Doplněk k tvrzením v knize generála Zachariáše

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Doplněk k tvrzením v knize generála Zachariáše

Příspěvekod z archivu » 03 zář 2014, 20:34

Dobrý den pane generále,

předně Vám moc děkuji za všechny Vaše odpovědi na vojenské představitele ostatních států Varšavské smlouvy. Byla to zajímavá série a jsem rád, že jste to vzal někdy i s humorem. Tentokrát na Vás nemám přímý dotaz, ale chtěl bych ještě doplnit své poznatky k tvrzením generála Mojmíra Zachariáše v jeho knize Příběh vojáka. Tato fakta jsou poměrně zajímavá a ve zjevném rozporu s jeho tvrzeními v této knize.

1. Generál Zachariáš uvedl, že neměl po 17.11.1989 žádné informace o tom, co se děje v Praze a první informace se dozvěděl až na velitelském shromáždění u ministra národní obrany arm.gen. Milána Václavíka ze dne 23.11.1989. K tomu uvedu poznámky NŠ - 1. ZV 1. A ZVO v Příbrami genmjr. Ivana Halvy, který se také zúčastnil tohoto shromáždění u MNO. Ten si k vystoupení velitele ZVO genpor. Zachariáše na tomto shromáždění zapsal: generál Zachariáš uvedl, že absolventi VKVŠ myslí stejně jako demonstranti a kritizoval televizi, tisk a Mohoritu. K tomu doplňuji, že v té době Čs. televize již vysílala přímé záběry z demonstrací včetně požadavků vystupujících a dostala se tím do sporu se zájmy tehdejšího politického vedení. Tisk, zejména tehdejší deníky Lidová demokracie, Svobodné slovo a Mladá fronta v té době již také psal v rozporu se zájmy tehdejšího politického vedení a Vasil Mohorita byl předseda ÚV SSM, který na demonstracích podpořil požadavky stávkujících studentů. Toto vystoupení generála Zachariáše vůbec neodpovídá tomu, že by "nevěděl" co se děje.

2. Generál Zachariáš uvedl, že odmítl vyhlásit pohotovost pro jemu podřízená vojska. K tomu doplňuji, že generál Zachariáš ještě tentýž den 23.11.1989 po velitelském shromáždění u MNO v Praze, shromáždil u ZVO v Táboře ve 20.00 hod. celé operační oddělení, kde jako velitel ZVO seznámil štáb s úkolem ministra Václavíka a vydal pokyny pro prověrku vyčleněných sil a prostředků a vydal pokyn pro vytvoření operačních skupin řízení MBO. Takže prověrku pro připravenost a pohotovost vyčleněných sil vyhlásil neprodleně po návratu z MNO.

3. Generál Zachariáš uvedl, že odmítl podpořit tehdejšího ministra národní obrany arm.gen. Milána Václavíka. K tomu doplňuji, že po jeho jednání s představiteli Občanského fóra v Táboře 27.11.1989, dne 30.11.1989 jemu podřízení velitelé divizí 1.td Slaný plk. Zdeněk Zbytek a 3.msd Kroměříž genmjr. Ivan Todavčič začali u svých podřízených zajišťovat rezoluce na podporu generála Václavíka. Hned druhý den 1.12.1989 přijel na MNO zástupce velitele ZVO genmjr. Josef Kylar (o kterém se generál Zachariáš v knize vyjadřuje jako o jemu blízkém člověku) a vystoupil zde s požadavkem, aby ministr Václavík zůstal ve funkci. Hned poté tentýž den odjela jedna delegace vedená generálem Kylarem na jednání s předsedou federální vlády a druhá delegace vedená plk. Zdeňkem Zbytkem odjela na sjezd JZD v Praze, na jednání s novým generálním tajemníkem ÚV KSČ, kdy obě delegace vyjádřily plnou podporu ministru Václavíkovi, aby zůstal ve své funkci. Lze si jen těžko představit, že by se tyto aktivity odehrály bez vědomí a souhlasu jejich přímého nadřízeného velitele ZVO generála Zachariáše.

4. K přidělení bytu generálu Václavíkovi po jeho odchodu z funkce ministra v Táboře lze uvést, že právě zde generál Václavík sloužil 10 let jako NŠ 1.ZV ZVO a měl zde přidělený vojenský byt. Takže je celkem logické, že generál Václavík jako voják z povolání měl tehdy stále nárok na přidělení vojenského bytu. Hledat v tom nějaký význam a přikládat si nějaké "zásluhy" asi také není úplně na místě.

Nezlobte se pane generále, že prostřednictvím těchto stránek uvádím tyto podrobnosti, ale domnívám se, že je dobré uvést tato fakta, která svědčí o pravém opaku toho co uvádí generál Zachariáš. Tímto bych celou kapitolu kolem generála Zachariáše již uzavřel.

Děkuji.

Historik
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Doplněk k tvrzením v knize generála Zachariáše

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 03 zář 2014, 20:39

1) Zrovna před odpovědi Vám jsem vysvětloval velmi stručně svůj názor na osobu gen. Zachariáše jinému tazateli fóra. Píši i proč se mi těžko o něm hovoří. Máte samozřejmě neobvykle podrobné údaje o počínání generálů i velitelů na rúzných stupních velení v listopadových dnech roku 1989, protože byly zveřejňovány hned v průběhu 90.let z dochovaných záznamů. Gen. Zachariáš samozřejmě neuvádí pravdu a snad postačí, abych Vám řekl, že jsem měl jako NGŠ dobrý přehled o čínnosti u podřízených a nikdo se nemohl domnívat, že může dělat vše, co bude chtít. Gen. Zachariáš, aby se zavděčil později novému politickému vedení státu, byl ochoten dělat mnoho věcí, ale mnoho si také dodatečně vymýšlel.Rozporuplnost jeho činnosti můžete opravdu konfrontovat s jeho názory a poznatky jeho podřízených.

2) Kdyby si myslel jako velitel ZVO, že bude o zásadních opatřeních rozhodovat jak on bude chtít, tak Vás ubezpečuji (a sobě tím možná škodím!), že by dlouho velitelem ZVO nebyl.A opět můžete vidět rozpory v tom, co chtěl dělat a co nakonec udělal.

3) Jednání, které proběhlo s představiteli OF v Táboře (asi 27.listopadu) s M. Kocábem a bezvýznamným tehdy Václavem Klausem, mělo také ze strany velení, tedy i gen. Zachariáše, přece jenom jiný průběh, než sám píše.Jednání generálů a vyšších důstojníků na podporu setrvání ve funkci MNO gen. Václavíka se opravdu živelně uskutečnilo. Já jsem se s účastníky v důsledku plnění svých funkčních povinností nesetkal. Jejich snahu jsem však považoval za trochu zbytečnou. Ale přiznávám, že jako NGŠ-1.ZMNO jsem neměl žádné výhrady vůči jejich počínání a setrvání ministra Václavíka jsem rovněž podporoval. Generál Zachariáš musel dobře vědět o názorech svých generálů.(Poněkud jinak proběhlo jednání s představiteli státu. Plukovník Zbytek (vel.1.td) se ujal iniciativy a odjel na Sjezd zemědělců za federálním předsedou vlády L. Adamcem).

4) Knihu gen. Zachariáše jsem četl, ale některé jeho jednání jsem možná i špatně pochopil. V souvislosti s bytem v Táboře pro odcházejícího MNO Václavíka píše, že byt mu přidělil, ale nový ministr Vacek na něho kvůli tomu podal trestní oznámení, kterého byl zbaven až někdy v r. 1994, kdy požádal přítele M. Kocába a ten zařídil u prezidenta V.Havla zrušení rozhodnutí. To je vrchol jeho lží. Snad ještě jedna zajímavost, kdy se pasuje do role člověka, který na zasedání KMNO navrhl ministru Vackovi zrušení politického aparátu v armádě a ten to odmítl řešit. Vysvětlit mu, že zcestnost jeho názoru má příčinu v tom, že asi neví, kým a kdy bylo rozhodnuto v otázce, kterou si nyní hrdě přivlastňuje.

Nejen Vy, ale i já a většina generálů s ním všechno už také dávno uzavřela.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků