OT BRDM2-rch

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

OT BRDM2-rch

Příspěvekod z archivu » 29 srp 2014, 17:40

Dobrý den pane generále
chtěl bych se zeptat ,kdo byl ve Vaší době asi nejlepší kapacitou na výcvik a použití chemického vojska v ČSLA a jestli se např.taktika užití průzkumných OT BRDM2-rch tvořila v Čechách nebo se to přejímalo podle ruského vzoru ?
Děkuji J.Cimbálník
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: OT BRDM2-rch

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 29 srp 2014, 17:47

Těžko se mi odpovídá proto, že naše chemické vojsko mělo vysokou úroveň připravenosti a nemuselo být ani příliš sledováno námi, vševojskovými veliteli. Při mých osobních kontrolách na jejich cvičeních jsem vysoce cenil bezpečnost, důslednost a k tomu samozřejmě i nejmodernější poznatky těch, kteří vedli výcvik s ostrými chemickými i radioaktivními látkami. Vybavuje se mi třeba plk. Pavel Marcinko, od velitele čety rchpz, pře NCHV divize, armády i ZVO (voj. službu končil asi v r.1996). Ale i další čelní představitelé, jako gen. Josef Černý i velitelé Liberecké chemické brigády.
Příliš se nyní nepřiznává, že v tom je založen i úspěch současných chemických útvarů AČR, vysoce hodnocený i představiteli NATO. Hodí se i připomenout význam Výzkumného chemického pracoviště při VA-AZ Brno i činnosti na VVŠ pozemního vojska ve Vyškově (omlouvám se za nepřesné názvy institucí, které vzpomínám).
Veškeré poznatky při nově zaváděné sovětské chemické technice do ČSLA se samozřejmě opíraly o jejich zkušenosti, tedy i u OT BRDM 2 rch. Předností našich chemiků však byla rychlost a nápaditost při jejím zdokonalování, kterou tehdy oceňovali nejen sami sověti, ale chemici z ostatních členských států VS.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků