plk Zbytek

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

plk Zbytek

Příspěvekod z archivu » 03 zář 2014, 20:36

Dobrý den pane generále

Chtěl bych se zeptat,zda nám můžete sdělit Váš názor na pana plk.Zbytka,na kterého dnes media pořádají hon na čarodějnice v souvislsti s M.Zemanem a jeho velením Slánské TD.v.r.89

Děkuji za odpověď

Pompl
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: plk Zbytek

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 03 zář 2014, 20:40

Pravdou je, že plk Zbytek byl dobrým velitelem pluku, schopným rozhodovat a vést i důsledně své podřízené. Jeho práce byla i pozitivně ohodnocena tak, že na konci 80. let se stal jedním z najmladších absolventů nejvyššího vojenského vzdělání- absolvováním VA- GŠ OS SSSR. I divizi velel úspěšně. Jako velitel se začal prosazoval i v jiných služebních, politických i soukromých záležitostech..Tak došlo i k události, která je i nyní sdělovacími prostředky vhodně využívána v souvislosti s volbou prezidenta. Plk. Zbytek se angažoval se skupinou vyšších důstojníků a některých generálů v listopadových dnech r. 1989 za podporu ministra národní obrany generála M.Václavíka. Iniciativně se rozhodl setkat se s předsedou federální vlády L. Adamcem na sjezdu zemědělců, kde promluvil. Já jsem v tu dobu byl NGŠ- 1.zástupcem ministra. Neměl jsem a nemám výhrady proti tomu, co pronesl, protože vyjádřil stanovisko většiny vojáků z povolání ČSLA. Nikdo z nás si nepřál postupovat proti demonstrantům ozbrojenou silou. Ale ukázat připravenost armády nedopustit žádné násilí a vůbec ne i občanskou válku, to mohlo být snad srozumitelné Sám jsem v důsledku pracovních povinností neměl přehled o této akci. Mohou se nyní interpretovat všelijak jeho slova. Prostě tak, jak se to dnes hodí. Plk. Zbytek později, v r. 1990 požádal o propuštění do zálohy.

Svoje schopnosti potom uplatnil i v podnikatelské činnosti. Získání určitého vlivu i tím i majetku poněkud změnilo jeho chování, což se mi příliš u něho už nelíbilo.Není to z mého pohledu žádná závist, spíše lítost nad tím, že se poněkud změnil.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků