T-72 posádek velikosti a výroba

Vše co se týká tanků, obrněných vozidel, automobilů atd.

T-72 posádek velikosti a výroba

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 22:55

Mám dotaz asi T-72 a velikost posádky. Je pravda, že se posádka musela být 152 cm nebo méně tak, aby zapadaly do nádrže? Jak asi T-55, se posádka musí být stejně jako malá? Už někdo z vás doručen buď tank během CSLA let a během posledních let a jaký byl váš názor na vozidlo jako celek? Kontroloval jsem v soukromém vlastnictví, T-72 dnes. Sloužil v CSLA a byla prodána v roce 1998 na osobu, v Texasu a je v současnosti na prodej. Všiml jsem si rozdíly v umístění vnitřního zařízení mezi Ruskou verzi a čs. Československo T-72 je pořízeno z Ruska nebo vyrobené na základě licence v tuzemsku?

I upozornění některých běžných vozidel do Sovětského svazu, které byly v CSLA užívání mají jen malý rozdíly na ně. Vzhledem k tomu, všechny zbraně a vozidla z domácí české výroby v provozu, jako outsider zdá se, že tanky by také bylo vyrobené v tuzemsku.


Přání, že bych mohl dovolit koupit, T-72! Možná později .... pokud kluka mé velikosti můžete posedět v místě řidiče! :)
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: T-72 posádek velikosti a výroba

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 22:55

Soudobý předpis bohužel nemám. V dnes platném předpisu (vyhl. MO č. 103/2005) je stanoveno toto (předpokládám, že se zrovna tyhle hodnoty přípiš neměnily):

osádky tanků a samohybných děl (mimo řidičů): 155 až 185 cm

řidiči tanků a samohybných děl: 160 až 185 cm

Ohledně rozdílů ve vnitřním uspořádání vozidel vyráběných v SSSR a licenčně v ČSSR nemůžu sloužit, ale jistě se zde najde někdo, kdo k tomu má co říci.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: T-72 posádek velikosti a výroba

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 22:55

Děkujeme Vám za Vaši odpověď Honza:)
Vidím, že lidi jako já (185 cm) se vejde! Jsem si jist jeho těsné zmáčknout když: - /

Všiml jsem si jen málo věcí, jako je to, co vypadalo jako krabička relé a některé další drobné nástroje na různých místech. Jen jsem věděl, jestli tam byla továrna na výrobu T-72 v Československu, nebo pokud změny byly provedeny na ruský export T-72, které možná byly nakoupeny.

Prosím, dejte mi vědět, zda můj překlad je chybná. Snažím nebudou znečišťovat tomto fóru s mým english:)
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: T-72 posádek velikosti a výroba

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 22:55

Je jistě výhodou menší postava pro osádku jakéhokoliv typu tanku,ale tankista musí mít také sílu.U praporu-sloužil jsem u T-72 20let jsme měli vojáky různých délek,např.velitel 3.tr měřil 194cm a do T-72 se vešel.Sedadla jsou nastavitelná.V ČSLA byly tanky vyrobeny v Československu a to vZTS Martin,kde se vyráběl podvozek a odlévala věž.Věžový komplet se vyráběl v Dubnici nad Váhem a konečná montáž se prováděla opět v Martině.T-72 byl dlouhá léta velmi moderním bojovým vozidlem díky svému technickému řešení a modernizace provedené v bývalém SSSR a Jugoslávii jsou velmi zdařilé .Bohužel modernizace po česku se moc nepovedla.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: T-72 posádek velikosti a výroba

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 22:55

Děkuji mnohokrát Libor_K!:) Velmi zajímavé! Takže T-72 byl vyroben v Československu. Známo, zda domácí výroba revolverové odlévání a trupu nebo části získané z Ruska?

Sovětský satelit území jsou odpovědné za výrobu svých vlastních zařízení pro jejich ozbrojených sil nebo by Rusko pošle vybavení? Ptám se proto, že by se mohlo zdát, že ústřední sovětská pravomoc by chtěli ovládat domácí výroby zbraní?

Jsem rád, že vím, že nemůžu vejít dovnitř a T-72! :D
Jeden z těchto dnů .... jeden z těchto dnů! ;)
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: T-72 posádek velikosti a výroba

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 22:56

Tank T-72 byla tak trochu skládanka z dílů,které dodávaly jednotlivé země Var.smlouvy.Některé naše tanky měly polské motory a převodovky,které byly málo kvalitní.Jiné měly agregáty vyrobené v SSSR,jiné agregáty Čs.výroby.Věž a korba byly vyrobeny v ZTS Martin-Československu.Ze své funkce v armádě nemohu posoudit,nakolik ovlivňovali sověti výzbroj jednotlivých zemí Var.smlouvy,ale myslím si ,že určité nařízení se týkalo pouze unifikace munice a záleželo na jednotlivých zemích,zda si vyvine k munici svou zbraň jako ČSLA a Savz58 nebo nakoupí sovětskou výzbroj.Do T-72 by ses určitě vešel.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: T-72 posádek velikosti a výroba

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 22:56

no sice normy neznám ale když jsem viděl kolegu který měl přezdívku medvěd a lezl do veliteláku jako špunt do flašky a vešel se - co se týče motoru v T-72 ty polské šunty nic nevydržely , žažil jsem několik zadřených motorů zkrz jen malého přehřáti jo ruské motory to byla jiná káva to jezdilo aj bez vody a vydržely . Rakovník 86 - 88 !!!
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: T-72 posádek velikosti a výroba

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 22:56

jo super ja mám 180 je mi 19 a už prej nevirostu ani o centimetr takžě tankum mužu
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: T-72 posádek velikosti a výroba

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 22:56

Ahoj James, k tankystům by tě vzali, ale v CZ nejsou tanky:-)) Ale vážně, měřím bez bot 182cm a byl jsem členem osádky T 55A. Mildorf měřil tenkrát 194cm a zahříval nepohodlnou sedačku střelce. Také tam mezi námi byl "čobol" soudruh a měřil jen 160cm, byl střelcem a pod zadek si dával plechovou schránku od kulometu:-)). Sice nic neviděl, ale byl rudý a pyšný na to, že je tankysta :-)). Kdo jel v ruským tanku, tak ví jak stísněný je v něm prostor a jak málo se dbalo na pohodlí osádky. Hluk z motorového prostoru, nepohodlné sedačky, přepážka mezi kanonem u střelce, nefukční infra a problémový stabilizátor-nestačil vyrovnávat svislý pohyb kanonu při jízdě v terénu (proto raději elevaci), nabíječ ohnutý jako orangutan co ukládal horký hilzny bez rukavic a pokud se střílelo z vložné hlavně, tak občas některý z nich přišel o nějaký prstní článek, řidič viděl v podstatě jen před sebe a skoro každý z řidičů měl nakopanou hlavu, protože nefungoval interkom-jedno kopnutí jeď a dvě stůj atd. a když se podělal spojovák, tak makal i při -15C, velitel se mohl zbláznit, protože skoro nic nefungovalo a za vším byl on:-)). Komedie byla v létě, to jsme měli pod maskáčema jen límec od košile. Tenkrát jsme museli několik košil zaplatit, ale prostě + 50C je docela dost:-)) a tak jsme si občas vypomohli vyndáním střeleckýho hranolu-taková menší klimatizace-střelec ho skoro na koukání nepotřeboval:-)) měl TŠ, v zimě -20C a topení nikde. Vlastně ano, kýbl s hadrem a sud nafty:-)) a věř, že jsme za noci při -15C ten sud (což je 200l nafty) v tom kýblu spálili. O jízdě v pochodovce, což je taková veselice, když řidič a velitel mají otevřené poklopy a čast jejich těla vyčnívá z tanku, v zimě opravdu krutý (jel jsem takhle opravdu několikrát). Když je bláto a to na tankových cestách většinou za deštů a oblevě je, tak jsi zas..ranej až po uši a vnitřek také. O jídle se nemá cenu bavit, prostě v zimě musíš jíst co jsi našetřil a usmažit kila topinek na lihovém vařiči:-)), jídlo se k tobě skoro nikdy nedostalo. Po návratu z VVP a vyvagonování uklidit silnici, tank uvnitř vyčistit, ošetřit zbraně, motor, spojku, PSU, vyklepat pásy atd. Taková byla a stále je daň za to, že jsi tankysta a užíváš si nepohodlí a nízkou siuletu u ruských tanků. A věř, že jestli měříš 152cm či 195cm bylo všem jedno, byl jsi jen kus, stejně jako ovce. Dovolil jsem si něco doplnit.:-))
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: T-72 posádek velikosti a výroba

Příspěvekod z archivu » 15 zář 2014, 22:57

To je dobrý popis pro ty, kteří si někdy idealizovali provoz a použití tanku.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)


Zpět na Technika ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků