Tanky na cvičení Štít 72

Vše co se týká tanků, obrněných vozidel, automobilů atd.

Tanky na cvičení Štít 72

Příspěvekod Korec » 23 lis 2014, 23:14

Při sledování dokumentu Štít 72 jsem si při tankovém útoku povšiml, že jednomu tanku T-55 (alespoň si myslím, že to je tento typ) se po výstřelu prudce zakymácela hlaveň směrem nahoru a dolů. U ostatních tak tomu nebylo. Stávalo se to?
Korec
 
Příspěvky: 16
Registrován: 28 zář 2014, 01:17
Blog: View Blog (0)

Re: Tanky na cvičení Štít 72

Příspěvekod Jambrex » 25 lis 2014, 12:13

Asi najel po výstřelu do díry a stabilizátor ten náraz neudržel
Jambrex
 
Příspěvky: 15
Registrován: 14 lis 2014, 10:34
Blog: View Blog (0)

Re: Tanky na cvičení Štít 72

Příspěvekod Libor_K » 25 lis 2014, 22:27

Ahoj pánové,je to už dlouho,co jsem sloužil u T-55,ale jestli si dobře pamatuji,tak po výstřelu,když probíhal zákluz a potom předkluz hlavně měl být stabilizátor blokován,takže by hlaveň měla být fixována v poloze při výstřelu.Je možné,že tank měl na tomto zařízení závadu a proto ten kmit hlavně.Střelec Pepa-Kobyla by asi věděl lépe.
Libor_K
 
Příspěvky: 4
Registrován: 29 zář 2014, 20:04
Blog: View Blog (0)

Re: Tanky na cvičení Štít 72

Příspěvekod Jambrex » 26 lis 2014, 07:59

Já si matně vzpomínám, že jsem to kdysi viděl a hrozně jsem se divil, že by nic netrefil, ale myslím, že najel do nějaké díry a v tom okamžiku to zmáčknul. Stejně asi střílel vazelíňákem.
Jambrex
 
Příspěvky: 15
Registrován: 14 lis 2014, 10:34
Blog: View Blog (0)

Re: Tanky na cvičení Štít 72

Příspěvekod Pepa-Kobyla » 28 lis 2014, 18:47

Děkuji Liborovi_K, že mě pasoval na znalce střelce z T 55. Již tomu za několik měsíců bude 30 let, co jsem si naposledy z tanku zapráskal a mé znalosti jsou celkem malé, ale něco málo vím a rád přidám :-). Díval jsem se na dokument Štít 72 a nevím jestli to byl ten správný, protože jsem problém po výstřelu co píše Korec neviděl. V dokumentu: http://www.youtube.com/watch?v=UZL6h3nKfMc jezdí samé T 54 v různých modifikacích, zásadní rozdíl oproti T 55 je ve velitelské věžičce a poklopech. Velkou blbostí jsou sudy na tancích při útoku-video. Asi je nějaký generál nepřikázal sundat. T 54 měla jen svislou stabilizaci kanónu, chudší výbavu v bojovém prostoru a neměla posilovač na rajčáky. Libor_K má pravdu, stabilizátor pokud dobře fungoval udržoval směr natočení věže(T 55, T62 atd.) a svislou stabilizaci kanónu. Po výstřelu kanón zůstal v "předvýstřelové" poloze. Pokud se stříleli "vazelíňaky", tak měl nabíječ těžší práci, protože malý tlak v nábojové komoře neotevřel klín, musel ho otevřít ručně jako při střelbě vloženou hlavní. Je možné, že opravdu vlítli do nějaké díry. Nerad jsem jezdil se stabilizací kanónu v neznámém terénu, protože "stabik" většinou nestíhal vyrovnávat ... stáří techniky. Jednou jsem měl intuici a nezapnul jsem ho a "vymetli" jsme zarostlý protitankový okop, to byl tvrdý dopad, díky elevaci jsme se nezapíchli kanónem do země.
Naposledy upravil Pepa-Kobyla dne 29 lis 2014, 16:35, celkově upraveno 1
Pepa-Kobyla
 
Příspěvky: 40
Registrován: 28 zář 2014, 12:35
Blog: View Blog (0)

Re: Tanky na cvičení Štít 72

Příspěvekod Korec » 29 lis 2014, 13:00

Díky Pepo-Kobylo za informaci i opravu mnou nesprávně označovaného typu tanku T-55 za správné T-54. Uvedený odkaz na YouTube je přesně to video, na kterém jsem to viděl. Pokud se budete pozorně na to dívat, tak cca v 39 minutě a 55 sekundě až 40 minutě je vidět tank jedoucí v terénu. Dle mého akorát vyjel z dolíku a vystřelil. Po výstřelu je pak vidět ten zmiňovaný kmit hlavně. Je to tak?
Korec
 
Příspěvky: 16
Registrován: 28 zář 2014, 01:17
Blog: View Blog (0)

Re: Tanky na cvičení Štít 72

Příspěvekod Pepa-Kobyla » 29 lis 2014, 16:27

Korec píše:Díky Pepo-Kobylo za informaci i opravu mnou nesprávně označovaného typu tanku T-55 za správné T-54. Uvedený odkaz na YouTube je přesně to video, na kterém jsem to viděl. Pokud se budete pozorně na to dívat, tak cca v 39 minutě a 55 sekundě až 40 minutě je vidět tank jedoucí v terénu. Dle mého akorát vyjel z dolíku a vystřelil. Po výstřelu je pak vidět ten zmiňovaný kmit hlavně. Je to tak?



Děkuji, nějak jsem tu prohlídku videa vzal šmahem. Pokud stabilizátor fungoval, tam takovou nerovnost terénu bezproblému zvádnul. Podle mě byl nefunkční a pokud to osádka nevěděla, celkem nepříjemné překvapení .... Něco podobného se mi stalo při střelbě z místa a odneslo to jen kongo, konón mlátil skoro až o strop :-)
Pepa-Kobyla
 
Příspěvky: 40
Registrován: 28 zář 2014, 12:35
Blog: View Blog (0)

Re: Tanky na cvičení Štít 72

Příspěvekod K.Dohnal » 03 pro 2014, 21:28

Pepo,kobylo nechci se s Vámi dohadovat,ale pokud je mi známo,tak na Štítu 72,který probíhal ve výcvikovém prostoru Boletice,se zůčastnila za ČSLA 9.td,která v této době už byla komletně přezbrojena na T-55 A.Z komentáře jsem pochopil,že střílející tanky jsou tanky československé.Otazkou je též to,že cvičení se zůčastnila i 19.mtsd,u této přesně nevím zda tam byl i její tankový pluk.Možné je též,že to byly tanky jiné spřátelené země,protože v dalších sestřizích se objevují asi polské,nebo maďarské tanky a ty asi byly T-54,celkově říci,že tanky nejsou dobře zaostřené,takže těžko řící.Dodnes si pamatuji,že jedna cesta se tam menovala " Maďarka" a vedla od Polečnice na Tanko průpravnou střelnici Brzotice.
K.Dohnal
 
Příspěvky: 7
Registrován: 30 zář 2014, 20:54
Blog: View Blog (0)

Re: Tanky na cvičení Štít 72

Příspěvekod Pepa-Kobyla » 03 pro 2014, 23:00

K.Dohnal píše:Pepo,kobylo nechci se s Vámi dohadovat,ale pokud je mi známo,tak na Štítu 72,který probíhal ve výcvikovém prostoru Boletice,se zůčastnila za ČSLA 9.td,která v této době už byla komletně přezbrojena na T-55 A.Z komentáře jsem pochopil,že střílející tanky jsou tanky československé.Otazkou je též to,že cvičení se zůčastnila i 19.mtsd,u této přesně nevím zda tam byl i její tankový pluk.Možné je též,že to byly tanky jiné spřátelené země,protože v dalších sestřizích se objevují asi polské,nebo maďarské tanky a ty asi byly T-54,celkově říci,že tanky nejsou dobře zaostřené,takže těžko řící.Dodnes si pamatuji,že jedna cesta se tam menovala " Maďarka" a vedla od Polečnice na Tanko průpravnou střelnici Brzotice.


Pane K.Dohnale smekám před Vámi kuklu, máte pravdu je to T 55A. Většinou je v terénu vidět T 54 a najednou Československá T 55 s PLK. Soustředil jsem se na výstřel a nesoustředil jsem se na typ. Děkuji. Možná by nebylo od věci zeptat člověka nejpovolanějšího a to pana generála Vacka, jestli se zúčastnil Štítu 72.
Pepa-Kobyla
 
Příspěvky: 40
Registrován: 28 zář 2014, 12:35
Blog: View Blog (0)


Zpět na Technika ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků