"Proč bych měl mlčet..." a "Na rovinu."

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

"Proč bych měl mlčet..." a "Na rovinu."

Příspěvekod z archivu » 29 srp 2014, 16:59

Vážený pane generále,
sice trošku se zpožděním, ale přece se ke mně dostaly Vaše knížky "Proč bych měl mlčet..." a "Na rovinu." Se zájmem jsem si obě knížky přečetl a jsem moc rád, že se pro roce 1989 objevilo alespoň pár objektivních názorů na ČSLA. V knížkách jste také naťukl pojem profesionalizace a zrušení Základní vojenské služby, kter- s profesionalizací úzce souvisí. Jak tyto kroky vnímáte dnes? Myslíte si, že profesionalizace je dobrý krok? Profesionalizace armády je téma mojí závěrečné práce a proto si budu cenit každého názoru opravdu zasvěceného člověka a podle mě jste jeden z nejpovolanějších. Mnohokrát děkuji.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: "Proč bych měl mlčet..." a "Na rovinu."

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 29 srp 2014, 17:08

V poslední své šesté knížce ( „Teď když máme, co mnozí chtěli“- květen 2008) se rovněž zmiňuji o profesionalizaci a dokonce popisuji i možnou variantu, jak ji uskutečnit, kterou jsem zveřejnil už v roce 1990. Nepovažuji ji za příliš dokonalou, pouze také možnou. V tu dobu pouze ekonomicky nejsilnější státy si profesionalizaci mohli dovolit (ale ani SRN a Francie profesionální armádu neměly).
Veškeré zdokonalování vojenské výzbroje a techniky samozřejmě vyžaduje i vysoce kvalifikovanou obsluhu. U nás uskutečněná profesionalizace byla možná, ale svojí rychlostí i poněkud opomíjela další souvislosti (trochu jako závody mezi ČSSD- Gross a ODS- Nečas o získání voličů z řad mladé populace zrušením základní vojenské služby). Pro profesionalizaci může být oprávněně uváděna i zásadní změna v otázkách nového pojetí evropské bezpečnosti.
Nikdo však pořádně ani nevěděl, jaké požadavky na naší armádu bude mít NATO, jak veliká by měla být, co bude tedy jejím hlavním úkolem.
Já jsem v tu dobu usuzoval, že 60 tisíc vojáků z povolání, důstojníků i praporčíků, by bylo solidním základem jejího profesionálního jádra. Svoji významnou úlohu po nezbytných, drobných organizačních změnách by si ponechalo existující vojenské školství. Ponechat na nezbytnou dobu základní vojenskou službu na nejjednodušší funkce v armádě, zkrátit ji až na 3 měsíce a dosáhnout asi v roce 1995 poloprofesionalizace. Řešit při tom i způsob tvorby záloh. Ve státní službě (zvl. přijímáním k policii, hasičům, vězeňské službě atd) zvýhodňovat především ty, kteří by vcelku iniciativně nastoupili k výkonu vojenské základní služby a mají středoškolské vzdělání Kalkuloval jsem se zvýšením rozpočtu pro armádu asi o 2,5 miliardy ročně.
Současné předurčení AČR, především jako expedičních jednotek k působení téměř ve všech světadílech, s ní vzhledem k jejím počtům sňalo povinnost k obraně republiky (což zatím nehrozí a plnilo by NATO). I když úkol je kryt neustálým zdůrazňováním nebezpečí terorizmu či nezbytností nastolovat demokracii tam, kde dosud není, vzniká určité nepochopení její úlohy našimi občany.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků