Organizační provázanost

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Organizační provázanost

Příspěvekod z archivu » 29 srp 2014, 19:34

Dobrý den pane generále,
vážím si Vás jako fundovaného odborníka na vojenskou problematiku. V osmdesátých letech jsem sloužil u vojsk Protivzdušné obrany státu. Byl to specifický druh zbraně, protože obsahoval, jak pozemní vojsko (PLRV a RTV), tak i stíhací letectvo. Zajímalo by mě, zda jste mi schopen zodpovědět, jaká byla vzájemná podřízenost, nebo organizační provázanost mezi velitelstvím letectva v Praze (velel zřejmě genpor. Jozef Remek, který byl zároveň náměstkem MNO) a velitelstvím PVOS ve Staré Boleslavi (velel genpor. Jar. Matyáš) a popř. pod koho velení PVOS přímo spadalo. Moc bych Vám byl vděčen za fundované vysvětlení této problematiky. Popř. ještě prosím o doplnění, proč byl v roce 1983 jmenovám do funkce velitele PVOS právě gen. Matyáš, který předtím velel 10. LA. Předem Vám děkuji za fundované objasnění této problematiky. Nikde jsem se o ní nedočetl. Jinak Vám přeju vše nejlepší do Nového roku.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Organizační provázanost

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 29 srp 2014, 19:42

Děkuji Vám za ocenění mé osoby, ale prosím o pochopení, že mnohé otázky, které mám zodpovídat, se týkají záležitostí řešených v době, kdy jsem neznal jejich bezprostřední důvody a souvislosti. Protože jste sloužil u vojsk PVO nesdělím Vám asi nic nového, když uvedu, že kromě svého velitelství mělo dvě divize PVOS (Žatec a Brno), v jejichž sestavě se nacházelo jak letectvo, tak útvary a svazky PLRV. Kromě toho do něho spadalo i RTV. V mírové době nebylo vojsko PVO a vojskové letectvo (10. LA) vzájemně podřízeno, spadalo pod Ministra národní obrany prostřednictvím Velitele vojsk PVO a Velitele letectva, kteří v určité době byli i zástupci ministra. To však vůbec neznamenalo, že by neexistovala mezi nimi i potřebná úzká součinnost při plnění bojových úkolů nebo i týlovém, technickém i jiných druzích zabezpečení. Situace by se však měnila s přechodem do válečného stavu.
Jmenování gen. Matyáše do funkce Vám nejsem schopen blíže zdůvodnit. Jako generál letectva měl však své bezprostřední zástupce úměrně úkolům obsazeny i generály, kteří vykonávali před tím funkce v PLRV. Když jsem se stal v prosinci 1989 Ministrem národní obrany, rozhodl jsem zanedlouho zjednodušit způsob řízení a spojil jsem vojskové letectvo i vojsko PVOS pod jednotné velení- Velitelství Letectva a PVOS. Podrobnější vysvětlování by možná bylo méně záživné a zdlouhavé.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků