Objekty polního opevnění na naší západní hranici

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Objekty polního opevnění na naší západní hranici

Příspěvekod z archivu » 29 srp 2014, 19:12

Dobrý den, pane generále. Chtěl jsem se vás zeptat na objekty polního opevnění na naší západní hranici. Pokud mám dobré informace byly budovány v 60-70.letech a mělo by se jednat o pás cheb-tachov s vybudovanýma cca 5000objekty. zajímalo by mne, kdo tyto objekty budoval, v ajké míře utajení a ajk byla utajována jejich poloha. Je pravdou že část jich byla uplně pod zemí a až v případě války by byla odhrnuta půda? Dále by mne zajímalo kdo, tedy na jaké rovni velení, měl plány s umístněním těchto objektů a jaké vojska je měly obsazovat. Dále by mne zajímalo, jak dlouho se předpokládalo v případě vyhlášení mobilizace a úderu prvosledovcýh jednotek NATO držení prostoru západu čech, sylšel jsem že naše jednotky měly být schopny držet 24hodin prostor do 30km od naší západní hranice proti čemukoly(úder jz se v tomto prostoru nepřepokládal). Michal
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Objekty polního opevnění na naší západní hranici

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 29 srp 2014, 19:22

Informace, které vzpomínáte, jsou do určité míry věrohodné, pokud se týká jejich množství i doby budování, i když začátky spadají i do 50.let.Jejich budování se samozřejmě v nezbytné míře utajovalo, zvl.u objektů nejblíže ke SH. Budovala je vojska s využitím ženijních jednotek. Kromě vlastního vybudování měla svůj nezastupitelný význam i jejich pravidelná údržba, kterou si prováděly útvary, pro které byly objekty předurčeny ( jednalo se o t.zv. jarní a podzimní údržbu objektů polní obrany). Pásmo těchto objektů bylo poněkud širší a asi hlubší, než si představujete. Pro Vaši představu:
1.armáda měla 3 motostřelecké divize v prvním sledu obrany, ty podle úkolu mohly mít ve svém prvním sledu 2 nebo 3 pluky, v druhém sledu zpravidla pluk tankový.Obranné pásmo divize bylo 30x20 km, pluk měl obranný úsek 10x10km.Všechny tyto objekty polní obrany byly překryty vrstvou zeminy. K tomu existovaly velmi jednoduché, ale přesné nákresy, kde se nacházejí a v případě jejich obsazování je obdrželi velitelé praporů od štábu jejich pluku. Udržení určených pásem a úseků záviselo na mnoha okolnostech, z nichž nejdůležitější byl poměr sil, který vyplývá z počtu a kvality útočících vojsk proti témuž v obraně. Tedy snaha udržet bráněné pásmo co nejdéle. Po určitém zastavení útočícího by zpravidla divize prováděly svými druhosledovými pluky protizteče k obnovení svého původního předního okraje obrany. Také armáda by v případě proniknutí protivníka hlouběji provedla druhosledovou divizí protiúder a při prolomení naší obrany na hloubku armád 1.sledu by frontový protiúder byl proveden ještě větší silou- druhosledovou armádou. Vaše představa, že v případě vedení války s použitím JZ by nebyly v záp.části naší republiky nepřítelem použity, je však mylná. To by záleželo ale v plné míře na situaci válčících uskupení na celém evropském válčišti.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků