Radiostanice

vše o výsadkářích a průzkumnících ČSLA

Radiostanice

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 22:34

Pane podplukovníku,

mám dotaz vztahující se ke spojovacímu materiálu: Radiostanice jakých typů, s jakým dosahem a s jakou specifickou úpravou za účelem jejich zodolnění při seskocích z letounu a zejména při dopadu na zem byly u výsadkového vojskapostupně používány v průběhu padesátých, šedesátých, sedmdesátých, osmdesátých let a od devadesátých let dosoučasnosti?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Radiostanice

Příspěvekod CEJEN » 01 bře 2018, 00:00

Vaše otázka je příliš složitá pro velitele jednotky, který měl v období své službby k dispozici specialistu zástupce pro spojení - spojovacího náčelníka, kterému navíc věřil "jako písmu svatému". Obecně řečeno, u výsadkových jednotek na stupni četa - rota byly používány postupně rdst RF - 11, RF - 11M (nebyly k ničemu, jen zvyšovaly fyzickou zdatnost velitelů ( vážily přes 3 kg a nosili jsme je navíc k výzbroji). Používáno bylo heslo vidím tě dobře, neslyším tě vůbec). Po roce 1965 jsme si půjčovali od VB radiostanice VXV 10, fungovaly a my jsme marně žádali o jejich doplnění do armády, vešly s do náprsní kapsy a do 5 km jsme se domluvili. Na stupni rota - prapor byly pouřívány rdst R- 105, byly bez prolémů, nosil je radista- výsdkář a skkal s ní ¨zabalenou v GK - 30 - vyhovovaly - dokázaly udělat spojení s drátovou anténou i okolo 10 km.
U jednotek hpz - pro spojení ve skupině byly používány rdst R -254 , tříkanálové stanice (sov. výroby), vyhovovaly pro spojení do 5 - 7 km. Pro spojení s řídícím centrem R-352 a R-352 M, které používaly spojení s odrazem od ionosféry a byly schopny spojenní při volbě odpovídajících frekvencí v závyslosti na stavu ionosféry (čas- poloha slunce a td., n a vzdálenst nad 500 i více km. Spojení skupin hpz na stupni divize byly používány rdst RM 31 P , která se skládala ze 3 částí a museli ji přepravovat 3 vpjáci, byla zcela nevyhovující a nesplňovala poždavky. Byla později nahrazena radiostancí R-354...atd. Bohužel k těmto otázkám vám po více než 22 letech mimo aktivní službu více neodpovím...čejen
CEJEN
 
Příspěvky: 124
Registrován: 17 zář 2014, 15:00
Blog: View Blog (0)


Zpět na Podplukovník Petr Čejka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků