Rekreace generálů

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Rekreace generálů

Příspěvekod z archivu » 29 srp 2014, 17:20

Pane generále,
jak to bylo se zahraničními rekreacemi generálů a vysokých důstojníků ČSLA v sedmedsátých a osmesátých létech ? Jezdili na výměnně rekreační pobyty např. na Kubu, do Alžírska, do Sýrie a do jiných - na tehdejší poměry pro ostatní běžné občany - "exotických" zemí ?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Rekreace generálů

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 29 srp 2014, 17:29

Takové rekreace skutečně existovaly a přidělovalo je MNO. Byly to vlastně rekreace výměnné. To znamenalo, že ze zemí, o kterých se zmiňujete, byla nabídnuta asi pro pět manželských párů za rok rekreace u nás a obdobně, pro stejný počet našich vojáků z povolání a jejich manželek rekreace ve zmíněných zemích. Vzhledem k malému množství takových příležitostí to byla vlastně jakási odměna za vykonanou práci pro vybraného vojáka z povolání, na jehož hodnocení se podíleli i všechny jemu nadřízené stupně velení. Taková rekreace nebyla vůbec zdarma, ale v porovnání s tehdejšími cenami cestovní kanceláře ČEDOK, byla výhodná a asi o čtvrtinu (můj odhad) lacinější.
Já jsem takovou možnost měl jako velitel divize v r. 1979. Zároveň s přidělením poukazu jsem se zanedlouho dozvěděl, že divize bude prověřována orgány MNO. Na přidělenou rekreaci do Alžíru jsem se proto rozhodl odjet až po skončené závěrečné prověrce, což bylo asi v druhé polovině termínu. Žádnou slevu jsem samozřejmě nepožadoval. Už v tu dobu jsem tam potkával české turisty a nebylo jich zrovna málo! Podruhé jsem stejnou nabídku dostal jako velitel armády na Kubu. Asi za 4 roky.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků