SPOJENECKÉ CVIČENÍ VLTAVA 1966

Permanent Linkod FORUM.CSLA.cz v 22 zář 2014, 08:37

SPOJENECKÉ CVIČENÍ VLTAVA 1966
Ještě jednou se společně vraťme o více než třiačtyřicet let zpět do roku 1966. Na území ČSSR proběhlo spojenecké cvičení čtyř ze sedmi států, tehdejší Varšavské smlouvy. Obdobná cvičení byla prováděna téměř každoročně a většinou se při nich střídala jak cvičící vojska, tak státy na nichž probíhala cvičná bojová činnost.

Armády NDR, Maďarska, SSSR a ČSSR tentokrát cvičili v jižních částech Čech a Moravy od 19. do 25. září. Cvičení řídil ministr národní obrany ČSSR armádní generál Bohumír Lomský.

Téma cvičení : „ Pohraniční sražení vševojskové armády a rozvíjení útočné operace ke zničení silného nepřítele při rozsáhlém použití vzdušných výsadků a letectva „.

Zúčastnilo se jej celkem téměř 92 000 vojáků a důstojníků. Nasazení techniky přesáhlo všechna dosavadní cvičení, která je předcházela. Posuďte sami, 500 tanků, asi 1500 obrněných transportérů, více než 800 letadel, 630 děl, 70 odpalovacích zařízení řízených střel krátkého a středního doletu a asi 16 500 automobilů všech typů.

Československá lidová armáda povolala kolem 17 000 vojáků ze zálohy. Jak jsem již popsal ve vzpomínce „ Výsadkáři na Vltavě „ byla poprvé procvičena možnost použití silného takticko – operačního výsadku na počátku válečného konfliktu. Dále to byly otázky centrálního řízení operačního a taktického průzkumu a také aktivního použití Pohraniční stráže v počátečním pohraničním sražení a v součinnosti se svazky pozemního vojska prvního sledu.

Na straně „ modrého „ – nepřítele cvičily jednotky a útvary 1. armády v síle dvou motostřeleckých divizí, výsadková divize, brigáda Pohraniční stráže, armádní raketová brigáda, protiletadlová dělostřelecká brigáda a 10. letecká armáda posílená leteckými jednotkami ostatních cvičících armád.

Na straně „ červeného „ – vlastních jednotek cvičily, tanková divize, čtyři motostřelecké divize, brigáda Pohraniční stráže, kanónová protitanková a protiletadlová dělostřelecká brigáda, dvě raketové brigády, ženijní brigáda, dvě letecké armády a divize PVOS.

Spojení bylo na obou stranách zajišťováno osmi spojovacími pluky a šestnácti spojovacími prapory. Celkem bylo použito na 4 500 radiových stanic různých typů. Spojaři zabezpečovali přímé spojení vládních představitelů do Budapešti, Moskvy a Berlína. Při cvičení bylo použito 4 500 kilometrů polního kabelového vedení a na 1 300 kilometrů těžkých kabelů.

Pro zabezpečení cvičících bylo použito na 12 000 m³ PHM, asi 1800 tun potravin a bylo uskutečněno 208 železničních transportů.

Při cvičení bylo poprvé uskutečněno přímé televizní vysílání a jak bylo zvykem také několik set besed, schůzí a návštěv v různých školách, družstvech zařízeních civilního sektoru.

Celkem došlo k šesti smrtelným úrazům. Zahynulo 5 vojáků ČSLA a jeden voják NLA NDR.
Závěr cvičení tvořila velká vojenská přehlídka konaná v Českých Budějovicích v neděli dne 25. září. Při této přehlídce, které se zúčastnily podstatné části cvičících jednotek byly veřejnosti poprvé představeny nové operačně – taktické rakety naší armády.

0 Comments Viewed 4099 times

Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Bing [Bot]