PLdvK vz.53/59

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

PLdvK vz.53/59

Příspěvekod z archivu » 29 srp 2014, 17:35

Dobrý den.
Po rozhovoru z jením bývalým vojákem čsla jsem získal informaci, že za války ve Větnamu ČSLA poskytla cca 18 kompletu 30mm protiletadlový dvojkanón (PLdvK)vz.53/59 - Ještěrka.
Včetně vícviku na místě vojáky ČSLA. Mužete mi tuto informaci potvrdit a nebo vyvrátit.
Mělo to být v roce 197O.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: PLdvK vz.53/59

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 29 srp 2014, 17:42

Poskytování jakékoliv vojenské pomoci nebylo záležitostí ČSLA, ale vždy vlády. Konkrétně vzpomínaný případ nemohu z vlastní praxe potvrdit. Jsem však přesvědčen, že tehdejší naše vláda nepochybně souhlas k poskytnutí takové pomoci dala a uložila velení armády ji realizovat. A to nejenom do Vietnamu, ale i do ostatních spřátelených států, zvláště těch, které vedly národněosvobozenecký boj. Já i dnes s takovým postupem dodatečně vyjadřuji souhlas. Kdybyste měl pochybnosti o mém tvrzení, tak se přesvědčte, koho dnes podporují USA, mnohé ostatní státy NATO, včetně naší ČR.
Dovolte mi ještě připomenout, že přes naši podporu bylo zabito 3 miliony vietnamských občanů a pouze 57 tisíc vojáků USA. A to nemluvím o tom, co tam USA měly co pohledávat.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků