Názor na alkoholismus vojáků z povolání ČSLA

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Názor na alkoholismus vojáků z povolání ČSLA

Příspěvekod z archivu » 29 srp 2014, 19:14

Vážený pane generále,
již jednou jsem se vás tázal jaký máte názor na alkoholismus vojáků z povolání ČSLA. Dnes bych chtěl vědět váš názor na to, že důstojník byl agentem VKR a donášel na své spolupracovníky, rozhodně neodhaloval agenty cizích rozvědek. Byl to můj nadřízený NŠ npor.S. Dále bych chtěl znát váš názor na následující příběh. Při hodině PŠM, kterou vedl npor.R. se probíraly události roku 1968. R. vyzval k otevřené debatě, na to se nechal zlákat jeden mladý voják a velmi otřevřeně hodnotil tehdejší události. Večer pro něho přišli pracovníci VKR a byl podroben výslechu a výhrůžkám, že za takové názory skončí před prokurátorem. Bylo takové jednání důstojníka v souladu s nějakým morálním kreditem důstojníka? Podotýkám že my, starší vojáci, kteří jsme znali situaci jsme raději mlčeli. Vy jste se ptal, zda ve sboru příslušníci pili alkohol, ano někteří měli problémy s alkoholem, ale ve službě si nedovolil pít ni4001kdo, za to byl okamžitý vyhazov bez náležitostí a vojenský prokurátor. Trošku jsem zaražen vašimi názory na morální úroveň branců. Vy, kteří jste vedli tuto společnost a také vy k nim patříte jste odpovědni za morální úpadek tehdejší společnosti a nechuť mladých mužů jít na vojnu. Kdybych měl popsat, co všecho jsem zažil s vojáky z povolání, tak by tomu asi málokdo věřil. Ještě jednu otázku – proč nastupovali na VZS také několikrát trestaní recidivisté, kteří potom na vojně páchali trestné činy?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Názor na alkoholismus vojáků z povolání ČSLA

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 29 srp 2014, 19:25

Nevím, proč po mně požadujete odpovědi na nějaké konkrétní důstojníky, agenty VKR. Kdybyste třeba uvedl, že to byli v tu dobu moji podřízení, pak by to bylo oprávněné. Vy se i dnes bojíte uvést jejich jméno, třeba i funkci a útvar, u kterého sloužili. Nedivte se, že ani při nejlepší vůli nemám možnost vám odpovědět. A podobně pokračujete o PŠM a npor. R. Já jsem si takhle nepočínal a ani u svých podřízených bych to netrpěl. Oproti vám tedy poskytuji všem čtenářům mých odpovědí údaje o svých začátcích jako poručík v druhé polovině 50. let. Sloužil jsem u 4. tp ve Šternberku v letech 1956-58, ve Vyškově 1958-64, v K. Varech 1967-69 atd. Tedy v letech politicky spíše napjatých a PŠM či podobná politická školení jsem také vedl. Pokud mě náhodou z té doby někdo znáte, odpovězte tazateli, jestli i já jsem si takto počínal. Od vás, pane tazateli, mě ani názory, kterými mě řadíte mezi lidi odpovědné za morální úpadek tehdejší společnosti, příliš nevzrušují. Museli jsme pracovat s lidmi, kteří přicházeli k výkonu vojenskou základní služby po dovršení dospělosti. Kdo a jak vás připravil k jejímu výkonu tak, jak se projevujete i svými dotazy, na to byste měl být schopen odpovědět především vy.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků