Výsadkářská hymna

vše o výsadkářích a průzkumnících ČSLA

Výsadkářská hymna

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 22:44

Zdar Čejene!



Díval jsem se na setkání KVV v Chrudimi z roku 1997 ale i na jiných
setkání KVV a překvapilo mě, že všichni výsadkoví veteráni sborově znali a
zpívali hymnu Československých výsadkářů "Duní stroje vzduchem" .
A mě zajímá to, jak je možné, že si ji všichni po těch letech pamatují, to
jste se je učili sami od sebe, nebo jste se ji museli učit? A kde jste tuhle
hymnu většinou zpívali, jen na nějaké slávě, nebo i na ubikacích či na korbě auta či v
letadle když se někam jelo (letělo)??
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Výsadkářská hymna

Příspěvekod CEJEN » 17 zář 2014, 22:50

Je to trochu jinak. Píseň " Duní stroje vzduchem " vznikla již v roce 1947 jako písnička do pochodu. Je třeba si uivědomit, že bylo dva roky po skončení II. světové války a u nás vznikl nový druh vojska. Písničku složil jeden z prvních důstojníků pěšího praporu 71 ve Stráži pod Ralskem. Jmenoval se nadporučík Jaroslav Mladý. U výsadkářů byla vždy tendence zpívat svoje písně. Měli jsme na př. " Rudé barety " : slova:... Baretů je barva rudá jako vlčí mák, naše píseň, píseň hrdá letí s námi do oblak ... Výsadkáři jdou vpřed směle co je to strach neznají........." Snaha byla nezpívat " odrhovačky " , jako - Išla Marina do cyntorina..., Okolo Hradce...., a podobné. Za dlouhých pochodů vznikaly všelijaké : " Chodím po Šumavě, nevím kudy kam, najíst nedostanu, velkou žízeň mám...., Kdo zažil dlouhé únavné pochody, dá mi za pravdu, že písnička pomohla a také dávala dohromady kolektiv. Rota, která dobře zpívala, měla dobrou morálku. Proto tato písnička byla jednou ze základních a postupně zlidověla. Vojáci si ji odnášeli se vzpomínkami na tvrdou vojnu, kterou zažili a teď ji jako veteráni s láskou zpívají jako svoji hymnu. Když jsem v roce 1987 znovu založili prapor v Chrudimi chtěl jsem, aby se ji noví výsadkáři naučili a převzali tak naši štafetu. To se mi ale moc nepovedlo. letos je to už 25 let a já se třeba ještě dočkám a uslyším ji od nových profesionálů. 2. výsadková rota k tomu má blízko. Na jiném místě našeho webu najdete zachovalé kopie, originálních slov, doplněných rukou psanou poznámkou legendárního velitele 22. výsadkové brigády plk. Františka Mansfelda i notový zápis mjr. Holoubka, který s naší výsadkářskou hudbou tuto píseň nahrál.
CEJEN
 
Příspěvky: 124
Registrován: 17 zář 2014, 15:00
Blog: View Blog (0)


Zpět na Podplukovník Petr Čejka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků