Mazáci

Vše co se týká stejnokrojů a další výstroje

Mazáci

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:28

Mám dotaz když byly vojáci v ZVS uz 1 rok rikolo se jim Mazaci. Slysel jsem ze nosili prelozenou bluzu na zádech nebo prekrizene presky na kanadach bylo techto znaku vic ??
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Mazáci

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:28

Určitě jich bylo víc. Sám jsem nikdy nesloužil, ale co jsem se doslechl tak to bylo např: pohraničníci nosili psy ( rozliš. znak PS byla psí hlava ) s jakykem ohnutým dolů, správně byl mírně nahorů nebo se prý nosily přezky na záklaďáckém opasku obráceně, takže hvězda byla "vzhůru nohama".

Pak byly taky kalhoty 60 přetažené přes kanady, různě tvarově upravované čepice-lodičky, na baretech se nosilo "céčko" atd. Ti, co sloužili určitě napíšou něco víc.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Mazáci

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:28

Taky se nosili gumičky na kanadách.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Mazáci

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:28

Nosila se napr. zalozka vzadu na bluze ci na kabate, plasti, bundokosili - vse co bylo volne..Take reminky na kanadach se zapinaly krizkem..Lodicka byla vzadu splacnuta, misto "sekery", tj rovneho vrchu...Kalhoty se nosily obtazene (mazaci malyi prednost pri vyberu obleceni)..Hlinikova lzice byla ohnuta o 180 aby sla nosit uchycena o kapsu..Tech symbolu bylo hodne, tyto si pamatuji z VU 1035 Rakovnik, 1981-83.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Mazáci

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:28

Ahoj,mazák se snažil kanadám vyhnout,obyčejně jsme, kdy jen to šlo chodili v polobotkách,kanady se uvazovaly na mnoho způsobů - kolejnice,do křížku,do téčka. Na opasku mohl mít posuvky,bodák nenosil v předu,ale až vzadu na zadku.Elpíčko - vycházková čepice aby držela tvar má nahoře ocelovou pružinu - ta se tvarovala aby byla nahoře plocha prohnutá.Bundokošili měl mazák plátěnou a ne umělou.Jídlo jedl "bagrem" lžící a ne příborem.Lodička byla tvarovaná do tzv. tudoru - vytvořením naprosto nových přehybů.Na posteli spal zásadně dole. Na jídlo chodili první, častokrát si sami vařili v kuchyni.Mohli se dívat na televizi,nikdy neuklízeli - rajóny za ně dělali mladší ročníky. Samozřejmě co nejdelší vlasy.

P.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Mazáci

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:28

Ahoj,taky vzpomenu např.na ustřiženou kravatu,nebo odznaky,které se na ni připichovaly.Opasek se nosil proklatě nízko,podle řádů musel být mezi 3. a 4. knoflíkem na saku.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Mazáci

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:29

Já si vzpomínám,že mazáci seděli v jídelně zásadně u oken a nejedli hliníkovou lžící,ale starou "železnou" lžící po babičce.Čím těžší tím lepší. :-))
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Mazáci

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:29

Ahoj,něco málo doplním,po roce jsme byli mazáci a půl roku před civilem už supráci,pokud si vzpomínám,a na zádech přeloženýmu saku se říkalo pádlo,také se nosily vyleštěné přezky na opasku,to se oškrabala barva,jo a vycházková čepice,z té se vyndalo to vnitřní kulaté péro-drát a špička se tvarovala směrem nahoru,čím výš tím líp.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)


Zpět na Výstroj ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 návštevníků