Cvičení ČSLA

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Cvičení ČSLA

Příspěvekod ondrej » 27 bře 2016, 16:29

Dobrý den pane generále,

chtěl bych se zeptat, jak byly plánovány spojenecká cvičení na našem území. Zajímalo by mě, z jakého plánu cvičení vycházely, kdo rozhodoval nebo nařizoval cvičení ? Dále kdo rozhodoval, jaké útvary se zúčastní a jaký bude námět cvičení ? Probíhaly cvičení častěji s vojsky Střední skupiny SA, než ostatními armádami Varšavské smlouvy ? Děkuji.
ondrej
 
Příspěvky: 7
Registrován: 07 led 2015, 22:24
Blog: View Blog (0)

Re: Cvičení ČSLA

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 30 dub 2016, 14:00

Spojenecká cvičení se plánovala ve štábu spojených ozbrojených sil Varšavské smlouvy. Každý ze zúčatněných k tomu musel dát nejprve svůj souhlas.Některá znich měla určitou periodicitu a každý věděl, že to bude třeba jednou za čtyři roky (třeba OTC Štít) a místo provedení bylo po odsouhlasení rovněž stanovováno.O účasti na cvičeních se samozřejmě vyžadoval souhlas ksždého členského státu. Nepamatuji si, že by se účasti někdo vyhýbal. Bylo samozřejmě respektována třeba změna názoru na účast v akcích VS, což bylo respektováno u Rumunska.Jeho představitelé se zúčastňovali někdy pouze symbolicky několika důstojníky jejich operační skupiny, nebo vůbec.Množství osob a techniky bylo rovněž s předstihem projednáváno a některé účastnické země měly i počty menší, než druzí, ale bylo to jejich rozhodnutí, které předem nahlásily.
Cvičení se Střední skupinou sovětských vojsk se konala pravidelně, střídavě za řízení naší naší nebo sovětské řídící skupiny.Zámysl cvičen zpracoválala srmáda, která cvičení řídila, ale i za účasti strany druhé. Taková taktická cvičení měla název "Družba", základní sestavu tvořila jedna divize se svými posilovými prostředky od každého z účastníků a prováděna byla na našich VVP. s omezeným rozsahem i na civilních komunikacích.Obě divize nikdy nevedly boj proti sobě, a k označení nepřítele si vyváděly zhruba jeden svůj pluk.
Značné množství cvičení, rovněž pravidelně prováděných bylo i u letectva, vojsk PVO, ženistů, spojařů a dalších druhů vojsk.
(omlouvám se za opoždění své odpovědi).
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 811
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron