Vojenské letectvo

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Vojenské letectvo

Příspěvekod z archivu » 29 srp 2014, 17:36

Pane Generále.
Jsem velkým příznivcem vojenského letectví a všeho co se tohoto tématu týká. Proto se Vás ptám na Váš názor na vývoj našeho vojenského letectva po roce 1993. Dále by byl velmi zajímavý Váš pohled na současné letectvo armády české republiky jeho možnosti součinosti s pozemním vojskem a celkovou způsobilost a dostatečnost k obraně území státu .Popřípadě kterým směrem a v jakém časovém horizontu by se mělo vojenské letectvo ubírat.
Děkuji za odpověď.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Vojenské letectvo

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 29 srp 2014, 17:43

Nemohu a ani se nechci považovat za nějakého znalce našeho vojenského letectví v době, kdy jsem už nebyl ani v aktivní službě. Modernizace našeho letectví byla samozřejmě nezbytná při tak úžasném rozvoji vojenské techniky. Nemusela však být tak ukvapená. Můj názor z doby dřívější byl takový, že sovětská letecká technika byla u nás na solidní úrovni a plně zabezpečovala úkoly ČSLA, včetně jejího počtu. Mig-29 byla znatelná a nezbytná modernizace pro obranu vzdušného prostoru, SU-25 spolehlivé pro významnou podporu pozemních vojsk, L-29 a 39 nezbytné pro výcvik pilotů. L-39Z potřebné pro posílení podpory boje pozemních sil, i když více se jednalo o podporu našeho leteckého průmyslu. Za nejpotřebnější jsem považoval nákup SU-27, ale nebyly finanční prostředky.
Výměna Mig- 29 s Polskem za vrtulníky byla hrubou chybou, jako i odmítnutí 23 ks Mig 29, už westernizovaných po NLA NDR Spolkovou republikou Německo. Jediný důvod politiků v té době byla přímo nenávist ke všemu sovětskému. Slováci se svými 10 Migy- 29 zvolili lepší postup. Za dluh SSSR si zabezpečili nezbytné generální opravy i dodávku náhradních dílů do roku 2015.
Pronájem Gripenů byla méně vhodná volba modernizace, samotný letoun je skutečně moderní, ale nebyl prověřen v žádné lokální válce a ty státy, které si ho vybraly, patří k těm, kterým další varianty neposkytovaly větší záruky v nezbytné modernizaci. Obávám se, že další vývoj i časový horizont nám budou nabídnuty tak, že nebudeme mít ani jinou variantu. Jedním z hlavních argumentů bude i tvrzení aliance, že v případě nezbytnosti náš vzdušný prostor bude jimi zabezpečen.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků