Slavomír Frčka

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Slavomír Frčka

Příspěvekod z archivu » 29 srp 2014, 17:17

Dobrý deň generál.
Vo svojej knihe, ktorej časť textu je publikovaná aj na stránkach www.csla.cz pod odkazom na Delostrelecké a raketové vojsko píšete nasledovné: "Modernizace dělostřelectva v sedmdesátých a osmdesátých letech se nejvýrazněji projevila ve vyzbrojení motostřeleckých pluků oddílem samohybných houf nic ráže 122 mm sovětské výroby typu GVOZDIKA, dále v přezbrojení dělostřeleckých pluků vševojskových divizí samohybnými houfnicemi 152 mm československé výroby DANA a raketometných oddílů raketomety 130 mm GRÁD sovětské výroby, modernizované navíc čs. konstruktéry o samonabíjecí zařízení. Dělostřelecká divize ZVO (tedy Čs. frontu), pro ilustraci, měla pět brigád po 54 hlavních, převážně již vzpomenutých samohybných houfnic DANA a ra-ketometů GRÁD. Její palebná síla byla umocněna i atomovými samohybnými houfnicemi 203 mm 2S7 a samohybnými minomety 240mm2S4.
Dovolil by som si urobiť malé opravy vo vašom texte. 130 mm raketomet bol len na podvozku Pragy V3S a zavedený do výzbroje CSLA ešte v 50 rokoch. Sovietske raketomety GRAD mali kaliber 122 mm. Novy raketomet RM-70 mal teda kaliber 122 mm na podvozku Tatry.
2S7 PION nie je samohybná húfnica ale samohybný 203mm kanón. Húfnice máju iné parametre hlavne a balistiky. 2S4 TULPAN je samohybný 240 mm mínomet.
Prepáčte mi že som si dovolil vás poopraviť, ale k tej precíznosti som bol vyškolený práve počas VZS u delostrelcov na Šumave. A tým jednoduchým slovom generál som vás oslovoval vždy keď sme sa stretli na útvare....
S pozdravom Slavomír Frčka
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Slavomír Frčka

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 29 srp 2014, 17:26

Vážený pane Frčko, upřímný dík za Vaše upozornění na mé nesprávné údaje o RM- 70 a 2S7. Je to samozřejmě jednoznačně moje vina. Ozvali se mi hned po jejím vydání někteří čtenáři a podobně jako Vám, jsem jim poděkoval a omluvil se. Navíc jsem uvedl některé nepřesnosti i u prostředků PVO. Nemá smysl zdůvodňovat, jak vše vzniklo. Pouze jsem nenašel způsob, jak případně chyby odstranit.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků