Zajímá mě Váš názor na dělostřelectvo ČSLA

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Zajímá mě Váš názor na dělostřelectvo ČSLA

Příspěvekod z archivu » 29 srp 2014, 21:56

Pane Generále,
a zcela schválně píšu to slovo s velým "G", jsem rád, že jsem našel tyhle stránky. Sloužil jsem ve Vaší podřízenosti, i když o pár pater níž, a vždycky jsem si Vás vážil. Nezklamal jste mě ani na těchto stránkách a já Vám děkuji.
Položím Vám otázku trochu jinou. Zajímá mě Váš názor na dělostřelectvo ČSLA. Byl jsem dělostřeleckým velitelem řadu let a vím, že dělostřelectvo je tak trochu srdeční záležitost. Jak jste se na dělostřelce ve své podřízenosti díval Vy, z pozice vševojskového velitele?
Přeji Vám pevné zdraví a pžeji Vám, abyste si zachoval svůj životní optimismus, Petr Zámecký
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Zajímá mě Váš názor na dělostřelectvo ČSLA

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 29 srp 2014, 22:10

Pane Zámecký, dík za Vaše slova. Každý ze vševojskových velitelů si musel vážit existence svého i přiděleného dělostřelectva Také já jsem mezi takové patřil. Poznal jsem na mnoha cvičeních jejich ostré střelby, třeba i několika odddílů a dovedl jsem si představit, jak by to usnadnilo postup motostřelcům i tankistům.Trochu mě mrzelo, že modernizace hlavňového dělostřelectva přece jenom zaostávala. Dostačující úroveň měly raketomety GRAD, pozitivní dopad mělo i zavedení DANY do dp divizí, Gvozdik na stupni msp.Trochu zlepšovalo situaci i začlenění D-30. Jako největší nedostatek jsem však spatřoval v nezavedení systémů ke zjišťování a ničení odporů v jejich ohniscích. To vedlo k praktikování starých, ještě z doby 2. světové války používaných způsobů ničení dvojitým či trojitým palebným valem. Jaká byla potom spotřeba střeliva, to víte jistě lépe než já. Ale v žádném případě se nejednalo o nějaké zanedbání či chybu dělostřelců. Prostě i tehdy nebylo na modernizaci v potřebném rozsahu dostatek financí. Raketové vojsko ve vaší organizační struktůře na tom bylo lépe ( TR Točka i OTR OKA).
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků