Vojenské školy

Vše co se týká samotné armády

Re: Vojenské školy

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:34

Je to bohužel představa velké části civilistů. Na vojenské školy podle nich chodili blbci, kteří by jinde neuspěli. Ale nikdo už moc nevěří jak to skutečně fungovalo. Byla to vlastně klasická vojna. Dnes si asi těžko někdo představí např. samostudium od 17 do 19 hod. v té samé třídě, ve které člověk fungoval od 7 do 14, nebo 15 hod. K tomu normální budíček, rozcvička, služby, poplachy, letní tábor 14 dnů místo prázdnin, brigády na pomoc národnímu hospodářství (zdarma). Za dobu studia těch kamarádů odešlo hodně. Nikdo se tam s náma moc nepáral. Vím jenom, že šikana tam nebyla, ale to asi neplatí pro střední odborné např. v Nitře. Tam jsem o šikaně něco slyšel.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Vojenské školy

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:34

V době, kdy jsem sloužil u armády (60-70. léta) vypadalo vojenské vzdělávání takto:

Vojenské gymnázium například Jana Žižky z Trocnova, specializované gymnázium (respektive dvanáctiletka) pro získání maturity umožňující další studium na vojenských školách. Prostě získání maturity + navíc základní vojenský výcvik.

Odborné školy praporčíků, studium pro nižší vojenské funkce: staršiny rot, skladníky, vedoucí skladů atd. Vyřazováni jako rotmistři.

Odborná učiliště, např. Ženijní technické učiliště (automobilní, tankové, spojovací, letecké, železniční apod. Některá učiliště měla více směrů. Např. v ŽTU byly směry: Velitelský - pontonýři, strojní a topografický. Důstojnická střední odborná škola. Předpoklad studia maturita, nebo maturitní kurz sloužící k získání vzdělání umožňující pochopit vykládanou látku. Vyřazováni v hodnosti poručíka.

Vojenská vysoká škola:

Vojenská technická akademie Antonína Zápotockého Brno. Inženýrské studium. Vyřazování podle nástupní hodnosti s titulem Inženýr major, podplukovník.

Vojenská politická akademie jméno nevím snad Klementa Gotwalda Praha, po roce 1968 Bratislava. vysokoškolské vojenské politické studium. Titul snad PhDr., pak RSDr.,hodnost při vyřazení podobně jako u VAAZ.

Zvláště vybraní byli posíláni na studium do SSSR. Ti byli předurčeni pro nejvyšší funkce v armádě:MNO,GŠ ČSLA. Říká se, že absolventi měli závazek k NKVD.

Většina vojenských škol byla na Slovensku, odborné školy praporčíků byly zpravidla součástí příslušného vojenského učiliště.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Vojenské školy

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:35

Pro p. Akela Dlouhána.

Dovolím si Vám oponovat. Z vašeho přízpěvku je mi jasné, že jste nebyl vojákem z povolání a proto jsou Vaše informace zmatečné a zavádějící. Na VŠJŽ, která byla do r.1969 tříletým stúdiem, podobně jako SVŠ-ky civilní, se nikdy nevykonávala vojenská základní služba. Pouze po dosažení 18 let / v 2.pololetí 3.ročníku/ byly vykonány odvody. Absolventi VŠJŽ absolvovali VZS po nástupu na VVŠ v prvních dvou ročnících. Rovněž ve výpočtu VVŠ máte zmatek Zapoměl jste na "líheň" největšího počtu nižšších veliteských kádrú pozemního vojska ve Vyškově na Moravě, kde studovali zároveň i příslušníci týlu a týlových služeb, do roku 1973, kdy vznikla v Žilině VVŠ TTZ a příslušníci těchto studijních oború tam byli přestěhováni. Zároveň tu fungovala i VSOŠ specialistú týlového zabezpečení a zdravotnického zabezpečení. Rovněž jste opomenul Vysokou vojenskou velitelsko technickou školu v Martine, kde byli školeni specialisté výzbrojní a muniční a zároveň tu byla VSOŠ se stejným zaměřením.Dále byli ještě školy : Vojenská fakulta Vysokej školy dopravnej Žilina a Vysoká vojenská letecká škola SNP Košice . Pouze na VSOŠ se v 3. a 4. ročníku absolvovala VZS. Na VVAZ Brno byli absolventi vyřazováni v hodnosti poručík a titulem Ing. Ne v hodnosti major a nebo podplukovník. Na školu generálního štábu v SSSR odcházeli dústojníci se značnou praxí u vojsk a pokračovali, z 90%, zase u vojsk, ale na vyšších velitelských stupních.Ne tedy na MNO či GŠ ČSLA. Podpisování závazkú k NKVD je pouze Vaše fikce typu JPP.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Vojenské školy

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:35

Pro karamazin.

Já si zase dovolím oponovat Vám. Vaše rezolutní tvrzení o tom, že "na VŠJŽ, ........, se nikdy nevykonávala základní služba" se nezakláda na pravdě a svědčí o tom, že jste příslušník generace, která toho trochu méně pamatuje. Maturitní ročníky 1964, 1965 a 1966 vykonávali na VŠJŽ první rok vojenské základní služby, kterou dokončili ve vojenských učilištích. Můžete mi věřit, protože jsem jedním z cca 450 absolventů VŠJŽ v Moravské Třebové z těchto ročníků, který VZS na škole začal vykonávat 25. 6. 1965 v době, kdy mi bylo 17 let a jeden měsíc a ukončil jsem ji ve VVU OJ ve Vyškově. Tvrzení, že " pouze po dosažení 18 let byly vykonány odvody" je rovněž nepřesné, protože podle tehdy platného Branného zákona byli občané ČSSR mužského pohlaví povinni se podrobit odvodu v roce ve kterém dosáhli věk 18 let, dobrovolně po dosažení 17-ti let a dobrovolně nastoupit VZS. Proto se na VŠJŽ a následne VGJŽ (mimo již zmíněných ročníků) vykonávaly odvody někdy ve 2. pololetí třetího ročníku a proto i naše tři ročníky mohly vykonávat VZS už po dobu studia na VŠJŽ. Co se týče VAAZ je potřebné si uvědomit, že na ni studovali nejen vojenští novici od píky, ale i vojáci z povolání s už určitou praxí u vojsk v hodnostech, odpovídajících době služby. Ti potom opravdu končili VAAZ v hodnostech, ve kterých ke studiu nastoupili anebo o stupeň vyšší, pokud v průběhu studia dosáhli výsluhy v hodnosti (můj případ). K výpočtu škol se netroufám vyjadřovat, protože je nutno je vzpomínat v souvislostech s obdobími fungování ČSLA, Armády České a Slovenské republiky, AČR. Přeji hodně zdraví
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Vojenské školy

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:35

Ty podmínky se různě měnily i s důrazem na požadavky civilního školství. V druhé polovině 80 - tých let posluchač VG šel na odvody tak jak to popisujete, ale půl roku základní služby sloužil až na VŠ, po dosažení 18 let. S tímto byly děti do škol zařazovány takovým způsobem, aby prázdiny tvořily zlom. Takže odvod jsem zažil v 17, ale základní službu až po dosažení věku 18 let. Také je značný rozdíl u ročníků které ukončily ZŠ osmiletým studiem. Já už si nepamatuji, kdy došlo k té změně a byly ukončeny deváté třídy. Ale například náš ročník provázely neustálé problémy v souvislosti se zaváděním nových osnov a to už od prvního ročníku ZŠ. Naopak posluchači VSOŠ byli vybíráni věkově jiným způsobem a ZVS u nich proběhla v posledním půl roce. Proto byli vybíráni v podstatě o půl roku starší. To je tím pravidlem 18 let pro možnost ZVS. Navíc z VSOŠ běžně nastupovali na útvar v hodnosti rotmistrů jako technici a vyjímečně na VŠ jako posluchači. Absolventi VG byli automaticky bráni k nástupu na VŠ a vykonání ZVS. Teprve po ZVS dosáhli hodnosti rotmistra/posluchače. Na VG byli pouze žáci. Ale mezi námi je rozdíl asi třiceti let.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Předchozí

Zpět na O ČSLA všeobecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron