Diskuze na Aktualne.cz

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Diskuze na Aktualne.cz

Příspěvekod z archivu » 03 zář 2014, 18:56

Vážený pan generále, toto je jeden příspěvek z jedné diskuze na Aktualne.cz, kde se diskuzuje o ZVS. Autor níže uvedeného příspěvku tvrdí, že byl řidičem u vyšetřovatelů, že tyto události jsou pravdivé. Já si osobně myslím, že se jedná o z větší části o nějaké nesmysly. Vím o několika MÚ, jedné závážné jsem byl i přítomen. Četl jsem v Kriminalistickém sborníku o případu, kdy voják z povolání zastřelil Sa vz.61 nějaké občany, to je nepochybně pravda. Můžete se laskvě vyjádřit k pravděpodobnosti uvedených případů?

Nechci Vám kazit iluze, ale druhým rokem jsem sloužil jako řidič, který vozil vyšetřovací týmy k mimořádným událostem a dostal jsem se občas k nějakým protokolům. Byla spousta obyčejných nehod, ale byla i spousta událostí, které se nedaly jinak nazvat, než popravou. A nejednou i hromadnou.
Třeba když klučina začal při ostrých nočních střelbách sypat munici z rychlopalného kanónu do polní kuchyně a přilehlé lampasácké jídelny, místo na na osvětlený terč.
Anebo když se bažanti museli plížit pod ostrou střelbou z lehkého kulometu.
Anebo když někdo přidrátoval veliteli pluku pod jeho služební auto odjištěný granát.
Anebo když bažant odešel ze stráže u zbrojního skladu a své tři mazáky napálil na rotě do břicha.
Anebo když dozorčího útvaru vojáci kopali po schodech dolů z třetího patra na buzerák a tam na něj položili rozpálená kamna.
Chodil jsem tenkrát pořád ve vycházkové uniformě a v polobotkách, četl jsem pět, šest, i deset knížek týdně, co druhou sobotu jsem byl na taneční zábavě (služebně), párkrát jsem zdrhnul i do divadla, ale nevzpomínám na tu dobu rád.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Diskuze na Aktualne.cz

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 03 zář 2014, 19:02

Všude, kde jsou mladí lidé, docházelo a dochází někdy k méně pochopitelným událostem. Existovalo i šikanování, proti kterému jsme opravdu tvrdě bojovali. Z případů, které autor uvedl, si na žádný podobný nevzpomínám. Že ani ČSLA nebyla ušetřena hrůzných, tragických událostí, to mohu uvést alespoň na dvou případech.Asi v r. 1981 zběhl ze služby pom.doz. roty od motodtřeleckého pluku z Boru u Tachova vojín Bugár, odcizil z rotního skladu samopal i náboje a v nedaleké restauraci Kadrnožka zastřelil 4 zaměstnance, kteří v pozdních večerních hodinách končili provoz. Ukradl auto a teprve druhý den odpoledne byl dopaden příslušníky SNB na okraji Plzně a spáchal sebevraždu. Neméně otřesná událost se stala u motostřeleckého pluku v Mikulově asi v r. 80, kdy ve večerních hodinách jeden podporučík- voják z povolání, v silné opilosti zastřelil dva vojáky. Pro úplnost uvádím, že byl odsouzen k trestu smrti.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků