Případ kdy byli VZS nebo VZP získáni pro rozvědku

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Případ kdy byli VZS nebo VZP získáni pro rozvědku

Příspěvekod z archivu » 29 srp 2014, 19:14

Ve svých přechozích odpovědích jste se krátce zmínil o VKR. Pamatujete si z doby své služby na nějaký případ kdy byli VZS nebo VZP získáni pro rozvědku některého států NATO a předávaly poté informace o ČSLA?Jak byli poté tito lidé řešeni?Děkuji za odpověd Martin Faix
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Případ kdy byli VZS nebo VZP získáni pro rozvědku

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 29 srp 2014, 19:24

Bylo by nenormální tvrdit, že k takovým případům nedocházelo. Při zcela logickém uvažování však nelze zcela vyloučit, že někdo z vojáků VZS mohl cítit nenávist k tehdejšímu režimu, předanou mu zpravidla rodiči. Ponechme stranou, jak dalece to mohlo být prospěšné pro cizí mocnost, když takový voják měl opravdu minimální možnost se k významným informacím dostat.Opravdu si nevzpomínám na řádný případ vojáka základní služby. U vojáků z povolání znám a již jsem odpovídal, že takové případy nastaly. Já si vzpomínám na čtyři (gen Šejna, VLP v USA, VLF ve Francii a důstojník z objektu rtpz na Dyleni). Na tehdejších funkcích jsem případy znal pouze informativně Byly řešeny podle tehdy platných zákonů republiky a v 70- 80 letech se již výrazně nelišili od států Západní Evropy. Zrada byla zradou vždy a téměř všude. U VZP v tom výrazně sehrávala roli jejich kompromitace orgány obranných zpravodajství tam, kde působili, doplněná potom vhodně a výrazně finančními a jinými odměnami na zbytek života. Nemohu však zodpovědět, kolik případných zrádců se nepodařilo odhalit a jistě i takoví mohli existovat.
Někteří civilisté, poslanci FS, se k tomu i veřejně hlásili po listopadu 1989.Byli to však ponejvíce pouze důstojníci v záloze.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků