Velení OS SSSR a ČSSR

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Velení OS SSSR a ČSSR

Příspěvekod z archivu » 03 zář 2014, 20:36

Dobrý den pane generále,

děkuji Vám za Vaši předchozí odpověď. Je celkem pochopitelné, že jste se za dobu Vašeho působení ve funkcích NGŠ a MNO v letech 1987 až 1990 nemohl setkat se všemi představiteli nejvyššího velení OS SSSR. Z té doby zbývají ještě následující představitelé, ke kterými jste mohl přijít do služebního styku. Jedná se o náčelníky Hlavní správy rozvědky generálního štábu OS SSSR - GRU arm.gen. Pjotra Ivašutina (1963 až 1987) a arm.gen. Vladlena Michajlova (1987 až 1991), a hlavního velitele Raketových vojsk strategického určení OS SSSR arm.gen. Jurije Maksimova (1985 až 1992). Setkal jste se s někým z nich ?

Ohledně generálů ČSLA působících ve vysokých vládních funkcích v hospodářské sféře jsem opomněl z 80.let náměstka ministra všeobecného strojírenství ČSSR pro speciální techniku genpor. Jaroslava Kováčika. Z jakého důvodu působil v této funkci ? Určitě by stálo za to trochu více popsat pracovní náplň genpor. Kováčika a náměstka ministra elektrotechnického průmyslu ČSSR genmjr. Baráka. Je mi známo, že se podíleli na technickém vývoji radiotechnických pasivních systémů Tamara. Rád bych se o tom dozvěděl více informací.

Děkuji.

Historik
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Velení OS SSSR a ČSSR

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 03 zář 2014, 20:40

S těmi, které jmenujete jsem se nesetkal. Abyste pochopil- pokud oni neprojevili zájem o setkání se mnou, já jsem takovou potřebu neměl. Pro nezbytný kontakt s nimi jsem měl své náčelníky správ, kteří se zúčastňovali s úplnou samozřejmostí všech shromáždění, které organizovali a já jsem po jejich jednání dostával potřebné informace od těch svých, zpravidla hned po příjezdu.

Nevím, proč tak nutně potřebujete podrobné informace o práci funkcionářů, na které se ptáte. Generála Kováčika jsem samozřejmě znal. Byl tam pro potřeby armády! Vždyť si uvědomte, že byla u nás, pro nás i pro druhé vyráběna vojenská technika naše i v licenci. Těmto záležitostem rozuměli více Kováčikové, Barákové a další. Já, pokud jsem informace potřeboval, tak jsem je dostal od Náčelníka výzbrojní správy a techniky (názvy znáte nepochybně lépe než já, víte, že dokonce gen. Šmakal byl ještě uváděn s pomlčkou- zástupce MNO, později už u Baráka změněno atd). My jsme prostě nedosahovali svými znalostmi v některých oborech úrovně ministryně Parkanové, Vondry, Peak! Myslíte si, že náplň mé práce jako NGŠ či ministra byla tak nicotná, že jsem se z dlouhé chvíle podrobně zajímal o náplň práce jiných, dokonce působících mimo resort obrany? Nemám potřebu se chlubit, co všechno jsem musel znát a dokonce i znal. Jako ministr národní obrany ČSSR i ministr obrany ČSFR jsem třeba okamžitě odpovídal na interpelace ve FS a nikoho jsem "po ruce" nemusel mít.Dnes i tohle považuji za neznalost až ubohost pánů ministrů, nejenom obrany.

Opakuji znovu, že není mým úmyslem něco zatajovat. Vaše dotazy by zabraly i nemalou dobu při rozhovoru. To byste se možná dozvěděl i nezbytné o tom, na co se ani neptáte. Nebojím se ani přiznat to, o čem píši i odpovídám tazatelům. Zopakuji Vám, že jsem měl pro potřebu ČSLA solidní až velmi dobré pracovní vztahy s mnohými, dnes zatracovanými představiteli OS SSSR, jako s MO SSSR maršálem Jazovem, oběma NGŠ OS SSSR, které jsem zažil, oběma Hlavní velitele SOS VS a jejich NŠ, všemi velitele SSkSV až po Vorobjova a jako velitel divize a armády i s většinou sovětských velitelů divizí u nás. Snad tohle vysvětlení postačí i k tomu, abyste pochopil, že více jsme už nezvládal.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků