Dvojí řízení Vojenské kontrarozvědky VKR

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Dvojí řízení Vojenské kontrarozvědky VKR

Příspěvekod z archivu » 29 srp 2014, 17:39

Dobrý den, pane generále. Zaujal mi Váš článek o dvojím řízení Vojenské kontrarozvědky VKR. Je zcela nepochybné, že VKR jste řidil od 1.4.1990 po jejím podřízení FMO. Dříve však VKR podléhala FMV a byla součástí Státní bezpečnosti jako její III.správa SNB. Odbor vyšetřování ve VKR byl součástí Správy vyšetřování StB. Náčelníka VKR jmenoval ministr vnitra a byl podřízen náměstku ministra vnitra. Důstojníci VKR chodili hlavně v civilu a měli služební průkazy příslušníků SNB. Jejich řízení a kontrola bylo v kompetenci FMV. Velení ČSLA jim ukládalo úkoly jen v rámci zajištění přesunu vojsk a vojenských cvičení, ale s vědomím vyššího stupně po linii VKR. Rád bych se Vás zeptal v čem spočívala dvojí podřízenost VKR FMV a FMNO? Děkuji.(Osobně považuji zveřejnění Vaší údajné spolupráce s VKR za účelové a nesmyslné. Jako náčelník GŠ ČSLA jste byl ve služebním styku s náměstkem ministra vnitra, tedy s 4882tím, kdo VKR řídil). S hlubokou úctou a přátelským pozdravem Petr Z.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Dvojí řízení Vojenské kontrarozvědky VKR

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 29 srp 2014, 17:45

Když dovolíte, budu stručný, i když Váš dotaz by potřeboval širšího vysvětlení. Bez nějakých důkazů bych řekl, že VKR jsem řídil již o něco dříve.Nemáte také zcela pravdu v tom, že VKR dostávala úkoly od armády jenom při zajišťování přesunů vojsk nebo při cvičeních.Měli jsme v armádě své zpavodajské jednotky a útvary, které nebyly netečné k provádění intenzivní špionáže proti armádě.. Takové informace jsme si vzájemně předávali a nikdy jsem se nesetkal s výhradami, že by VKR naše požadavky či upozornění ignorovala. Mohl bych Vám uvést mnohé příklady této spolupráce našich orgánů, ať jsem byl NŠ divize, či velitelem armády nebo okruhu, o vyšších funkcích nemluvě. I při dvojí podřízenosti jsme byli orgány VKR plně respektováni a příslušní funkcionáři nám zcela vojensky sdělovali výsledky našich požadavků. Dvojí podřízenost mohla mít třeba i jiný důvod, než ten, který uvedu. Jejich práce vyžadovala opravdu speciální přístup, který je charakteristický pro všechny kontrarozvědné orgány na světě. Proto existovaly a existují dodnes a svými nezbytnými metodami, ( které však dnešními " znalci" u naší VKR jsou označovány jako zločinné) plní úkoly, pro které jsou předurčeny.Pro dvojí podřízenost byla asi důvodem i nutná součinnost civilní rozvědky a kontrarozvědky, (řízené FMV) s VKR a utajení jejich činnosti před případným prozrazením.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků