Velení OS SSSR a ČSLA

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Velení OS SSSR a ČSLA

Příspěvekod z archivu » 03 zář 2014, 20:36

Dobrý den pane generále,

děkuji Vám za Vaši odpověď týkající se další části velení OS SSSR a problematiky ČSf. V této části bych ještě doplnil další představitele velení Sovětské armády, se kterými jste se mohl setkat. Jedná se o náčelníka Hlavní organizačně-mobilizační správy generálního štábu OS SSSR genplk. Grigorije Krivošejeva, velitele výsadkových vojsk Sovětské armády genplk. Vladislava Ačalova (od ledna 1989 do prosince 1990) a velitele Kyjevského vojenského okruhu Sovětské armády genplk. Borise Gromova (1989 až 1990), který byl v únoru 1989 posledním velitelem 40. Sovětské armády v Afghánistánu. Setkal jste se s někým z nich ?

Druhá část mého dotazu tentokrát směřuje do oblasti působení generálů ČSLA ve vysokých vládních funkcích v oblasti hospodářství. Z jakého důvodu byl v 70. a 80. letech genpor. Viktor Šurka náměstkem předsedy Státní plánovací komise ČSSR a genmjr. Oldřich Barák v letech 1986 až 1988 náměstkem ministra elektrotechnického průmyslu ČSSR ?

Děkuji.

Historik
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Velení OS SSSR a ČSLA

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 03 zář 2014, 20:40

Moje odpověď se vám bude zdát asi jednoduchá, ale snad i pochopitelná .Ani s jedním s vámi uvedených generálů jsem se nikdy nesetkal. Vysvětlení lze pochopit i proto, že jsem nebyl v tu dobu asi ve funkcích, které by to umožňovaly nebo vyžadovaly. Známý je mi pouze gen. Gromov, ale ani s ním jsem se nesetkal. Nakonec- když jsem byl ve funkcích NGŠ a ministra, co se dělo v Afghánistánu jsem v potřebné míře znal, neměl jsem pochopitelně na nic vliv a byl jsem lhostejný k tomu, kdo tam vellel sovětským vojskům. Měl jsem v tu dobu dosti své práce.

Působení generálů ve vládních funkcích jsem považoval za nezbytné pro významné úkoly ČSLA. Neměl jsem jako NGŠ žádné názorové rozpory s gen. Šurkou ani gen. Barákem. Navíc gen. Barák vykonával funkci náč..správy vyzbrojování a technického zabezpečení v době, kdy jsem byl ministrem. Mnou uložené úkoly plnil úspěšně a iniciativně.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků