převlečník ČSLA "dubáče"

Vše co se týká stejnokrojů a další výstroje

převlečník ČSLA "dubáče"

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:15

Zdravím všetkých, chcel by som sa viac dozvedieť o prevlečníku dubáče, viem len že sa používali niekedy v 50. až 60. rokoch. Chcel by som teda vedieť ktorý druh vojska ich používal (predpokladám že odstrelovači u výsadkárov ale nie som si istý) aký je to vzor a aká výstroj sa k nim používala alebo nosila a načo slúžila zadná visiaca časť myslím si že na prekrytie zbrane ale taktiež neviem naisto. Vopred Ďakujem za odpovede. dodal by som aj nejaké foto ale neviem ako.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: převlečník ČSLA "dubáče"

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:16

Zdar,
nějakou dobu se o "dubáče" zajímám a rád se podělím o získané informace (bez záruky).

Oficiálně byl tento převlečník označen jako (1) Letní maskovací oděv se skvrnami - varianta 1 - 4, tzv. obláčky či dubáky, dále existoval hejkal, který se označoval jako (2) Letní maskovací oděv s vpleteným lýkem, tzv. tráva. Střih převlečníků byl inspirován sovětskými válečnými převlečníky.

Převlečníky (1) jsou oboustranné, (2) z povahy věci nikoli. Je otázkou kolik variant (1) ve skutečnosti bylo, resp. co je myšleno pod označením "varianta 1 - 4". Nemám to nijak objektivně podloženo, ale s diskuze s kolegy vyplývají tyto možnosti:
a) varianta 1 - 4 znamená 2 typy oboustranných převlečníků, číselné označení znamená (2x2) 4 maskovací vzory,
b) varianta 1 - 4 znamená 4 typy oboustranných převlečníků, tedy (4x2) 8 maskovacích vzorů,
c) toto označení je jen překlad ze sovětských vojenských příruček a vychází z tzv. améb a neodpovídá čsl. převlečníkům

pro ilustraci: sovětský maskovací převlečník (nemá rukavičky, ani úchyt na maskování)

(pozn. použité vzory - to by bylo na samostatné téma)

Obrázek
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: převlečník ČSLA "dubáče"

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:17

Hypotézy mají své trhliny - vím na 100% o 3 třech typech oboustranných převlečníků, tedy 6 maskovacích vzorů; neznám jiné než výše uvedené oficiální označení převlečníků. "Dubáky" jsou inspirované německým maskovacím vzorem z konce války - Leibermuster, které prý nelze podřadit pod hypotézu a). Na jejich oficiální označení jsem však nikde zatím nenarazil. Pokud by se zařadily pod hypotézu b), tak pak mi chybí onen čtvrtý převlečník.
dubáky - Leibermuster:
Obrázek

vzory k hypotéze b):
Obrázek

Obrázek
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: převlečník ČSLA "dubáče"

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:17

K hypotéze c) - podle Předpisu pro bojovou přípravu (pomůcka pro příslušníky MNB, je zde výtažek všeho důležitého z armádních předpisů) existovaly následující varianty letních maskovacích oděvů se skvrnami:
1) zelené a tmavohnědé skvrny, dobře maskuje v létě v lese, v křoví a ve vysoké trávě
2) skvrny žlutozelené a tmavohnědé, je výhodný ve stejném prostředí na podzim
3) skvrny barvy písku a hlíny, je určen k maskování v písčitém terénu
4) skvrny barvy hlíny a zelené, určený k maskování na kamenitých horských svazích

Převlečník se skládá z:


blůza s velkou kapucí a maskovací síťkou khaki barvy (gáza) a našitými rukavičkami - palčáky) na hřbet ruky. Blůze je z obou stran pošitá úchyt z tkalounu na umístění maskování (tráva, větvičky). Blůza má 2 průstřihy pro přístup do kapes,
kalhoty mají jednu kapsu na knoflíky, dva průstřihy pro přístup do kapes, úchyty pro maskování a tkalouny pro stažení u kotníků,
přepravní pytlík s tkalounem (ze stejného materiálu, také s oboustranným maskovacím potiskem). Údajně se mohl použít jako potah na přilbu - s ohledem na šířku se mi to však bez dalšího zásahu nezdá reálné.
Převlečník (2) - hejkal - je sytě zelené barvy s přišitým maskováním - "lýkem". Vypadá to jako umělý vánoční stromeček z doby před r. 1989. Co se týká střihu a platí viz. výše.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: převlečník ČSLA "dubáče"

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:18

Převlečníky (1) používaly podle mého názoru všechny jednotky ČSLA nejen výsadkáři a průzkumníci, ale i ženisté, dělostřelecký průzkum či pěchota v 50. - 60. letech. Fotografie lze dohledat v publikacích oslavujících ČSLA (např. Ještě není odtroubeno, Pod vítěznou zástavou...). Fotografie převlečníku (2) jsem nikdy neviděl, tedy foto z doby před rokem 1989.
Obrázek
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: převlečník ČSLA "dubáče"

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:18

Obrázek
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: převlečník ČSLA "dubáče"

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:21

Obrázek
V pozdější době byly tyto převlečníky přešívány na pracovní oděvy - z blůz byly odstraněny kapuce a rukavičky, zašity průstřihy kapes, našit límec, nebo se jedná o trampské úpravy. Tyto "modely" se prodávají často na aukro.cz jako "originál výsadkářské"...

Na převlečnících se občas objevují i různá razítka - čísla, ale není známo, že by to byly velikosti. Spíše se jedná o orazítkování jednotlivých dílů dílů před kompletací - sešitím - v továrně. Převlečníky vyráběl Kras, n. p.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Faktem je, že jsem viděl (mám ve sbírce) jen tři typy oboustranných převlečníků + hejkala.

Touto maskovací látkou byly podšívány i Zimní kalhoty vz. 55, lze najít i nabídku odsunových zdravotnických vaků v této maskovací látce prodávaných jako "originál výsadkářský/průzkumácký spacák". Mělo by se však snad jednat o záležitost CO či armádního týlu. Také jsem viděl plovací vestu pro ženisty v tomto maskovacím vzoru (nejsem si jistý, jestli se jedná o vzor obláčky, je to dost podobné, nebo něco sovětského).

Zimní kalhoty vz. 55 - líc:
Obrázek
Zimní kalhoty vz. 55 - rub:
Obrázek
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: převlečník ČSLA "dubáče"

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:21

Odsunový zdravotnický vak alias "výsadkářský spacák" - zdroj: www.aukro.cz:
Obrázek
Mrkni např. na http://forum.valka.cz/ nebo http://kvh-cs.com/forum/phpBB2/ nebo i toto fórum. O převlečnících také píše Blahout v knize Výsadkáři a průzkumníci československé a české armády 1945 - 1999 - věrohodnost informací je třeba brát s rezervou.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: převlečník ČSLA "dubáče"

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:21

Dík za perfektní odpověď.

přepravní pytlík s tkalounem (ze stejného materiálu, také s oboustranným maskovacím potiskem). Údajně se mohl použít jako potah na přilbu - s ohledem na šířku se mi to však bez dalšího zásahu nezdá reálné.

K výše citovenémi si dovoluji doplnit:

Ano, pytlík je skutečně možné použít jako potah na přílbu a pytlíky tak byly skutečně i používané . Helma se do něj pohodlně vejde.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: převlečník ČSLA "dubáče"

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:22

OK, díky za doplnění, průměr pytlíků se mi zdál fakt úzký na to, aby sloužil jako potah na helmu. Moje pytlíky mají rozměr 38 x 38 cm. Bohužel helmu nemám... Fotku - viz. níže - jsem bral tak, že je to jen naaranžované pro fotografa, např. zbytku jiných dubáků.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Další

Zpět na Výstroj ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 54 návštevníků