Náčelníci generálních štábů zemí Varšavské smlouvy

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Náčelníci generálních štábů zemí Varšavské smlouvy

Příspěvekod z archivu » 03 zář 2014, 20:21

Dobrý den pane generále,

moc Vám děkuji za Vaši odpověď. Jsem spokojen a Vaše informace mi postačuje. Rád přijímám Vaši nabídku k další diskusi. Na historii je velice zajímavé to, že se neustále v různých časech a vývojových proměnách opakuje. Hodně věcí je podobných již od dob starého Říma. Proto se jí tak rád, i když přiznávám, že někdy možná až přehnaně zabývám. Mám pro Vás zajímavý dotaz týkající se náčelníků generálních štábů jednotlivých armád Varšavské smlouvy zemí Východní Evropy z doby Vašeho působení ve funkci NGŠ v letech 1987 až 1989 a poté ministra obrany v letech 1989 až 1990. U nich je zajímavé sledovat jejich rozdílné osudy. Proto se tentokrát zaměřím na generalitu ostatních zemí Varšavské smlouvy. Rád bych se Vás blíže zeptal na jednotlivé náčelníky generálních štábů, kteří jsou uvedeni ve Vaší první knize z roku 1991 Proč bych měl mlčet a také na ministry obrany z roku 1990, kteří jsou uvedeni ve Vaší druhé knize Na rovinu.

V Polsku byl náčelníkem generálního štábu PLA v letech 1983 až 1990 generál zbraní Józef Užycki, zřejmě blízký spolupracovník polského prezidenta generála Wojciecha Jaruzelského. Ve Východním Německu NDR byl v letech 1979 až 1989 náčelníkem hlavního štábu NVA genplk. Fritz Streletz, který byl později odsouzen k výkonu trestu do vězení za vydání rozkazů ke střelbě u Berlínské zdi. V NDR Pohraniční vojska podléhala armádě a ministerstvu národní obrany. Navíc je málo známé, že v NDR byla profesionální armáda z důvodu velice problematické situace v případě vypuknutí válečného konfliktu a následného boje "Němců proti Němcům". Přesto byla právě NVA NDR hodnocena jako jedna z nejspolehlivějších spojeneckých armád VS. V Rumunsku, které bylo poměrně nezávislé na sovětském vojenském a politickém velení byl v letech 1986 až 1989 náčelníkem generálního štábu rumunské armády genmjr. Stefan Guše, který byl díky tragickým událostem v prosinci 1989 odvolán z funkce. V Bulharsku byl náčelníkem generálního štábu BLA genplk. Semerdžijev, který se stal v prosinci 1989 bulharským ministrem vnitra. V Maďarsku byl náčelníkem generálního štábu MLA genplk. Paczek. Můžete pane generále uvést alespoň stručnou charakteristiku uvedených náčelníků generálních štábu jednotlivých zemí ?

Druhá část dotazu směřuje na ministry obrany zemí Varšavské smlouvy, kteří byli v roce 1990 tak jako Vy v generálských hodnostech. Tehdy již nastupoval trend, kdy se ministry obrany stávali civilisté (NDR a Maďarsko). V roce 1990 jste se zřejmě setkal hlavně s ministry obrany sousedních zemí a proto se zaměřím na ně. V Polsku byl ministrem národní obrany v letech 1983 až 1990 arm.gen. Florian Siwicki, blízký spolupracovník polského prezidenta generála Wojciecha Jaruzelského. Nahradil ho víceadmirál Piotr Kolodziejczyk, který byl ve funkci v letech 1990 až 1991 a poté ve výslužbě v letech 1993 až 1994. V NDR byl ministrem národní obrany v letech 1989 až 1990 krátce admirál Theodor Hoffmann. V Maďarsku byl ministrem obrany v letech 1985 až 1990 genplk. Ferenc Karpáti, který ještě 22.listopadu 1989 navštívil Prahu a jednal s tehdejším ministrem národní obrany ČSSR arm. gen. Milánem Václavíkem. Také v Maďarsku byla po tragických událostech z roku 1956 poloprofesionální armáda, ale nebyla na rozdíl od armády NDR příliš dobře hodnocena. Můžete pane generále také stručně charakterizovat uvedené ministry obrany v generálských hodnostech ?

Děkuji.

Historik
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Náčelníci generálních štábů zemí Varšavské smlouvy

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 03 zář 2014, 20:31

Ochotně odpovídám nejen Vám, ale i všem ostatním, kteří se dotazují. Prosím ale, abyste moji poslední odpověď pro Vás nebral ve smyslu, že nemám co dělat, tak toužím stále jen po dotazech. Zcela seriózně také upozorňuji, že relativně krátká doba ve funkci NGŠ i MNO (MO) mi ani neumožnila nějak dokonale poznat své protějšky a dávat jim "nálepky" pro historiky. Doba 1987-1990 měla bezpochyby své zvláštnosti a funkcionáři, na které se ptáte, vykonávali své funkce většinou mnoho let před tím a proto nemusím mít na ně správný názor. Naše setkání měla svá pravidla, téměř každý rok hodnocení či obnova dříve podepsaného dohovoru o spolupráci, střídavě u nás nebo u nich. Potom byla samozřejmě i společná jednání, organizovaná z iniciativy NGŠ OS SSSR, NŠ SOS, zasedání PPV VS i setkání na velkých vojenských cvičeních.Za krátkou dobu ve funkci si nepamatuji, že by mezi námi docházelo k nějakým zásadním rozporům. To vůbec neznamená, že bychom na projednávané otázky neměli různé názory.

Polského NGŠ Užyckého jsem si vážil proto, že byl vstřícný, znalý problematiky své práce, snad bych očekával větší důraznost při projednávání otázek, které plně neodpovídaly některým požadavkům ostatních účastníků VS, kromě OS SSSR. Náčelník Hl. štábu NLA Fritz Streletz- zkušený, dobrý kamarád, nepodceňoval ostatní, ani mě jako eléva ve funkci NGŠ. Znám některé skutečnosti, za které byl vězněn po roce 89. Kdyby naše PS, po určité krátké době, nebyla znovu vrácena pod FMV, tak bych také asi i já byl tehdy zavřen. Proto mu to nemám vůbec za zlé. Vzpomínáte u některých členských států VS, tedy i v NLA NDR, že byla profesionální armádou, což mi není známo. Na cvičeních tvořili většinu vojáci základní služby. Jejich armádu jsem také pokládal za velmi spolehlivou a dobře vycvičenou i vyzbrojenou. S NGŠ rumunské armády gen.Gušem jsem se setkal pouze jednou, choval se vstřícně a nezakrýval vůbec složitosti svého postavení, plné drobných i zásadních rozporů s VS. Mně se zdál vůči VS sám vstřícný. Jinak ho při jednáních zastupoval obvykle ZNGŠ. Že byl odvolán z funkce po r.89 mě neudivuje. Vy si myslíte, že neexistovaly obdobné snahy po mém odvolání z funkce NGŠ? Bulharský NGŠ gen. Semerdžijev se snažil být vždy jakýmsi hlavním z nás všech. Jeho názory vyplývaly snad z nejdelší doby ve funkci NGŠ, já jsem ho příliš neuznával, pouze někdy jsem měl trochu jiné názory na řešení a to jsem nezakrýval.NGŠ MLA gen Paczek mi byl nejsympatičtější. Přátelský, neměnící často své názory, dnes hodnotím i jakýsi jeho předstih v myšlení pro pozdější vývoj politických událostí.Občas zásadně a správně nesouhlasil s připraveným scénářem zasedání.

S ministry obrany bude moje hodnocení obdobné a možná ještě méně věrohodné než u NGŠ. Siwický- solidní, názorově přístupný. S Kolodziejczykem jedenkrát setkání v Praze při jeho oficiální návštěvě, dojem nadmíru solidní, považoval jsem ho, podobně jako sebe, za dočasné řešení při vzniklé politické situaci. Z NDR jsem poznal více oficiálního ministra obrany a odzbrojení (možná nepřesně uvádím), civilistu Eppelmanna (myslím, že máte také nepřený údaj o obsazení této funkce), dobrý, lidský, s náboženskou vstřícností, když jsem ho doprovázel na letiště, tak mi děkoval a těšil se na shledání. Když jsem mu řekl, že budu nejspíše již odvolán, tak se rozplakal. Potkali jsem se ale ještě jednou, asi v červnu 90 v Berlině na zasedání PPV států VS.V doprovodu v Praze byl i admirál Hoffmann, podle mně jeho přítomnost čistě formální, blíže jsem ho nepoznal. Z MO NDR jsem si nejvíce vážil gen.Kesslera, který byl odsouzen právě s Fritzem Streletzem ke 4. letům vězení.Asi v r. 1996, kdy mu byl trest přerušen a povoleno léčení, byl u nás v lázních. Dozvěděl jsem se mnoho zajímavých skutečností z let 89-90. S maďarským MO Lájošem Führem jsem se setkal při jeho oficiální návštěvě v Bratislavě. Dojem z jeho návštěvy solidní, nevoják, neznalý tedy problematiky vojenské, skromný v jednání. Na ministra Karpatiho si příliš nevzpomínám, ani na jeho návštěvu u MNO gen. Václavíka. Není mi rovněž známa poloprofesionální armáda MLR. Možná, že při 60 tisících vojácích z povolání ČSLA, by nás někdo také mohl považovat za poloprofesionální.

Takže jsem Vám pouze popsal své dojmy a názory. Uvědomte si, že nevlastním žádný osobní archiv. Nějaké fotografie ze setkání s funkcionáři, na které jste se ptal, ještě snad mám, i když většinu jsem jich už rozdal zájemcům.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků