrněných vozidel, automobilů atd.

Re: T-72

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 22:54

Jestli tuto techniku používal Lounský tankový prapor v letech 1990 - 1994 tak je to pravda. Ale ten měl vynikajícího zbrojíře, který těm mašinám rozuměl a osobně je na plnou ráž připravoval. To samé platí i o technikovi praporu. Názor na jízdu s přehřátým motorem nesdílím, protože téměř okamžitě propadla u motorů vložka a jelo se do opravy.Jen jeden motor u praporu byl vyroben pravděpodobně v Rusku a jel perfektně, jen chlastal kapánek víc oleje. Pravda je asi taková, že při správné údržbě a použití to byly velice dobré stroje. Jenže správná údržba byla náročná a například přístroj na seřízení stabilizátoru jsem nikdy neviděl. Takže zbrojíř kroutil kolečky dokud ten stabilizátor nebyl v nejklidnějším stavu. Někdy při té operaci mlátil kanón o strop věže.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: T-72

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 22:54

Jestli se nepletu, ale spíš to bude vědět Libor, tak ze stojícího T-72 nastřeloval tak okolo 2.000- 2.200 m. Za jízdy dobrý střelec posadil 3x kilo do terče na 1.800 - 1.500m, při délce dráhy se tank k terči přibližoval. Viděl jsem dva výstřely do stejného místa, v terči byly ty kruhy v sobě. Věžička na Mětikalově, na kterou se rektifikovalo byla někde okolo 2.400 - 2.600 m. Jednou napsali v Atomu něco o přesnosti střelby z T-72 a Libora to pěkně zvedlo. Prostě a krátce, když střílet neumíš a zbraň si nepřipravíš tak nic v terči nenajdeš.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: T-72

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 22:54

To mi napiš kde se ti to povedlo a za jakou dobu. Nájezd T-72 do SO byl 8.000 km a trvalo to celkem dlouho než se to podařilo. Zážitek je už jen 30 km v terénu jako je např. Doupov. Kdo zná štreku z Kadaňského Rohozce na sruby na Hlavákově tak ví, že to byl zážitek. A hlavně v zimě.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: T-72

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 22:54

sloužil v Rakovníku v létech 1981 - 1983 na ROT - rota oprav techniky - velitek byl Eda Kunce a Machovský - červeňak mu dělal zástupce. Měli jsme v té době tanky T55 a furt je jezdilo Doupov Mimoň - plavby tekoucí i stojatá voda . Činosti bylo po kokot a do roku jsme museli makat jako černí a na žalování nebylo ani potuchy a natož mít odvahu si požádat o výcházku a nebo opušťák ..... Byla to veselá doba . Zapomeneš na špatné a dobré zůstane - akorát že toho moc nezůstalo
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: T-72

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 22:54

Jasné je, že před rokem 89 byl velice intenzivní výcvik, ale ta čísla která tam uváděl jsou na záklaďáka prostě vysoká. VZP zase nemívali tak intenzivní výcvik jako řidiči a střelci. Když někdo napíše najezdil jsem, nebo nastřílel jsem, tak jako řidič nebo střelec. Doufám, že si někdo nesčítá kilometry a střelbu třeba jako velitel tanku. To je dost odlišná zkušenost. Například Libor jako zbrojíř má možná deníček ostré střelby plnou ráží. Při jeho délce služby je to možná zajímavý údaj. Ale jako řidič v tanku nikdy nejezdil. Ten kdo hodně jezdil jako řidič, nemá tolik nastříleno (možná ani ránu). Takže pouze VZP jako např. velitel roty, ale i tak jsou to neuvěřitelná čísla.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: T-72

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 22:55

For ok2iw, Sice odpovídám celkem dosti pozdě, ale. Hele, nejsi pod drogama:-)) Nevím jestli znáš nájezd kilometrů tanku pro středku a pro výměnu hlavně opotřebováním. Uvedené kilometry jsou impozantní a je škoda, že jsi nedorazil s T 72 do Afganistánu po ose a nerozstřílel talibance, protože tolik vystřílených nábojů by je určitě dostalo do velkých problémů:-)). Asi nevíš, kolik stojí jeden výstřel 125mm. I když mám určité znalosti o schopnosti T 72 a dalších ruských tanků, tak prostě to nebyla v r. 2000 žádná hitparáda a to trvá do dnes. Tím myslím AČR. Za modernizaci českých T 72 bych zažaloval stát, ale to je skoro se vším. Již vzhůru psanci této zamě atd-tak nějak začíná "rudá hymna", však si to tak soudruzi připravili v listopadu 89 a občan se diví :-)), že jsme totálně v pr.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: T-72

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 22:55

No asi tak nějak jsem to myslel i já
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

T-72 a nabíjecí automat

Příspěvekod Pepa-Kobyla » 31 kvě 2015, 20:16

Snad to bude vědět Libor-K., jambrex či někdo jiný. V knize "Kočáry pouště" jsem narazil na zajímavou záležitost. Prý měli Iráčani ve válce s Íránem problémy s nabíjecím automatem u T-72 a tak ho demontovali a byl nahrazen nabíječem. Mě se to zdá jako blbost, ale co když to opravdu šlo i když T-72 má dělenou munici. Autor knihy to uvedl jako poznámku. Díky za odpověď.
Pepa-Kobyla
 
Příspěvky: 40
Registrován: 28 zář 2014, 12:35
Blog: View Blog (0)

Re: T-72

Příspěvekod Libor_K » 02 čer 2015, 20:29

Ahoj Pepo ,nikdy jsem neslyšel,že by někdo vymontoval nabíjecí automat,ale u těch arabůje asi všechno možné-jestli to udělali,tak to byla obrovská hloupost,nabíjecí automat je super,pokud funguje-když s ním zachází vycvičený voják,tak je spolehlivý.Místo.které vy získali je tak malé,že si nedovedu představit,kam by se ten nabíječ vešel.
Libor_K
 
Příspěvky: 4
Registrován: 29 zář 2014, 20:04
Blog: View Blog (0)

Re: T-72

Příspěvekod Jambrex » 04 čer 2015, 09:16

To je sice pravda, ale mohli to používat jako stabilní dělostřeleckou pozici a třeba nepotřebovali vysokou kadenci. Při jejich schopnostech údržby a opravy bych se ani nedivil.
Jambrex
 
Příspěvky: 15
Registrován: 14 lis 2014, 10:34
Blog: View Blog (0)

Předchozí

Zpět na Technika ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků