Konec 2. světové války v Evropě

Co je jinam nehodí ...

Konec 2. světové války v Evropě

Příspěvekod Pepa-Kobyla » 07 kvě 2019, 15:23

Za jeden den si opět připomeneme ukončení války v Evropě. Spojené nacistické a fašistické armády několika států v Evropě byly poraženi. V naší České kotlině slavíme osvobození několika datumy. Jeden připadá na 6. květen, kdy armáda USA hrdě vjela do osvobozené Plzně a nepadl ani jeden výstřel, ale jeden voják Pattonovi armády v Plzni zahynul. Opil se a spadl z vozidla. Celkem prý padlo v Západních Čehám 116 američanů. Druhé datum je již podstatnější, jedná se o 8. květen 1945 kdy Rudá armáda vjela do Prahy. Tento datum se v Praze neslaví tak pompézně jakov Plzni. Sovětských vojáků při osvobození Protektorátu (Českoslovenka) zahynulo kolem 140 000 a k nim musím započítat ztráty na životech v armádě generála Svobody. Při střetu s SS a Wehrmachtem v Praze zemřelo kolem 700 rudoarmějců. Rovněž stojí za to si připomenout Pražské povstání a pomoc pražanům armádou generála Vlasova. Kolik zahynulo spojeneckých pilotů ve stíhačkách a bombardérech, kteří úmyslně ničily naše města nevím. Tím nechci snižovat osvobození Evropy a vysmívat se zemřelým, ale vadí mi překrucování historie.
Pepa-Kobyla
 
Příspěvky: 39
Registrován: 28 zář 2014, 12:35
Blog: View Blog (0)

Re: Konec 2. světové války v Evropě

Příspěvekod J.Pechal » 08 říj 2019, 10:34

Kdesi jsem četl, že byla možnost pomoci Praze od Američanů, dlících v ten čas v západních Čechách. Prý to tenkrát velení povstalců odmítlo. Zase jinde bylo psáno, že Němcům šlo především o bezproblémový odchod do zajetí Spojenců. A ještě jinde, že sovětské velení zamítlo možnost zásahu Pattonových jednotek. Připomíná to trochu Varšavské povstání z roku 1944, kdy Sověti odpočívali na břehu Visly, zatímco Poláci se mydlili s nacistama. RA obsadila jednu varšavskou čtvrť jménem Praga, ta se zachovala, zbytek Varšavy Němci zrušili.Holt Stalin vymohl na spojencích že do Prahy přijede on jako první prý hrozilo promíchání vojsk,Patton mohl být v Praze z 4hodiny ale rus až za 4dni když již bylo po všem a stálo to zbytečně tolik mrtvých.
Historici se snaží zjistit i to, kolik padlo při osvobozování Prahy rudoarmějců. Většinou se v současné době uvádí, že za svobodu hlavního města zemřelo přímo na území Prahy několik desítek vojáků Rudé armády.Tomáš Jakl z VHÚ jejich počet odhadl na 30. Přesnější určení podle něj komplikuje třeba to, že Sověti do Prahy přivezli i vojáky, kteří padli již dříve. Na Olšanském pohřebišti jsou také pochováni vojáci, kteří zemřeli až po 9. květnu. Mezi příčinami smrti přitom mohou být i sebevraždy, autonehody, popravy nebo metylalkohol. Při zjišťování ruských jmen navíc situaci komplikují padlí Vlasovci.
Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/historici ... 60509.html
J.Pechal
 
Příspěvky: 11
Registrován: 29 říj 2014, 00:43
Blog: View Blog (0)


Zpět na Nezařaditelné příspěvky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron