Velení Ssksv a Varšavské smlouvy

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Velení Ssksv a Varšavské smlouvy

Příspěvekod z archivu » 03 zář 2014, 20:36

Dobrý den pane generále,

děkuji Vám za Vaše odpovědi. Máte pravdu, že jsem se až příliš podrobně zaměřil na nejvyšší velení OS SSSR z let 1987 až 1990 a nebral jsem v úvahu, že jste je ve svých funkcích neměl šanci všechny poznat. Za to prosím přijměte moji omluvu. V tomto dotazu bych se ještě rád zaměřil na ty představitele OS SSSR, které jste naopak dobře znal. Genplk. Viktor Jermakov se po svém odchodu z funkce velitele Ssksv v ČSSR (1984 až 1987) stal velitelem Leningradského VO (od prosince 1987 do roku 1990, kde ho střídal genplk. Viktor Samsonov). V únoru 1991 byl povýšen do hodnosti armádního generála. Genplk. Dmitrij Jazov byl velitelem Ssksv od ledna 1979 do prosince 1980, poté se stal velitelem Středoazijského VO a od června 1984 do ledna 1987 velel VO Dálného východu, kde ho střídal genplk. Michail Mojsejev (od ledna 1987 do prosince 1988), který se poté stal náčelníkem generálního štábu OS SSSR, prvním náměstkem MO SSSR (prosinec 1988 až srpen 1991). V lednu 1987 se stal arm.gen. Dmitrij Jazov náměstkem MO pro kádrové otázky, v květnu 1987 ministrem obrany SSSR a byl povýšen do hodnosti maršála SSSR. Náčelník štábu SOS členských států Varšavské smlouvy arm.gen. Vladimir Lobov (1989 až 1991) se stal po neúspěšném pokusu o převrat v srpnu 1991 po generálu Mojsejevovi náčelníkem generálního štábu OS SSSR, prvním náměstkem MO (srpen až prosinec 1991). Starší představitel HV SOS členských států Varšavské smlouvy při MNO ČSSR genplk. Ivan Vološin se v roce 1986 vrátil do Moskvy, kde byl povýšen do hodnosti armádního generála. Je docela zajímavé sledovat další funkční postup představitelů Ssksv a VS působících v Československu.

Moc rád bych se Vás pane generále zeptal na 3 věci. Do jaké vysoké funkce byl po odchodu z Československa v roce 1986 jmenován arm.gen. Ivan Vološin ? Jaký postoj zaujal během událostí v srpnu 1991 arm.gen. Viktor Jermakov, v té době náměstek MO pro kádrové otázky ? Z jakého důvodu se v srpnu 1991 nepostavil arm.gen. Vladimir Lobov na stranu ministra obrany SSSR maršála Dmitrije Jazova a náčelníka generálního štábu OS SSSR arm.gen. Michaila Mojsejeva ?

Děkuji.

Historik
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Velení Ssksv a Varšavské smlouvy

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 03 zář 2014, 20:40

Všechny, které jmenujete v první části svého dotazu, jsem samozřejmě znal. S většinou z nich až do skončení své funkce MO. Pouze pro ty, kteří nečetli všechny mé odpovědi v diskusním fóru kvh.čsla opakuji: gen. Jermakov byl mým spolužákem v letech 74-76 na VA-GŠ OS SSSR, po absolvování byl ustanoven do funkce vel. 15. td v Milovicích. Potkávali jsme se příležitostně i později, když byl vel. SSk.SV, při oficiální návštěvě v SSSR jako NGŠ jsme se potkali v Leningradě, kde velel VO. Naposledy při první návštěvě prezidenta Havla v Moskvě v únoru 1990, kdy spolu s MO SSSR maršálem Jazovem a některými jeho zástupci jsme jednali o událostech v ČSSR v listopadu 89. Máte přesněji, než znám já, zjištěny roky a funkce mnohých uváděných generálů a maršálů. Jejich další osudy po roce 1990 přesně neznám a ani jsem se je nesnažil shánět. Neznám ale ani osud gen. Vološina a ani důvody jednání gen. Lobova. Postup těch sovětských generálů a maršálů ve funkcích je jistě zajímavý, ale nic nenormálního na něm nevidím. Možná, že bylo u nich ohodnoceno pozitivně, že u nás "nezblbli". Jak bych si mohl já sám zhodnotit svoji vojenskou kariéru, když po absolvování VA-GŠ jsem měl stejný a možná v závěru i vyšší postup ve funkcíxh než Jermakov. Pokud byste se domníval, že jsem se snad k něčemu propůjčil, tak si to klidně myslete, ale pravda to není.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků