Jaký byl rozdíl mezi vojenskými a leteckými přidělenci VLP

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Jaký byl rozdíl mezi vojenskými a leteckými přidělenci VLP

Příspěvekod z archivu » 29 srp 2014, 19:13

Dobrý den, pane generále. Ještě bych se Vás rád zeptal na jednu věc týkající se vojenského zpravodajství. Jaký byl rozdíl mezi vojenskými a leteckými přidělenci VLP v zemích NATO a neutrálních státech a státech Varšavské smlouvy? Zatímco v zemích NATO podléhali ZS/GŠ a zabývali se vojenskou špionáží, tak ve státech Varšavské smlouvy by těžko pracovali proti spřátelenému státu. Navíc funkce VLP v zemích Varšavské smlouvy vykonávali často bývalí vysocí představitelé ČSLA. Komu tedy podléhali VLP v socialistických státech a jakou měli náplň činnosti? Děkuji. S hlubokou úctou a přátelským pozdravem Petr Z.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Jaký byl rozdíl mezi vojenskými a leteckými přidělenci V

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 29 srp 2014, 19:23

Samozřejmě, že rozdíl byl zhruba takový, jak se domníváte. Špionáž je samozřejmě slovo výstižné, ale protože ji prováděli VLP naši ve státech NATO a ti zase ve státech VS, tak nebylo vhodné si vzájemně něco vyčítat.
Přijatelnější pro obě strany bylo, že měli získávat analýzou z dostupných sdělovacích i jiných prostředků informace, které doplňovaly ostatní druhy zpravodajské činnosti. V neutrálních státech zase oboustranně prováděno VLP NATO i VS umírněněji, ale opět proti sobě a když to bylo nutné, tak i proti neutrálnímu státu. Těch skutečně neutrálních bylo minimum, pokud i s odstupem doby si řekneme pravdu. Naši VLP podléhali NGŠ (jako celá ZS).
Bohužel v 80. letech došlo k jevu méně příznivému, kdy do funkcí VLP byli často za jakési zásluhy vysíláni i bývalí vysocí představitelé armády. Někdy bylo složité odbourat tento jev i NGŠ, i když se to týkalo VLP v socialistických zemích. V jejich případě to však byla práce více méně reprezentativní. I oni však o závažnějších událostech měli povinnost informovat velení armády. Jako NGŠ jsem měl také povinnost setkávat se kolektivem VLP všech států, kteří byli u nás akreditováni, umožňovat jim návštěvu útvarů, cvičení i jiných akcí několikrát v roce i při slavnostních událostech . Stávalo se občas, ale velmi málo, že jsme museli zcela oficiálně některého z VLP z naší země vypovědět. Vždy to ale bylo reciproční opatření, které následovalo po té, co z jejich země byl vypovězen náš VLP.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků